zamknij

Wiadomości

Kontrapasów na Jedności Narodowej i trzech innych ulicach nie będzie

2011-11-09, Autor: Bartłomiej Knapik
Na pewno nie będzie ich w tym roku, a prawdopodobnie – ze względu na oszczędności – także nie w przyszłym. ZDiUM właśnie odwołał przetarg na kontrapasy dla rowerzystów na Komuny Paryskiej, Jedności Narodowej, Grunwaldzka i Rybacka. To czy rozpisze je ponownie w przyszłym roku zależy od pieniędzy w budżecie na politykę rowerową, A tych będzie bardzo mało.

Reklama

To miały być ostatnie elementy planu dla rowerów na ten rok: budowę 4 kolejnych kontrapasów rowerowych:
- przy ul. Rybackiej - na odcinku od ul. Legnickiej do włączenia w istniejącą drogę rowerową pod Mostem Romana Dmowskiego,
- przy ul. Grunwaldzkiej - na odcinku od ul. Piastowskiej do ul. Mikołaja Reja,
- przy ul. Komuny Paryskiej - od Prądzyńskiego do Zgodnej,
- ul. Jedności Narodowej – od Kilińskiego i Probusa wraz z budową małego ronda na skrzyżowaniu Kilińskiego i Jedności Narodowej.

Ostatni, drugi już przetarg na te kontrapasy został właśnie unieważniony.
- Podobnie jak za pierwszym razem zaproponowana cena jest za wysoka, jak na dostępny budżet – tłumaczy Daniel Chojnacki, oficer rowerowy.Elektrotim zaproponował, że wykona pasy za 441,5 tys. zł, a miasto miało na ten cel niecałe 330 tys. zł.
Kłopot w tym, że nie wiadomo kiedy przetarg zostanie rozpisany ponownie:
- W tym roku na pewno już nie zdążymy. To, czy przetarg będzie rozpisany w przyszłym roku zależy od tego ile pieniędzy radni przeznaczą na politykę rowerową w przyszłorocznym budżecie – mówi Daniel Chojnacki.

To jest wciąż zagadką. Wprawdzie wczoraj urzędnicy pokazali założenia budżetu na 2012 rok, ale szczegóły są wciąż tajne:
- Opowiemy o nich najpierw miejskim radnym, a dopiero potem opinii publicznej – tłumaczy Paweł Czuma, rzecznik prasowy magistratu.
A skoro tajne są założenia propozycji urzędu miasta co do budżetu to tym bardziej nie wiadomo co przyjmie zdominowana przez zwolenników prezydenta rada miasta. Trudno bowiem nawet marzyć, żeby radni sprzeciwili się w tej kwestii prezydentowi.

Tymczasem wszystko wskazuje na to, że na politykę rowerową będzie mniej więcej tyle samo pieniędzy co w tym roku: bo trzeba oszczędzać. Jeśli nasze informacje się potwierdzą trzeba będzie zrezygnować ze sporej części inwestycji prorowerowych – nawet jeśli są już gotowe nie tylko założenia, ale i projekty budowlane.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~ 2011-11-09 08:12:48

  uuu stadionik miliardzik kosztował. teraz trzeba sie przyzwyczaic ze na nic nie bedzie kasy. zadnych inwestycji. za rok bedzie problem z odsniezaniem jak odsetki zaczna pozerac kase wieksza i wieksza. spirala dlugi narosnie. teraz jest zadluzenie dobre 90% bo nie licza zadluzenia spolek. Grecja jak patrzyć!

  ale stadion mamy. trzeba isc na Wlochy, korzystac. miliardzik strzelil!

  0 0
 • ~Amnesia 2011-11-09 08:29:08

  Trzeba zauważyć że nie tylko w zeszłym roku były prowadzone inwestycje na które trzeba było wziąć kredyty spłacane przez kolejne lata. Więc nie tylko stadion, ale wszystko inne co ostatnio powstało. Jeśli w 2013 nie będzie mniej pieniędzy na rowery niż w tym roku to też bez tragedii. Mimo wszystko - przynajmniej wizualnie - w tym roku sporo się działo. Owszem, startowaliśmy z bardzo niskiego poziomu więc jakakolwiek aktywność była już CZYMŚ, ale mimo wszystko kilka ułatwień w centrum miasta powstało. Teraz IMHO ważne aby sprawdzić jak te ułatwienia rzeczywiście wpływają na ruch w mieście aby zadecydować z czego zrezygnować a co kontynuować.

  0 0
 • ~gów... prawda 2011-11-09 08:39:03

  Zaczęło się... podoba mi się te wyważone miejskie zarządzanie... ludzie nie zdają sobie sprawy jaką pętle miasto samo sobie zawiązało. Chciałbym powoli poczytać obrońców Prezydenta (że miasto się rozwija, mamy stadion, tramwaj plus, systemy sterowania, i co tam jeszcze?) Brak wyobraźni, brak wyważenia, przemyślanych decyzji... poczekajcie, poczekajcie

  0 0
 • ~waszek 2011-11-09 09:09:21

  To skandal. Należy chyba Dutkiewicza wysadzić z fotela tak jak to zrobiono Z Kropiwnickim.
  Jak można na drogi przeznaczać 600 mln zł i nie naleźć miliona czy dwóch na drogi rowerowe w których jest tak wielkie zapóźnienie?
  Ile jest warte życie jednego rowerzysty ?

  0 0
 • ~ 2011-11-09 09:46:52

  wychodzi na to że jakies grosze.......

  0 0
 • ~vox populi(idiotów) 2011-11-09 10:23:46

  przy kazdej budowanej lub przebudowywanej drodze powstaje sciezka rowerowa, wiec w pieniadzach na drogi sa tez zawarte pieniadze na drogi rowerowe, budowanie infrastruktury rowerowej na zime jest pomyslem poronionym, takie rzeczy robi sie wiosna, ostatecznie w wakacje; a co do polityki prezydenta-wydajmy jeszcze wiecej na imprezy kulturalne, w koncu stac nas, nie? a wywalano tam miliony...dodatkowo zakup nowych szkód plus to 300 mln pln, po co? stare tramwaje pozeraja mniej pradu, sa lzejsze, nie niszcza tak torowiska i sa dobre, a nadajniki do its-u, ktory i tak nie zostal uruchomiony mozna wsadzic zarowno do starego jak i nowszego tramwaju...

  0 0
 • ~ 2011-11-09 10:25:35

  tu brakuje 100 tys zl a nie milionow.

  0 0
 • ~hehe 2011-11-09 12:45:01

  brawo, idz do lombardu i zastaw telewizor, pralke i lodowke za 2 tys pln i powiedz, ze telefon to mozesz nowy kupic, to tylko 200 pln...gdyby nie wywalono setek milionow w bloto, to teraz nie byloby problemow z kwota rzedu 100 tys, rozumiesz juz ?

  0 0
 • ~jogi 2011-11-09 17:39:53

  cos tu jest na glowie postawione.. akurat sciezki rowerowe sa relatywnie najtansze i najberdziej potrzebne miastu. pokazuje to gdzie miasto ma rowerzystow, tzn w daleko w dupie

  0 0
 • ~rowerzystka 2011-11-09 17:41:10

  ja pier**** - na Jedności to jaieś 100 kontrapasu, ileż tej farby potrzeba i kilka znaków? a o ile by sie bezpieczeństwo tam zwiększyło!
  ale to nieważne! stadion, stadion, stadion, stadion!


  niech żyje nasz Car!

  0 0
 • ~math 2011-11-09 17:45:00

  100 000 zł zabrało!
  jaki wstyd, stadion za miliard, a tu marne 100 000 na kilka fragmentów ścieżek/kontrapasów..
  bida Panie w mieście, bida.
  a będzie pewnie jeszcze większa.

  btw. za rok chyba nie będzie taniej ;-)
  pomijając fakt ile kosztowało (licząc w jednostkach czasu pracy urzędników) przeprowadzenie przetargu, przygotowanie specyfikacji i projektów...

  0 0
 • ~set 2011-11-09 20:02:07

  trawa za 400 tys zł a na rowery groszy brakuje, skandal. Czas szykowac taczki, podepniemy do rowerów i wywieziemy z miasta. Trawka wokół stadionu nazywa się zagospodarowanie za 4,4 mln od strony Ślęzy a ile dziura przed stadionem. Tego nawet Wrocławskie Inwestycje nie wiedzą. Będziemy zasypywać, bo pieniądzy brak a FIFA nie pozwala prowadzić prac budowlanych w pobliżu stadionu.

  0 0
 • ~zed 2011-11-09 20:03:20

  Mamy stadion, który będziemy spłacać 50 lat i jeszcze do niego dokładać, więc nie ma pieniędzy na nic innego w mieście! Tylko na prowizorki! Wrocław jest jedynym miastem w Polsce, który ma z roku na rok zmnielszające się wydatki! Wzrost \"PKB\" Wrocławia to -15% Takiego spadku nie ma żadne miasto w Europie!!! A prezio świętuje i opowiada że to sukces miasta jak zwykle!!! Wrocławianie obudźcie się jak możecie jeszcze tak łykać wszystko!!!

  0 0
 • ~ 2011-11-10 08:51:19

  tak właśnie Dutkiewicz realizuje swoją wizję i stawianie na komunikację miejską i rowery. dosłownie masakra!

  0 0
 • ~tantus 2011-11-10 09:08:12

  Trzeba się przyzwyczaić, że słowa "nie będzie" i "cięcia" w najbliższych latach będą jednymi z najczęściej pojawiających się w opisie sytuacji miasta.

  0 0
 • ~benek 2011-11-11 15:26:59

  Amnesia napisał : Jeśli w 2013 nie będzie mniej pieniędzy na rowery niż w tym roku to też bez tragedii. Mimo wszystko - przynajmniej wizualnie - w tym roku sporo się działo. Owszem, startowaliśmy z bardzo niskiego poziomu więc jakakolwiek aktywność była już CZYMŚ, ale mimo wszystko kilka ułatwień w centrum miasta powstało. Teraz IMHO ważne aby sprawdzić jak te ułatwienia rzeczywiście wpływają na ruch w mieście aby zadecydować z czego zrezygnować a co kontynuować.
  --------------------------
  Piszesz bez sensu.Gdańsk wydaje na ścieżki 17 mln w tym roku i to przekłada się na wzrost ruchu rowerowego.Wrocław ma osiągnąć do 2015 roku 10% udziału ruchu rowerowe. Przy takim finansowani Polityka Rowerowa Wrocławia to fikcja.
  W poprzednich latach powstawało co roku około 8 km dróg rowerowych.
  Ile w tym roku powstało ?
  Dlaczego nie oszczędza się na budżecie na remonty dróg wynoszącym 600 mln a obcina się budżet rowerowy na poziomie 1 mln ?
  To kpina z mieszkańców.
  Co to znaczy, ze w tym roku działo się wizualnie ?
  Rowerzyści potrzebują realnych ścieżek a nie pozornych.
  Dalej pół miasta czyli całe południe nie ma ani jednej drogi rowerowej , którą można by dotrzeć do centrum.
  Działo się wizualnie haha.
  Ty powinieneś zastąpić Czumę na stanowisku bo na Urbana masz za małe uszy.  0 0
 • ~benek 2011-11-11 15:51:13

  vox populi napisał :przy kazdej budowanej lub przebudowywanej drodze powstaje sciezka rowerowa, wiec w pieniadzach na drogi sa tez zawarte pieniadze na drogi rowerowe, budowanie infrastruktury rowerowej na zime jest pomyslem poronionym, takie rzeczy robi sie wiosna, ostatecznie w wakacje;
  ----------------------------------Nie potrzeba zmieniać koloru kostki na połowie remontowanego chodnika. Trudno mówić aby to coś kosztowało bo cena czerwonej kostki jak praktycznie taka sama jak szarej.Nie jest prawdą że buduje się ścieżki przy okazji remontów dróg.Obecnie remontuje się Borowska Ślężną i Swobodną i żadna ścieżka tam nie powstaje.
  Wybudowano AOW i żadnej ścieżki na niej nie ma. Teraz robią Grabiszyńską i też ścieżki tam nie zrobią.
  Naprawiali Ślężną i Armii krajowej i ddr nie zrobili. Remontowano Kosmonautów i też ścieżki nie zrobiono .Nawet jeśli gdzieś robią ścieżkę to nie znaczy,że ona jest ujęta w Koncepcji Tras Rowerowych opracowanej przez BRW w 2004 r.
  Komu np potrzeba ścieżka na ul.Duńskiej ?
  Niepoważnie są twoje sugestie o rozpoczynaniu budowy ddr w środku lata .Wtedy jest mniejszy ruch aut a większy rowerów i firmy koncentrują się na przebudowach jezdni. Teraz jest dobry czas na budowę ddr bo dzięki temu firmy budowlane nie mają przestojów posezonowych a i ceny spadają.Twoja wypowiedź jest wybitnie antyrowerowa.  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy hotel The Bridge zasłużył na nagrodę World Luxury Hotel Awards?
Oddanych głosów: 35