Wiadomości

Za ponad milion zrobią drogę rowerową na Świdnickiej i bramę na Ruskiej

2011-08-01, Autor: Bartłomiej Knapik
360,5 tys. zł za budowę bramy rowerowej na Ruskiej, która pozwoli jednośladom przejechać na wprost przez skrzyżowanie z Kazimierza Wielkiego od strony pl. Jana Pawła II w stronę pl. Solnego oraz 658,5 tys. zł. za drogę rowerową na ul. Świdnickiej, między Nasypową a fosą. Tyle zarobi firma Rotomat, która wygrała przetarg ogłoszony przez ZDiUM.

Reklama

Na oba zadania firma ma trzy miesiące. Wygrała ona już drugi przetarg, który na te zadania rozpisał Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta. Wcześniejszy trzeba było unieważnić, bo oferty były za drogie.

Co jest do zbudowania? Droższa będzie budowa drogi rowerowej na ul. Świdnickiej.
Jednoślady dostaną specjalny pas na jezdni – będą zjeżdżać na niego przed ul. Bogusławskiego. Aż do Piłsudskiego będzie on wydzielony.

Jednak między skrzyżowaniem z Piłsudskiego, a tym z Podwala, droga rowerowa nie będzie wydzielona. Jedyne co się stanie - to na jezdni pojawią się wymalowane symbole rowerów. Analogiczny pas będzie także w stronę od centrum.
- Na tym odcinku rowerzyści będą musieli jeździć ulicą, na której nie ma miejsca na osobny pas dla rowerów. Po prawej stronie jezdni namalujemy na jezdniach symbole rowerów, żeby podkreślić, że to fragment ulicy, na której można się spodziewać jednośladów - mówi Daniel Chojnacki oficer rowerowy.Droga rowerowa na Ruskiej, która pojawi się na wysokości pasażu Niepolda i pozwoli jednośladom przejechać na wprost przez skrzyżowanie z Kazimierza Wielkiego. Ścieżką rowerzyści dojadą do pl. Solnego. Warte podkreślenia jest to, że nie mogą tego zrobić kierowcy, którzy z Ruskiej mogą jedynie skręcić w prawo albo w lewo.

Wrocławska Inicjatywa Rowerowa umieściła w sieci film pokazujący, jak ma działać brama rowerowa na ul. Ruskiej.W drugą stronę jednoślady na zachód mają jechać Św. Mikołaja – ale tu przez skrzyżowanie z Kazimierza Wielkiego rowerzyści będą mogli legalnie przejechać dopiero w przyszłym roku. Przypomnijmy, że jeszcze w czerwcu do końca miał zostać ucywilizowany przejazd rowerami przez ul. Św. Mikołaja. Urzędnicy obiecywali nam to w kwietniu, a potem nawet zamontowali sygnalizator dla jednośladów. Okazuje się, że na kontrapas między Rzeźniczą a trasą W-Z nie powstanie w tym roku, bo magistrat nie chce zabierać więcej miejsc parkingowych dla samochodów.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Gaczan 2011-07-31
  22:44:23

  1 0

  Koszt malowania pasow i drobnych prac to az milon zlotych... Az sie wierzyc nie chce...

 • ~ 2011-07-31
  23:12:27

  0 1

  Cóż sporo, ale krytykom doradzam po prostu założenie firmy i start w przetargu. Ważne, że będzie można wreszcie w miarę bezpiecznie dostać się do centrum od południa i zachodu. Słyszałem o znacznie gorzej wydanych publicznych milionach - np. trzy miliony kosztowała koncepcja śródmiejskiej trasy południowej, która najprawdopodobniej nigdy w takiej formie nie zostanie zrealizowana. Cztery miliony kosztowała "Psia kładka", która wcale nie wyróżnia się pięknem. Milion to naprawdę nie tak źle. to mniej niż pół promila miejskiego budżetu.

 • ~Boska 2011-07-31
  23:45:24

  1 0

  Kolejne pieniądze wyrzucone w błoto. Szkoda.

 • ~Gaczan 2011-08-01
  00:19:49

  0 0

  Ale ja nie krytykuję, tylko się dziwię :p mimo że najczęściej jeżdżę autem a rowerem jedynie rekreacyjnie, to cieszy mnie wszystko co jest związane z rozwojem Wrocławia, między innymi rozwój tras rowerowych i udogodnienia dla rowerzystów. W moim odczuciu ta kwota jest duża i nie wiem czy to działanie na pewno jest dobrze przemyślane, ponieważ namalowanie znaku roweru na wyżej wspomnianym odcinku raczej wielce sytuacji rowerzystów nie zmieni (chociaż w sumie zabranie w tym miejscu pasa samochodom też by dobrym pomysłem nie było). Co do trasy południowej to mam nadzieję, że jednak powstanie i taka jej forma by mi odpowiadała (wiem że wiele osób na forum jest innego zdania). A Psia kładka jest w mojej opinii całkiem ciekawa i spełnia swoją rolę w tym miejscu, ale nie powinno się o niej zapominać tak jak i o promenadzie staromiejskiej na tym odcinku. Co jakiś czas powinno się wymienić wybite czy porysowane szyby oraz uzupełnić oznakowanie na promenadzie, bo już kilka znaków zniknęło. Mimo remontu to miejsce się powoli znów zapuszcza. Niestety takich mamy mieszkańców.

 • ~ 2011-08-01
  02:58:55

  0 1

  To nie będą wyrzucone w błoto pieniądze. W końcu legalnie będzie się dało jechać rowerem od promenady w kierunku Powstańców Śląskich. Teraz niestety do wyboru jest pchanie się po wąskim chodniku przy Kościuszki, albo cały czas chodnikami przez Kołłątaja, Stawową i Swobodną.

 • ~ 2011-08-01
  07:58:57

  0 1

  No i fajnie. Bo kontrapas na Ruskiej na który się nie dało wjechać straszył.

 • ~typ 2011-08-01
  11:22:01

  0 1

  trzeba wywalic ta autostrade przez centrum (kazimierza) i to jak najszybciej.

 • ~prototyp 2011-08-01
  14:02:26

  1 0

  typ pomyliles miasta, we wroclawiu autostrada jest tylko jedna i to czesciowo zamknieta jeszcze to AOW, na Kazimierza jest zwykla ulica...wakacje to i dzieci za klawiaturowe ataki sie zabieraja :)

 • ~benek 2011-08-01
  19:21:42

  1 0

  Ciekaw jestem kosztorysu robót.
  Ścieżka rowerowa kosztuje 200.000 zł za km a budowana w centrum 300.000.
  Tu zbudują 40 m ddr od Arkad Wr. do wiaduktu , następnie zamontują kilkanaście chorągiewek do Piłsudskiego , potem wymalują po 7 piktogramów po obu stronach Świdnickiej i obniżą jeden krawężnik aby zrobić najazd na Promenadę.
  Te 350 m DDR budowane od podstaw jako wydzielona DDR kosztowałoby 100.000 zł łącznie z podbudową i asfaltową nawierzchnią.

 • ~zed 2011-08-01
  23:30:12

  1 0

  Bogaci są kolesie Dudu zarządzający firmami w mieście i ich rodziny!

 • ~zaphod 2011-08-02
  00:30:10

  0 0

  śmieszni są Ci trole wynajęci przez donka i spółkę :D
  ciekawe czy dostają za to jakąś kasę - raczej wątpię - pewnie coś im obiecano, postraszono jakimś demonem czy diabłem
  no i oczywiście najważniejsza jest miłość :D

 • ~kwaskowy zapach 2011-08-20
  13:58:53

  0 0

  @ zaphod

  Śmieszne to są, ale pelikany które radośnie łykają każdy rzucony przez magistrackich ochłap. Uważaj żebyś się nie udławił haczykiem

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.