Wiadomości

Wrocławianie nie chcą przebudowy przejścia Świdnickiego. Będą protesty na ulicach?

2014-11-06, Autor: Tomek Matejuk
Im bliżej rozpoczęcia przebudowy przejścia Świdnickiego, tym donośniej słychać głosy przeciwników tej inwestycji. Grupują się oni m.in. w internecie i niewykluczone, że dojdzie do protestów na ulicach naszego miasta.

Reklama

Zapowiadana od kilku lat przebudowa przejścia Świdnickiego wchodzi w fazę realizacji - w połowie grudnia ruszą prace budowlane, w ramach których powstanie naziemne przejście dla pieszych, przejście podziemne zostanie zaadaptowane na potrzeby galerii sztuki i zbudowane zostaną podwójne przystanki tramwajowe.

 

Od samego początku pomysł magistratu budzi ogromne kontrowersje, a wiele osób nie wyobraża sobie ulicy Świdnickiej bez przejścia podziemnego. Tymczasem urzędnicy zapewniają, że po zabudowaniu przejścia ta ulica odzyska swój reprezentacyjny charakter.

 

- Ulica Świdnicka z przecinającą ją przejściem podziemnym zawsze będzie kaleka. Likwidacja przejścia podziemnego jest pierwszym krokiem pozytywnie zmieniającym to miejsce - mówił już w 2012 roku Piotr Fokczyński, główny architekt miasta.

 

 

Przeciwnicy inwestycji grupują się m.in. na Facebooku - strona Stop Likwidacji Przejścia Świdnickiego ma już ponad 1,5 tysiąca fanów. To tam narodził się pomysł zorganizowania protestu na ulicach Wrocławia w obronie przejścia.

 

Internauci nie pozostawiają suchej nitki na magistracie.

 

- To pokazuje jak obecnie rządzący traktują mieszkańców: "zlikwidujemy i kropka, bo tak się nam podoba" - piszą administratorzy strony.

 

Ich zdaniem jedyną nadzieją na uratowanie przejścia i uniknięcie paraliżu ulicy Kazimierza Wielkiego jest przegrana Rafała Dutkiewicza w nadchodzących wyborach samorządowych.

 

- Namawiamy do udziału w wyborach i głosowanie przeciwko Rafałowi Dutkiewiczowi i przeciwko kandydatom z jego i PO komitetu wyborczego - zachęcają twórcy fanpage'a.

 

Dodajmy, że niedawno - na znak protestu - przejście Świdnickie zablokowali działacze Kongresu Nowej Prawicy.

 

A Wy co sądzicie o przebudowie przejścia Świdnickiego? Zapraszamy do dyskusji.
Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~KOL 2014-11-06
  13:08:14

  3 0

  A co Dutkiewicza i tą ekipę obchodzi zdanie mieszkańców? I tak zrobią co chcą - chyba że ich pożegnamy w tych wyborach.

 • ~greg 2014-11-06
  13:15:44

  25 0

  Nie rozumiem dlaczego skoro chcą przenieść ruch pieszy na powierzchnię, to nie mozna przenieść samochodów pod ziemię (tak jak na Placu Dominikańskim). Oczywiście, to oznacza grubszą robotę i cięższe pieniądze, ale to chyba by zadowoliło wszyskich... Ech, wielka polityka....

 • ~jery 2014-11-06
  13:46:43

  0 1

  To nie mieszkańcy się organizują a kierowcy w obawie, że będą musieli oddać część przestrzeni publicznej jaką zawłaszczyli.
  Po co portal reklamuje oszołomstwo na FB? Ludzie się niepotrzebnie nakręcają i siada im psychika jeszcze bardziej.w efekcie będą kontrakcje ludzi chcących przejść górą i mało ich obchodzi co będzie z przejściem dolnym czy z jakąś galeria lub rzeźbą, Ich obchodzi że dotąd robiono miasto pod auta,a teraz gdy ludzie zmądrzeli komuś zależy aby opóźnić proces normalnienia.
  To tak sama głupota jak błędy komuny.
  Są tu jacyś urbaniści którzy decydują o wyglądzie miasta na dziesięciolecia lub setki lat i wygoda ludzi nie cierpiących MPK i nie potrafiacych przesiadać się z auta na KZ w centrum, nie może powodować że miasto będzie pod kierowców a nie pod pieszych , rowerzystów, osoby niepełnosprawne, dzieci itd
  Był kiedyś projekt zakopania trasy w-z pod ziemię

 • ~emeryt 2014-11-06
  15:18:23

  3 0

  Wreszcie zniknie ten potworek ze schodami dla kulejących. Samochody powinno się wywalić z terenu Starego Miasta budując południową obwodnicę od placu Społecznego przez Pułaskiego tunelem pod torowiskiem kolejowym do Dyrekcyjnej i dale3j przy Sky Tower do placu Strzegomskiego.

 • ~emeryt 2014-11-06
  15:23:45

  10 0

  do -greg. Trasa WZ biegnie po linii dawnych fos wewnętrznych i dawnych wewnętrznych murów miejskich. Wyobraź sobie co tam archeolodzy mogą powykopywać i ile to by trwało. Fosa wewnętrzna, w którą skierowano część wody z Oławy była ściekiem i śmietnikiem przez kilkaset lat.

 • ~Maciej 2014-11-06
  17:53:40

  0 2

  Trasa W-Z i tak zostanie zlikwidowana, a przejście dla pieszych to tylko kolejny krok w cywilizowaniu tej okolicy. Czas na przejścia dla pieszych na pl. Grunwaldzkim

 • ~Piotrek 2014-11-06
  18:05:20

  3 0

  Dlaczego temu szmaciarskiemu portalowi tak strasznie zależy, żeby promować oszołomów? Widać, że odzywają się sami ludzie, którzy nie mają pojęcia o urbanistyce. Nie będzie 3-razowego stania na światłach dla pieszych, bo będzie to ujednolicone. Tak samo dla aut. Nie będą stać dwukrotnie, tylko raz. Bo światła będą zsynchronizowane. W końcu nastanie namiastka normalności.

 • ~Jorguś 2014-11-06
  20:23:56

  1 0

  Oczywiście że chcemy przebudowy tej meliny, którą strach przechodzić bo jest się atakowanym przez ulotkarzy albo dziwnych żebrzących obdarstusów.

 • ~kosma 2014-11-06
  23:46:44

  2 0

  Słoiki rulez.......

 • ~Rob 2014-11-07
  00:52:34

  0 1

  Wreszcie to przejscie podziemne zlikwiduja. Schody sa strasznie niewygodne wymuszaja dlugie kroki ,zawsze przesiadauja tam dziwne typki ,estetyka jest tragiczna ,po wiekszych opadach jest zalewane I jest nieprzyjemny zapach .Jestem na 100% za likwidacja.

 • ~qwe 2014-11-07
  08:44:08

  0 0

  "Wrocławianie nie chcą przebudowy przejścia świdnickiego" - a ja chce. i chyba wszyscy moi znajomi też, promowanie jakiegoś gównianego fanpejdżusia na fejsbuczku jest z waszej strony żałosne, a może to autor tego artykuliku jest adminem tamtej strony i chce się wypromować?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.