Wiadomości

Tramwaj na Nowy Dwór jednak nie pojedzie? Urzędnicy chcą tam puścić metrobusy

2014-01-09, Autor: Tomek Matejuk
Wiele wskazuje na to, że zapowiadana od wielu lat linia tramwajowa łącząca Nowy Dwór z centrum miasta jednak nie powstanie. W magistracie pojawiła się koncepcja, by zamiast tramwajów kursowały tam metrobusy, czyli szybkie autobusy jeżdżące wydzieloną jezdnią, której budowa byłaby znacznie tańsza niż położenie torowiska. W tym roku ma powstać projekt tej inwestycji.

Reklama

Przypomnijmy, jeszcze niespełna rok temu w magistracie zapewniano, że linia tramwajowa na Nowy Dwór powstanie, i to w pierwszej kolejności, czyli szybciej niż na Psie Pole czy Jagodno. Wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj tłumaczył wtedy, że to właśnie na tramwaj na Nowy Dwór jest największe zapotrzebowanie i najłatwiej będzie ułożyć tam tory.

 

- Ulica Strzegomska została zaprojektowana i wybudowana z uwzględnieniem miejsca na poprowadzenie linii tramwajowej - podkreślał Maciej Bluj.

 

>Zobacz, jak miałaby wyglądać linia tramwajowa na Nowy  Dwór

 

 

Okazuje się jednak, że w międzyczasie urzędnicy zmienili koncepcję i teraz myślą o tym, by zamiast tramwajów na Nowy Dwór kursowały metrobusy, czyli szybkie autobusy jeżdżące wydzieloną jezdnią.

 

- Trasa tramwajowa na Nowy Dwór broni się potencjałem pasażerów. Jednak spore problemy są z przekroczeniem torów kolejowych. Pochłonęłoby to ogromne pieniądze, bo estakady dla tramwajów muszą być dużo dłuższe, a więc i droższe, niż wiadukt dla autobusów – wyjaśnia na łamach miejskiego portalu wroclaw.pl Zbigniew Komar, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Gospodarki w magistracie.

 

Autobusy miałyby jechać od ul. Strzegomskiej (gdzie już jest wydzielona trasa dla pojazdów MPK) przeznaczoną tylko dla nich dwukierunkową jezdnią, która biegłaby do ul. Wagonowej, gdzie powstałby wiadukt drogowy nad torami kolejowymi.

 

Dalej, od pętli przy Wrocławskim Parku Przemysłowym do ul. Śrubowej, autobusy razem z tramwajami jeździłyby wydzielonym torowiskiem, a następnie znów wjeżdżałyby na nową jezdnię, którą dojeżdżałyby do placu Orląt Lwowskich.

 

W 2014 roku ma powstać projekt dedykowanej autobusom trasy, a później urzędnicy zamierzają ubiegać się o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.

 

Co myślicie o tym pomyśle magistratu? Zapraszamy do dyskusji.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Piotrek 2014-01-09
  10:16:38

  12 0

  Pomysł poroniony. Już abstrahując od faktu, że UE nie da urzędasom pieniążków na wspomaganie busów to wg planów przebudowa Strzegomskiej i Robotniczej wiążę się z budowaniem wiaduktu nad torowiskiem kolejowym. Obok wiaduktu dla samochodów miał powstać równolegle taki sam dla tramwajów. Czyżby było to nieaktualne?

  Swoją drogą zabawne jest, że we Wrocławiu wszystko musi mieć jakąś propagandową nazwę, żeby ciemna masa czuła się dowartościowana. Metrobus?! Przecież to zwykły autobus, który puszczony będzie buspasem na całej swojej długości. Czy ktoś widział, żeby w jakimś innym mieście takie autobusy od razu nazywać jakoś specjalnie? A może w ogóle AutobusPlus! Czekam teraz na zmianę numeracji linii. Będę jeździć na ND 409PLUS!

  Ale w sumie nie ma co bić piany, urzędnicy jeszcze 563284657 razy zmienią zdanie.

 • ~Kleofas i dOnan 2014-01-09
  10:54:09

  10 0

  O tramwaju na Nowy Dwór słyszało się od lat, wraz z przebudową Strzegomskiej i buspasami mówiono, że kiedyś będzie tam tramwaj i torowisko. Transport szynowy akurat na to osiedle to dobre rozwiązanie, podobnie jak linia Plus przez Długą, Starogroblową i Popowicką, która odciąży Legnicką. Skoro teraz nagle jednak wraca się do autobusów, a w międzyczasie mówi, że miasto stawia na tramwaje, to zwykłe mydlenie oczu mieszkańcom i słowa rzucane na wiatr. A wieje coraz mocniej.

 • ~wrocłąwianiN 2014-01-09
  11:14:34

  11 0

  To kolejne zwykłe mieszanie jakie Urząd Miasta stosuje cały czas. Jak już wydadzą pieniądze na projekt linii metrobusowej to wpadną na jeszcze inny pomysł. Na Nowy Dwór w końcu kiedyś zostanie zbudowana linia tramwajowa a to co jest robione przez obecną władzę miasta to taki szum informacyjny aby było głośno i aby ludzie myśleli że oni tam też myślą w dzień i w nocy nad problemem czy tramwaj , czy autobus, czy metrobus. Za chwilę ogłoszą, że mają pomysł na kolejkę linową na Nowy Dwór. A czemu nie, pojedzie nad torowiskami kolejowymi bez potrzeby budowania wiaduktów czyli sam zysk. Po prostu rewelacja a za chwil wybory samorządowe i o to właśnie chodzi.

 • ~GRCH 2014-01-09
  11:20:26

  3 0

  Może chodzi o Autobusy dwuprzegubowe ? Takie jeżdżą już nawet w USA ;)I produuje je VOLVO

 • ~rododendron 2014-01-09
  17:40:10

  7 0

  Jeżeli ten projekt nie jest tylko propagandowym biciem piany to jest on naprawdę dobry:
  1. Systemy BRT z powodzeniem funkcjonują w wielu miastach na świecie i mają bardzo duże zdolności przewozowe. Warunkiem są oczywiście wydzielone pasy i pierwszeństwo na skrzyżowaniach. Coś ala T+, czyli w wersji dla autobusów.
  2. Koszt jednego autobusu jest kilkukrotnie mniejszy niż koszt jednego tramwaju, co oznacza, że po takiej linii autobusy mogłyby jeździć o wiele częściej. Niektóre linie BRT mają takt 1 minutowy.
  3. W przypadku awarii tramwaju żaden inny tramwaj nie pojedzie dalej do czasu naprawienia usterki, lub odholowani pojazdu. W przypadku awarii autobusu następne w kolejce po prostu je wyminą.

  Niech to się propagandowo nazywa Metrobusem. Inne miasta za granicą (Niemcy, Francja) też nazywają różne rodzaje komunikacji w ciekawy sposób. Taki urok współczesnego PRu.

 • ~ 2014-01-22
  23:28:55

  0 0

  BRT to ciekawe rozwiązanie zwłaszcza patrząc na zalety. Jednak jak to wyjdzie we Wrocławiu chyba wiemy, tylko sygnalizacja będzie udowadniać sukces magistratu. Gdyż po raz kolejny powstanie parodia za grube miliony. T+ mógł być tańszy i efektywniejszy, nie trzeba było kupować drogich i ciężkich Skud, pod którymi pękają teraz szyny na Legnickiej co rusz.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.