Wiadomości

Bardzką tramwaje nie jeźdżą, bo ich nie pożyczyliśmy

2010-11-02, Autor: Tomasz Paszko, współpraca bk
Torowisko na Bardzkiej i Świeradowskiej jest już gotowe, ale tramwaje nim nie pojadą jeszcze przez wiele miesięcy. Powód? Nie ma tramwajów, które byłby w stanie zawrócić bez pętli. Modele, które tak potrafią czeska skoda dopiero dla nas produkuje. Oczywiście można by pożyczyć wozy na jakiś czas, jak zrobił to kilka lat temu Kraków, ale nasi urzędnicy nawet tego nie próbowali.

Reklama

Torowisko na Gaj to 1. etap budowy Tramwaju Plus. Jest już gotowe, ale pasażerowie muszą korzystać z autobusów. Na Świeradowskiej pętli nie ma, więc linia jest nieużywana, bo MPK Wrocław nie posiada jeszcze tramwajów dwukierunkowych potrzebnych do obsługi Tramwaju Plus.
Wozy dwukierunkowe to takie, które mają drzwi po obu stronach, więc może tak jak pociąg zawrócić w miejscu – wystarczy, że przesiądzie się motorniczy. W Krakowie też mieli taki problem, ale dali sobie z nim radę. Jak?



W Krakowie udało się uruchomić ruch tramwajowy na pierwszej część linii na Nowy Płaszów, pomimo, że dojazd do pętli nie jest możliwy bo wciąż trwa budowa estakady przecinającej w poprzek nową trasę. Na nowouruchomionej linii 20 kursują wyłącznie tramwaje dwukierunkowe, które MPK Kraków zakupiło w celu zapewniania komunikacji tramwajowej w sytuacjach nadzwyczajnych.
Jednak nie zawsze tak było. Podobne rozwiązanie miało miejsce w 2006 roku, kiedy otwierano w Krakowie fragment nowej trasy pod Dworcem Głównym oraz w 2008 podczas remontu torowiska na Nową Hutę. Wówczas do Krakowa wypożyczono 2 wagony z Gliwic oraz 1 tramwaj dwukierunkowy z... Gdańska! A wszystko po to by pasażerowie mogli jak najszybciej korzystać z tramwajów, które w przeciwieństwie do autobusów nie stoją w korkach.

U nas jednak urzędnicy nawet nie próbowali pożyczyć wozów.
- Wypożyczenie tramwajów dwukierunkowych dla czasowej obsługi relacji Gaj - centrum miasta nie byłoby uzasadnione z dwóch przyczyn – twierdzi Zbigniew Komar, zastępca dyrektora departamentu infrastruktury i gospodarki wrocławskiego urzędu miasta. - Po pierwsze, do obsługi niezbędne jest co najmniej 7 -8 tramwajów, a nie znam miasta, które posiadałoby takie pojazdy zbędne na kilka miesięcy. I po drugie wiosną przyszłego roku będziemy realizować przebudowę torów w ul. Borowskiej (od Dyrekcyjnej do Swobodnej) oraz  budowę węzła przesiadkowego w rejonie Sucha - Borowska - Swobodna (ruch tramwajowy będzie wstrzymany); w tym czasie również wymienimy 3 wyeksploatowane łuki w torowisku na ul. Glinianej – dodaje.

W przypadku pierwszego argumentu można oczywiście założyć, że dwa wozy jeździłyby tylko od Świeradowskiej do skrzyżowania Armii Krajowej z Bardzką (gdzie pasażerowie mogliby się przesiąść do wozów jeżdżących na Tarnogaj), ale przesiadanie się nie byłyby tak komfortowe jak np. na rondzie Reagana. Jednak od przesiadki na pl. Legionów by się to zbytnio nie różniło.
W drugim przypadku można się zastanawiać dlaczego nie udało się inaczej skoordynować wszystkich inwestycji Tramwaju Plus.
- W realizacji tak dużych inwestycji jak linia T Plus z Gaju na Stadion nie jest możliwe rozpoczynanie i kończenie wszystkich odcinków torowych w tym samym czasie, gdyż wymagałoby to na długi okres wyłączenia wielu linii tramwajowych na odcinkach, które już są w eksploatacji – odpowiada Zbigniew Komar. - Z tego względu układany jest harmonogram poszczególnych robót i oczywiście, niektóre roboty (w tym przypadku - ul. Świeradowska i Bardzka) są robione z wyprzedzeniem czasowym. W konsekwencji, jedne odcinki wybudowanych torów nie są używane do czasu zakończenia przebudowy innych. Harmonogram taki dla relacji Gaj - Stadion jest realizowany zgodnie z założeniami – dodaje.

Przekonuje Was taka argumentacja?
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
  • ~toluen 2010-11-02
    21:15:42

    0 0

    to moze troche prosciej : tyle czekali to i jeszcze trochę poczekają..

  • ~ 2010-11-02
    22:19:28

    0 0

    A sczepionych tyłem tramwajów z Leśnicy nie mogli wziąć?

  • ~ 2010-11-02
    22:41:26

    0 0

    Rzeczywiście, przesiadki z tymczasowego TePlusa w tramwaj do centrum różniły by się znacznie od przesiadek na Rondzie Reagana. Nie trzeba by było dymać z peronu na peron. Pragnę zauważyć, że po przebudowie skrzyżowania Bardzkiej i Armii Krajowej, linie z Tarnogaju i linia z Gaju mają wspólny przystanek zaraz po zjeździe ze skrzyżowania. A następnie jeszcze po jednym w każdą stronę, przed skrzyżowaniem z Kamienną. Zamontować tuż za nim tymczasową przelotkę (tory niezabudowane, a więc się da i to tanio) i mamy wygodne połączenie wahadłowe na Gaj z przesiadkami "drzwi-w-drzwi".

  • ~ 2010-11-03
    07:49:59

    0 0

    Komar ty b@r@nie. Torowisko na Tarnogaj był wyłączone przez całe wakacje. Nie można było wówczas "wymienić trzech wyeksploatowanych łuków na Glinianej"? To jest plan genialnego dr inż. matematyka?

  • ~ 2010-11-03
    11:06:06

    0 0

    Romario: to jest właśnie esencja Wrocławia. Od marca do października cała linia na Tarnogaj była zamknięta. Nie dało się wtedy zrobić tych łuków - będzie jeszcze trzeba raz podręczyć pasażerów. Wytłumaczenie pewnie jest oczywiste - a bo nie było pieniędzy ale było sobie odpuścić Społeczny czy Podwale i zrobić wszystko co potrzeba na Glinianej by tylko raz ją zamykać. A później zrobić Społeczny razem z Grunwaldzkim na raz.

  • ~ 2010-11-04
    06:32:52

    0 0

    Katowice właśnie kupiły dwukierunkowe 30-latki z Frankfurtu za 5% ceny nowego wozu.
    http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,8607135,Slaskie_Ponad_30_letnie_tramwaje_z_Frankfurtu_na_slaskich.html

  • ~ 2010-11-06
    15:23:07

    0 0

    mlodywroclaw no i co w związku z tym?
    Wrocław powinien wydać 3mln zł na magazynowanie złomu? Co później z tym zrobić, sprzedać za 5% tego za co je kupiliśmy?
    Jest 145, 146, póki co są jeszcze tramwaje 22, 8, 15 - ja podziękuję i poczekam spokojnie te pół roku.

  • ~ 2010-11-10
    18:40:48

    0 0

    slr: te złomy jak to określiłeś są nowsze niż jakieś 20% naszych wagonów.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.