Wiadomości

Za dwa tygodnie na 7 miesięcy zamkną ul. Pułaskiego, żeby ją wyremontować

2011-09-14, Autor: Bartłomiej Knapik
Nie będzie poszerzenia jezdni, tylko jej remont. Za to będzie przeniesienie torowiska na zachód od obecnej ulicy. Wrocławskie Inwestycje podpisały dziś umowę na prace na ul. Pułaskiego między ul. Kościuszki a pl. Wróblewskiego. Ruszą za dwa tygodnie, a kierowcy i tramwaje mają ponownie się tam pojawić dopiero na przełomie kwietnia i maja. Co ciekawe, projekt nie przewidział pozostawienie miejsca na wylot tunelu od  mostu Grunwaldzkiego.

Reklama

Przebudowę Pułaskiego, między ul. Kościuszki a pl. Wróblewskiego (razem ze skrzyżowaniami z tymi ulicami) za 17,8 mln zł zrealizuje Skanska:
- Chcemy jak najwięcej zrobić przed zimą, żeby wiosną nie było kłopotów z dotrzymaniem terminów – mówi Bogdan Rytwiński dyrektor Oddziału Budownictwa Drogowo-Mostowego Skanska we Wrocławiu.

- Za dwa tygodnie zamkniemy ulicę dla ruchu, tak dla aut jak i tramwajów. Wrócą one tam na przełomie kwietnia i maja. Będzie jedynie możliwy przejazd w Komuny Paryskiej, w jedną stronę oraz ograniczony przejazd ul. Kościuszki. O szczegółach jednak będzie można powiedzieć po zatwierdzeniu projektu zastępczej organizacji ruchu – tłumaczy Sławomir Kanik, kierownik projektu ze spółki Wrocławskie Inwestycje, która będzie nadzorowała tę inwestycję.
Podczas prac jezdnia zostanie wyremontowana w obecnych krawężnikach (bez poszerzania), po zachodniej stronie pojawi się torowisko, droga rowerowa oraz ponad 50 miejsc parkingowych.

To jednak dopiero połowa przebudowy – prace będą dotyczyć odcinka między ul. Kościuszki a pl. Wróblewskiego. Fragment między Kościuszki a Małachowskiego ma czekać aż do Euro. Jak pisaliśmy przed tygodniem wszystko dlatego, że 6 kamienic po zachodniej stronie ulicy Pułaskiego, przed skrzyżowaniem z Małachowskiego zostanie wyburzonych.

- Projektowanie odcinka od Kościuszki do Piłsudskiego zakończy się jeszcze w tym roku, jednak ponieważ gmina nie rozpoczęła wykwaterowania tych kamienic, zakładam, że nie rozpoczniemy robót w 2012 tylko raczej w 2013 roku - mówi Sławomir Kanik.Co ciekawe w projekcie nie przewidziano miejsca dla wylotu tunelu, który ma się zaczynać przed mostem Grunwaldzkim a kończyć na wysokości skrzyżowania Pułaskiego i Kościuszki. Miał to być początek Śródmiejskiej Trasy Południowej (zwanej także Śledziem) czyli trasy o standardzie zbliżonym do autostrady przez południe Wrocławia. Śledź miał prowadzić z Pułaskiego, przez Dyrekcyjną, Szczęśliwą, Zaporoską do Robotniczej na pl. Strzegomski. Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda ta trasa kliknijcie w ten link.

Więc jest już w 100 proc. pewne, że tak ta ulica wyglądać nie będzie (wizualizacje z zeszłego roku):

Co to oznacza? Wiemy już, że w takim kształcie jaki widać na powyższych wizualizacjach Śledź nie powstanie. Mówili nam o tym sami planiści:
- Dobrze, że ta koncepcja powstała, bo teraz mamy maksimum potrzeb komunikacyjnych. Wiemy już, że na taką trasę nas nie stać i niekoniecznie jest nam ona w tej formie potrzeba. Mając maksimum musimy teraz wypracować rozwiązanie optymalne – mówił nam Marek Żabiński, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia odpowiedzialny za komunikację.
Nie wiadomo jednak czym ma być to optymalne rozwiązanie. Jednak skoro nie zostawiono miejsca na wylot tunelu na ul. Pułaskiego można założyć, że optymalne rozwiązanie go nie przewiduje.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Nicze 2011-09-14
  11:04:59

  0 0

  A gdzie drzewa?? Tylko nie piszcie, że w lesie. Ulica bez drzew wygląda słabo...

 • ~jn 2011-09-14
  11:08:07

  0 0

  Cieszę się, że miasto nie planuje zwiększać ruchu kołowego w centrum Wrocławia i zrezygnowało z tunelu. Martwi mnie tylko jedno: znów nie przewidziano dodatkowego skrętu dla tramwajów na skrzyżowaniu Pułaskiego/Kościuszki. To samo z placem Wróblewskiego. Byle awaria na Traugutta i tramwaje będą objeżdżały całe centrum, zamiast ominąć jeden przystanek. To się do prasy nadaje!

 • ~raz 2011-09-14
  11:09:10

  0 0

  Tunel, hie, hie, hie. Najpierw niech nasi magicy sprawią, że remont 5 metrów torów tramwajowych nie będzie wydarzeniem sezonu...

 • ~ 2011-09-14
  11:17:14

  0 0

  i kolejna bajka dutkiewicza pod tytułem tunele pod tzw pl. Społecznym okazała się prawdziwą bajką....jakich wiele, dziwne że przestał już czarowac parkingiem pod fosa, utopia nie zna granic jak cgce się zabłysnac.........

 • ~Marco 2011-09-14
  11:18:19

  0 0

  BRAWO TĘPE HU... oczywiście jak zwykle ani skrętu z puławskiego w Kościuszki ani z puławskiego w Traugutta BRAWO to co się dzieje w tym mieście to już zakrawa na paranoje byle gówniany wypadek awaria i cała część miasta stoi w tram bo nie ma jak objechać

 • ~ 2011-09-14
  11:31:41

  0 0

  a ja się cieszę bo i tak jeżdżę samochodem i będę jeździł choćbym miał stać godzinami w korkach bo paru baranów chce siłowego wydzielenia torowisk.

 • ~Marek 2011-09-14
  11:40:16

  0 0

  Ale po co te dodatkowe relacje skrętne? Od strony Księża można by było wyjechać przez Kościuszki i dalej przez Małachowskiego do Dworca - tak jak teoretycznie jest obecnie. Tyle tylko, że obecnie tory na Kościuszki są juz NIECZYNNE!

 • ~Marek 2011-09-14
  11:41:54

  0 0

  Gość, palancie - dobrze, że nie wiesz, ale na dalszym odcinku wzdłuż kamienic po remoncie OFICJALNIE będzie już tylko po jednym pasie (a nie taka pseudoprowizorka, jak obecnie) - i tam sobie najwyżej chwilkę postoisz, ale tramwaju już nie zablokujesz.

 • ~set 2011-09-14
  12:43:10

  0 0

  Jakie ładniutkie te obrazki. Po zakończeniu prac okaże się, że nie będzie wydzielonego torowiska, byle jak wykonana nawierzchnia, betonowe krawężniki i złe nachylenie jezdni. Woda nie będzie spływała do rynsztoka, zatkają się przepusty burzowe, a przejścia dla pieszych będą co 500 m. Przy okazji wymienione zostaną rury gazowe, kanalizacyjne zostaną położone nieszczelnie, co spowoduje wymywanie gruntu i zapadanie się budynków. Kable zasilające zostaną uszkodzone kilka razy, znajdą się niewybuchy i stara osada z X wieku, więc archeolodzy zatrzymają inwestycję na rok, a późnie pojawią sie rzadkie gatunki owadów. Cały teren zostanie ogrodzony a dla mieszkańców zbuduje się specjalne kładki, żeby tym zwierzętom nie przeszkadzali.

 • ~havranek 2011-09-14
  12:59:04

  0 0

  Jak zwykle ściąganie gaci przez głowę. Zamiast remontować całościowo, cały ciąg komunikacyjny we Wrocławiu remontuje się po kawałku. Jak remontować (czyli zamykać) to od pl. Wróblewskiego do ul. Małachowskiego tak żeby niedogodności związane z zamknięciem ulicy trwały jak najkrócej. Tu natomiast proponuje się zamknięcie najpierw 550 m a potem 250 m jednej i tej samej ulicy. Efekt jest taki, że i tak cały 800 m odcinek de facto będzie nieprzejezdny.

 • ~ 2011-09-14
  13:03:34

  0 0

  @havranek, Ameryki nie odkryłeś, tylko że Miasto nie ma tyle pieniędzy i musi remontować na raty.

 • ~Romario 2011-09-14
  14:00:29

  0 0

  @T.Maciejewski: No to niech się weźmie za inne odcinki, które wymagają naprawy albo zrezygnuje z pierdół typu wymiana dobrej nawierzchni na Al. Wiśniowej czy Ślężnej, które wytrzymałyby jeszcze kilka lat. Grosz do grosza i wyremontowałoby się całość. Ale to dokładnie jak ktoś to trafie określił jest zaczynaniem remontu od .upy strony. Remontować trzeba całościowo a nie po kawałeczku (tak, jak Grabiszyńską babrali z kilkuletnim odstępem między odcinkami).

 • ~Wrockanin 2011-09-14
  15:46:26

  0 0

  Trasa Południowa to była wyborcza ściema. Nierealna, droga i dla naiwnych.

 • ~Norbert 2011-09-14
  21:24:38

  0 0

  Dlaczego konserwator zabytków, Towarzystwo Upiększania Wrocławia itp. nie walczą o te kamienice?? Miasto traci swój dawny klimat. A jak znam życie wyburzą, a potem znowu zmienią projekt i przebudowa nie spełni swojej zakładanej funkcji. Szkoda...

 • ~ 2011-09-14
  23:02:19

  0 0

  ...i kompletnie niepotrzebna w dobie AOW. Krajowa "8" prowadzi przez obwodnicę. Kto chce od strony Oleśnicy dostać się do południowego Wrocławia, powinien wybrać AOW. Analogicznie jadący od strony Kłodzka/Świdnicy do północnego Wrocławia.

 • ~gosc_nty 2011-09-15
  10:16:16

  0 0

  na planie brakuje rozjazdu z pulaskiego w traugutta dla tramow i z pulaskiego od wroblewskiego w kosciuszki dla tramow

  zle ze wysztywnia sie siec tramwajowa

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.