Gwardia bez litości dla outsidera

2011-03-16, Autor: Łukasz Maślanka
Pewnym zwycięstwem siatkarek Impel Gwardii Wrocław zakończył się wtorkowy mecz z TPS Wybrzeżem Rumia. Wrocławianki, choć grały z najsłabszą drużyną ligi, wcale nie wygrały jednak przysłowiowym spacerkiem.

Siatkarki TPS Wybrzeża Rumia bez wątpienia w tym sezonie nie spędzają snu z powiek rywalkom w Plus Lidze Kobiet. Ekipa znad Bałtyku w piętnastu meczach zdobyła tylko jeden punkt i od kolejnej w tabeli Organiki Budowlanych Łódź dzieli ją - bagatela - piętnaście “oczek” różnicy. Impel Gwardia Wrocław przy drużynie z Rumi i pod względem nazwisk w składzie, i pod względem ligowego dorobku wygląda jak profesorskie grono przy uczniach podstawówki. Przed wtorkowym meczem można było w ciemno zakładać, że potyczka wrocławianek z Wybrzeżem potrwa może nieco ponad godzinę, a trzy punkty padną łupem Gwardii.

I faktycznie, niespodzianki w Orbicie nie było. Przynajmniej jeśli chodzi o sam wynik meczu, bo wrocławianki wygrały bez straty seta. Ale siatkarki z Rumii wcale nie zaprezentowały się źle. Przeciwnie, gdyby ustrzegły się kilku prostych błędów, mogły nawet urwać Impel Gwardii seta. Co samo w sobie byłoby nie lada niespodzianką. Przyznał to po meczu ich trener, Jerzy Skrobecki:

- Trudno wygrywać, jeśli w drużynie brakuje liderki, która mogłaby pociągnąć grę zespołu. I nie możemy sobie też pozwolić na tak proste błędy i na to, by tak zachwycać się, gdy nam coś jednak wyjdzie - narzekał szkoleniowiec Wybrzeża Rumia.

Pierwszy set wtorkowego meczu to zawody bez historii. Jeszcze na początku zawodów Wybrzeże próbowało łagodnie podszczypywać wrocławianki i nie pozwalało im odskoczyć na zbyt duży dystans. Później jednak gwardyjska maszyneria wskoczyła na najwyższe obroty. Efekt? Od wyniku 13:10 siatkarki Impel Gwardii zdobyły dwanaście punktów przy tylko jednym Wybrzeża. Spora w tym zasługa Katarzyny Mroczkowskiej, która kilka razy posiekała solidną zagrywkę obronę rywalek. A gdy jednak udało im się skonstruować akcję ofensywną, nadziewały się na zasieki wrocławskiego bloku.I Impel Gwardia bez większych problemów zapewniła sobie okazałą wygraną do jedenastu w pierwszym secie.

Druga partia już takim spacerkiem nie była. Impel Gwardia minimalnie prowadziła, ale rywalki cały czas deptały jej po piętach. I doczekały się nagrody za swój wysiłek. Po błędzie Anny Witczak mieliśmy remis 14:14. Później jednak wrocławianki opanowały sytuację, korzystając też z chaosu, który momentami wkradał się w grę rywalek z Pomorza. W bloku swoją robotę wykonała Zuzanna Efimienko, asem serwisowym popisała się Witczak, sprytnie kiwnęła Joanna Wołosz i gwardzistki prowadziły już pięcioma punktami. Nie dały już sobie zrobić krzywdy w tym secie, a drugą partię skończyła dawno nie widziana na parkiecie Dominika Sobolska.

Dwa wygrane sety, a rywal niezbyt mocny - w tym kontekście trzecia partia meczu wydawała się być tylko formalnością. Okazało się jednak, że nie była zwykłą formalnością, ale skomplikowaną i dość żmudną procedurą. Siatkarki z Rumi w drugim secie pokazały, że mogą pokazać niezłą formę i w kolejnej poszły za ciosem. Zaczęły fatalnie, bo przegrywały już 6:2. I mogło się wydawać, że gwardzistki zmiotą je z parkietu. Ale były to złe całkiem miłego początki. Później zawodniczki TBS Wybrzeże znacznie poprawiły grę w ataku, nieźle szło im też w przyjęciu i objęły prowadzenie. Nie na długo, co prawda, bo po skutecznym ataku Mroczkowskiej znów mieliśmy remis.

Później jednak oba zespoły szły łeb w łeb. Na skuteczny atak wrocławianek Wybrzeże natychmiast odpowiadało tym samym. Dobrze w tej części meczu spisywała się ex-gwardzistka Agnieszka Starzyk-Bonach, która skutecznie skończyła kilka ataków i wyprowadziła swój zespół na prowadzenie 21:19. Impel Gwardia miała jednak w rękawie zbyt wiele asów, by dać sobie wydrzeć choćby jednego seta. Po skutecznych atakach Anny WitczakKatarzyny Mroczkowskiej, trzeci set zakończył się wygraną wrocławianek 26:24.

Nagrodę dla najlepszej zawodniczki meczu zdobyła właśnie Mroczkowska, której łupem padło 15 pkt. Cztery “oczka” mniej zapisały na swoim koncie Katarzyna JaszewskaAnna Witczak. Spora pochwała należy się też dla libero Impel Gwardii, Aleksandry Krzos, która popisała się kilkoma wyśmienitymi interwencjami. Odbijała, co mogła - nawet piłki, których szary człowiek pewnie by nie zauważył, z taką prędkością leciały. W ekipie z Rumi najskuteczniejsza była zaś Agnieszka Starzyk-Bonach, której łupem padło 14 pkt.

Po wtorkowej wygranej, siatkarki Impel Gwardii Wrocław zajmują piąte miejsce w tabeli PlusLigi Kobiet. Teraz czekają je dwa arcyważne mecze. W najbliższą sobotę zmierzą się na wyjeździe ze Stalą Mielec, a 29 marca podejmą w hali Orbita mistrza Polski, Aluprof Bielsko-Biała. Te potyczki będą miały kluczowe znaczenie dla układu tabeli. Wrocławianki cały czas walczą o to, by rundę zasadniczą zakończyć na piątym miejscu. Bo właśnie taka lokata pozwoli im zagrać w play off z rywalem plasującym się miejsce wyżej. Może nim być MKS Dąbrowa Górnicza lub Centrostal Bydgoszcz, a więc ekipy będące w zasięgu gwardzistek. Warunek jest jeden - wrocławianki muszą wygrać dwa najbliższe mecze i trzymać kciuki za porażki rywalek.

Impel Gwardia Wrocław - Sandeco EC Wybrzeże TPS Rumia 3:0 (25:11, 25:19, 26:24)