zamknij

Wiadomości

Odchudzony most Wschodni będzie miał po jednym pasie w każdą stronę

2012-01-26, Autor: beka
Urzędnicy zdecydowali, że tzw. most Wschodni będzie o połowę węższy niż początkowo planowano. Zamiast dwóch pasów w każdym kierunku będzie tylko po jednym. Magistrat zlecił już taki projekt Wrocławskim Inwestycjom.

Reklama

Chodzi o inwestycję, która ma być połączeniem ul. Krakowskiej z Mickiewicza (ilustracja po lewej). Czyli wschodnim odcinkiem obwodnicy śródmiejskiej prowadzącym od mostu Millenijnego, przez ul. Na Ostatnim Groszu, Klecińską, Hallera do Armii Krajowej i skrzyżowania tej ostatniej z ulicą z Krakowską. Dalej miałby powstać most przez Oławę i Odrę na Wielką Wyspę, i trasa, która przecinałaby Olszewskiego i wzdłuż ul. 9 maja docierał do Mickiewicza.

Początkowo urzędnicy planowali, że trasa będzie miała po dwa pasy w każdą stronę. Teraz uznali jednak, że zaoszczędzą 30 proc. planowanej kwoty, jeśli będzie o połowę węższa.

- Dostaliśmy zlecenie, żeby przygotować projekt o połowę węższy – potwierdza Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.


Dlaczego? Powody są dwa. Po pierwsze gmina chce znaleźć konsorcjum, które nie tylko zbuduje tę trasę, ale także wyłoży na tę budowę pieniądze. Strona publiczna natomiast, przez czas określony w przetargu, będzie płacić rentę dzierżawną w zamian za to, że wrocławianie jeżdżą mostem Wschodnim. Jednak ponieważ im inwestycja będzie tańsza tym więcej będzie chętnych - to postanowiono ją odchudzić.

Drugi, tym razem domniemany powód to kontrowersje wobec inwestycji. Urzędnicy musieli zaczynać ścieżkę uzyskiwania pozwoleń praktycznie od  nowa ze względu na protesty przeciwników proponowanego przebiegu trasy. Przeciwnicy powołali Stowarzyszenie Akcja Park Szytnicki, które ogłosiło konkurs na alternatywny wobec proponowanego przez urzędników przebieg obwodnicy śródmiejskiej

Zamiast tego chcą dwóch mostów, jednego dla tramwajów, drugiego dla aut i  obwodnicy w tunelu przykrytym wałem przeciwpowodziowym.

Wydając decyzję środowiskową dla tej inwestycji wydział środowiska nakazał montaż sporej liczby ekranów, nowe nasadzenia drzew, ochronę nietoperzy czy choćby budowę zbiorników na zimowanie żab. To jednak nie wystarczyło. SKO zgłosiło zastrzeżenia co do zabezpieczeń przed drganiami czy hałasem. Dlatego teraz projktowanie zaczyna się właściwie od nowa. W węższej wersji.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~o!o 2012-01-26 12:03:00

  po opracowaniu dokumentacji okaże się, że dwa razy węższy most kosztował 90% ceny szerokiego. No ale zaoszczędzono 10%!

  2 0
 • ~węgorz 2012-01-26 12:17:49

  Kompletny bezsens. Urzędnicy wykazali się wyjątkową głupotą i bezmyślnością.

  1 0
 • ~ 2012-01-26 12:23:18

  to jest kuźwa robota po Wrocławsku-olejny projekt zrealizujemy tylko po to żeby był bez patrzenia na funkcjonalnośc-mam nadzieje że wreszcie ktoś w tym zapyziałym mieście beknie za niegospodarnośc................prezykłądy można mnożyć.......

  1 0
 • ~set 2012-01-26 12:36:15

  Nie sie czy ekscytować, obwodnica jest tylko z nazwy. Mamy już w lewoskręcie tramwaj i dojazd na Kozanów. Świateł też przybywa szybciej niż wyremontowanych ulic, mają jakąś spółkę z tymi od sygnalizacji? To już nie obwodnica to normalna wąska dróżka .

  2 0
 • ~mała mi 2012-01-26 12:43:37

  Co za krótkowzroczność! Jeśli oszczędza się 30% na obcięciu połowy inwestycji to chyba jednak wychodzi to drożej... PÓŁŚRODKI to chyba najlepsze określenie pomysłu. Niestety samochodów przybywa i lada moment okaże się ze jednak szkoda że nie mamy 2 pasów.. ale dobudowanie kolejnych dwóch nie będzie kosztowało 30% pierwotnej kwoty ale będzie jak cały nowy most. Pan prezydent czasem wydaje się działać w myśl powiedzenia "po nas choćby potop".. No i szczególne gratulacje za poddawanie się szantażom..Ci, którzy przedstawiają się jako "mieszkańcy" - obrońcy Wielkiej Wyspy to zaledwie garstka oszołomów terrorystów którzy mówią o "skażeniu środowiska światłem" i innych podobnych bzdurach... Niektórzy z nich nawet nie mieszkają w pobliżu planowanej inwestycji ale po prostu lubią walczyć z systemem (w każdej sprawie). Z TERRORYSTAMI SIĘ NIE NEGOCJUJE! A w SKO jak wiadomo nie od dziś też siedzi miernota która ma władzę i bladego pojęcia o materii w jakiej podejmuje absurdalne decyzje. SKO popiera szantażystów ot co!Jestem zażenowana!

  2 0
 • ~havranek 2012-01-26 15:47:41

  Brawo! Pierwszy od prawie 100 lat tak wąski most. Niemcy 100 lat temu uważali, że po jednym pasie w każdym kierunku to za mało. Wiejski dynamista wie lepiej. Myślenie Niemców: kolejową obwodnicę Wrocławia wybudowano jako trzy-torową, ale nasyp, a w szczególności wszystkie wiadukty wybudowano tak, że jest miejsce na czwarty tor. Dzięki temu, gdy zajdzie taka potrzeba niewielkim kosztem można znacząco zwiększyć przepustowość tego szlaku. Gdy Niemcy budowali autostradę A4 to dalszy jej odcinek od Wrocławia do Opola najpierw wybudowano jako trasę jedno-jezdniową. Natomiast wszystkie węzły mosty i wiadukty wybudowano tak, że było miejsce na drugą jezdnię. Dlaczego Niemcy są bogatszym krajem niż Polska? Bo myślą dalej niż najbliższe wybory. Most trzeba od razu budować na co najmniej 100 lat. Dojazdy do mostu można zbudować jako jedno-jezdniowe, bo drugą jezdnię zawsze można w razie potrzeby dobudować.

  2 0
 • ~jasio 2012-01-26 16:23:24

  a nie mogą zrobić mostu w pierwotnym założeniu i zrobić na nim trwale bus pas? Budowa jednej nitki , która jest 30% tańsza jest bez sensu, skoro i tak wydaje się pieniądze, a za trochę więcej możliwości mostu rosną dwukrotnie. Buspas + linia autobusowa z Wielkiej Wyspy wzdłuż trasy średnicowej , zawsze można by dołożyć pod to taką ideologię, że autobusy mają odciążyć całą trasę;) Może to głupi pomysł, tylko proponuję i głośno myślę. Znając malkontentów polskich, zaraz by narzekali, że to najdroższy buspas w Polsce i po co nam to w ogóle co to za kraj, władza i w ogóle ostatni gasi światło.

  0 0
 • ~Gregor 2012-01-26 16:32:28

  Zdaje się, ze to co chciałem sam napisać zostało już napisane. Wystarczy spojrzeć na jedną z głównych ulic Wrocławia, czyli ul. Powstańców Śl. Ciekawe jakby wyglądał ruch we Wrocławiu, gdyby nie dalekowzroczność przedwojennych mieszkańców i włodarzy miasta, którzy już na początku XX w. główne arterie projektowali i budowali w systemie dwupasmowym. Minęło sto lat... pierwszy most przez Odrę na wschód od Mostu Grunwaldzkiego jest w... Oławie, a tu się proponuje jakąś "kładkę". Koszmarny absurd!!!

  2 0
 • ~hhjfdu 2012-01-26 18:13:38

  To jest Polska zaściankowa rzeczywistość
  Wybuduj komuś drogę będą marudzić.
  Jak nie wybudujesz też będą...

  0 2
 • ~wiesiek 2012-01-26 18:14:46

  Ręce opadają... Czy już nic nie może być normalnie w tym kraju? To jest obwodnica Wrocławia czy Mietkowa /przepraszam mieszkańców tej ładnej wsi/? ha ha ha

  2 0
 • ~ 2012-01-26 18:18:27

  Co raz bardziej mi się ten projekt podoba. Jeszcze niech zlikwidują ten pierwszy pas.

  0 0
 • ~ 2012-01-26 18:53:13

  Spokojnie, zamiast buspasu można kupić modułowe autobuso-gondole które będą fruwać nad Ordą. W skrócie: jestem u władzy i mój mózg ogranicza się do następnych wyborów. A później narzekanie, że korki, że bieda, że odszkodowania, że ...

  2 0
 • ~ 2012-01-26 19:34:03

  Jasio, słowo "obwodnica" pochodzi od słowa "obwód" a pojecie "trasa średnicowa" od "średnica" ! Most, o którym mowa to część Obwodnicy Śródmiejskiej - zapytaj jutro w szkole panią od geometrii gdzie się walnąłeś ?

  0 0
 • ~ 2012-01-26 19:40:52

  Oby ta "oszczędność" nie kosztowała 3,5 mostu !

  2 0
 • ~elgreco 2012-01-27 10:04:02

  A dla czego miasto szuka jakieś konsorcjum, które wyłoży pieniądze? A, zapomniałem, bo miasto nie ma kasy, bo wszystko wydało na stadion. Prawie dwa razy większy niż wymagała to UEFA. No i za to będziemy mieli jakiś kompletnie nie udany most wschodni. Proszę się przyznać, kto z tych co chcieli mieć EURO już żałują? Ja od początku twierdziłem że to całe EURO tylko olbrzymia strata pieniędzy, na którą nas absolutnie nie stać.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert TuWrocław

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera www.tuwroclaw.com i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz, że we wrocławskich szkołach powinny być prowadzone dodatkowe zajęcia z edukacji seksualnej?
Oddanych głosów: 872