Wiadomości

Prawie milion złotych za koncepcję Metrobusa, który powstanie zamiast tramwaju na Nowy Dwór

2014-04-25, Autor: Tomek Matejuk
Do ogłoszonego przez miejską spółkę Wrocławskie Inwestycje przetargu na opracowanie koncepcji budowy wydzielonej trasy dla autobusów między Nowym Dworem a placem Orląt Lwowskich zgłosiły się dwie firmy. Wygrała tańsza, opiewają na niemal milion złotych oferta złożona przez katowicki Trakt. Projekt, ochrzczony przez urzędników Metrobusem, to tańsza alternatywa dla linii tramwajowej, której stworzenie magistrat zapowiadał od wielu lat.

Reklama

Miejska spółka Wrocławskie Inwestycje na początku marca ogłosiła przetarg na opracowanie koncepcji przedsięwzięcia szumnie nazwanego Metrobusem, w ramach którego ma powstać wydzielona trasa dla komunikacji zbiorowej między Nowym Dworem a placem Orląt Lwowskich.

 

Stanęło do niego dwóch chętnych: katowicka spółka Trakt zaproponowała cenę nieco ponad 983 tys. złotych, a warszawski Egis Poland - niewiele ponad 1 mln 193 tys. złotych. W piątek 25 kwietnia urzędnicy przetarg rozstrzygnęli - wygrała tańsza oferta, złożona przez katowicki Trakt.

 

O nowej koncepcji magistratu, który zamiast zapowiadanej od wielu lat linii tramwajowej na Nowy Dwór zamierza wybudować tam wydzieloną jezdnię dla autobusów, donosiliśmy już na początku stycznia.

 

Urzędnicy z ratusza przekonują, że buspas zamiast tramwajów to świetny pomysł.

 

- Analizy wykazały, że jest to bardzo korzystne dla nas rozwiązanie. Zresztą kawałek tego buspasa wzdłuż ul. Strzegomskiej został już wykonany - tłumaczy Elżbieta Urbanek, dyrektor departamentu infrastruktury i gospodarki w magistracie.

 

 

To przedsięwzięcie obejmuje dwa zadania. Pierwsze to budowa wydzielonej jezdni autobusowej na odcinku od Nowego Dworu do ul. Góralskiej.

 

Ten odcinek podzielono na trzy fragmenty: od ulicy Nowodworskiej do Babimojskiej, od ul. Babimojskiej do łącznika pomiędzy ul. Strzegomską i Robotniczą wraz z  wiaduktem nad linią kolejową i od łącznika ul. Strzegomskiej i Robotniczej do ul. Góralskiej.

 

Drugie zadanie to budowa trasy dla autobusów od ul. Góralskiej do placu Orląt Lwowskich.

 

Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie musiał przygotować koncepcję programowo-przestrzenną wydzielonej jezdni autobusowej wraz z kilkoma wariantami jej przebiegu, a także uzyskać wszelkie niezbędne zezwolenia i decyzje oraz stworzyć m.in. projekt budowlany, projekty wykonawcze czy kosztorys inwestorski. Będzie też sprawował nadzór autorski na tą inwestycją.

 

Przypomnijmy, jako argument za budową buspasa zamiast linii tramwajowej, urzędnicy wskazują przede wszystkim o wiele niższe koszty takiego rozwiązania.

 

- Trudno mówić o konkretnych kwotach, ale tramwaj na Nowy Dwór to koszt ponad 200 mln złotych. A autobus to może być mniej więcej 1/3 tej kwoty - tłumaczy Elżbieta Urbanek.

 

Jak już pisaliśmy, zupełnie nie zgadzają się z tym miejscy aktywiści.

 

- Argumenty magistratu to absurd, skoro wiadukt dla tramwaju kosztowałby maksimum 30 mln złotych. Należy już dziś wymalować buspas na ul. Robotniczej i wykorzystać fundusze UE na tramwaj - mówi Przemysław Filar, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia.

 

Tymczasem, jak donosiliśmy na początku kwietnia, miasto chce kupić 8 ekologicznych autobusów, które będą jeździć na Nowy Dwór. I liczy, że do przedsięwzięcia dołoży się Unia Europejska.

 

Co sądzicie o pomyśle budowy buspasa, zamiast linii tramwajowej, którym autobusy jeździłyby z Nowego Dworu do centrum? Zapraszamy do dyskusji.

Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 36

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~Patryk Wrona 2014-03-03
  11:59:20

  41 0

  Po pierwsze trzeba zaznaczyć, że poza nazwą "Metrobus" - jest to tylko wydzielony pas autobusowy - I NIC WIĘCEJ!

  Rezygnacja z połączenia tramwajowego na rzecz autobusów jest błędem. Mieszkańcy otrzymają podobną ofertę jak mają dzisiaj, bez większej stabilności połączeń. Ponadto buspas jest tylko na Strzegomskiej, bez wjazdu w osiedle.

  Dodatkowo można zauważyć, że głównym motywem jest nie zapewnienie dobrej obsługi transportem pasażerskim - a oszczędności. Najgorsze, że oszczędzanie odbije się negatywnie na mieszkańcach w przyszłości, ponieważ obrzeża się intensywnie rozbudowują (Muchobór).

  Buspas na pewno przyspieszy połączenie (które obecnie jest koszmarne), jednak nie będzie to najlepsze rozwiązanie - bo znając jakość przetargów wybrana zostanie NAJTAŃSZA, a przez to najuboższa wersja.

  O problemie wspominałem pod tym adresem: http://tnij.org/metrobus - zapraszam do czytania.

 • ~żal.pl 2014-03-03
  12:00:41

  39 0

  Co za paranoja. Na Kozanów jakoś ten megadrogi tramwaj mógł pojechać. Teraz nagle się okazuje, że ten sam tramwaj jest za drogi, żeby puścić go w inne miejsce. Jeszcze nie tak dawno urzędnicy prawie dostawali orgazmu wspominając o sieci tramwajowej we Wrocławiu, teraz nagle zmieniają stanowisko o 180 stopni.

 • ~Piotrek 2014-03-03
  12:04:39

  24 0

  Żeby tylko nie skończyło się to tym, że na ten buspas może wjechać tylko i wyłącznie specjalnie do tego przystosowany... metrobus. I żaden inny autobus nie może na niego wjechać. Wtedy mieszkańcy np. Muchoboru będą dojeżdżać zwykłym autobusem na ND, potem przesiadka w "niezwykły" metrobus" na Świebodzki i kolejna przesiadka, żeby dojechać gdzieś dalej. Nie zdziwiłbym się, gdyby banda kretynów doprowadziła do tego absurdu.

 • ~Patryk Wrona 2014-03-03
  12:16:52

  11 0

  @Piotrek - Wystarczy przeczytać ogłoszenie o przetargu - to jest tylko na wydzielony buspas. Czyli w rozumieniu przeciętnego pasażera - wydzielony bus pas o "imieniu" "Metrobus". Nic więcej. To nie bedzie BRT, jak pierwotnie to wyglądało.

 • ~tantus 2014-03-03
  12:57:08

  16 0

  Spoko, stworzy się koncepcję, przed wyborami pokaże wizualizację, a potem projekt wsadzi się do szuflady i słuch po nim zaginie. Zgodnie z wrocławską tradycją.

 • ~Patryk Wrona 2014-03-03
  13:04:05

  10 0

  Tantus - a co jeśli nie? Co jeśli stwierdzą, że jednak lepiej jest zrobić buspas tak, żeby na pewno nie powstał tramwaj? I będą tłumaczyć się jak ze Skodami "nie może jechać na Sępolno, z powodu ograniczeń technicznych - nie mieści się na pętli" nie chcąc pamiętać, że sami tak zadecydowali.

 • ~tantus 2014-03-03
  13:09:51

  14 0

  @Patryk Wrona: znamy przecież metody działania tej władzy. Moim zdaniem w najbliższych latach na Nowy Dwór nie powstanie ani żaden metrobus, ani tramwaj, bo miasto ma zbyt wiele "pilniejszych potrzeb". To tylko przedwyborcze ściemnianie. Ale możemy to zmienić - już w listopadzie wybory samorządowe.

 • ~ 2014-03-03
  13:30:47

  7 0

  to jeste skandal precz z ta wladza we wroclawiu jetem oblaniem wladzy we wroclawu

 • ~ajkc 2014-03-03
  14:47:43

  7 0
 • ~Rynek Kolejowy 2014-03-03
  15:45:55

  0 5


  BRT zamiast nowej linii tramwajowej we Wrocławiu? Kategoria: Zintegrowany Transport Data dodania: 2014-03-03 15:27:53 (źródło: jd, Transport-Publiczny.pl)
  Wrocław ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji programowo przestrzennej, projektu budowlanego i projektów wykonawczych dot. budowy wydzielonej trasy transportu zbiorowego Metrobus. Pod tą nazwą kryje się pierwsza w Polsce linia Bus Rapid Transit.. Ale tramwaju nie będzie, przynajmniej w najbliższych latach. – Trasa tramwajowa na Nowy Dwór broni się potencjałem pasażerów. Jednak spore problemy są z przekroczeniem torów kolejowych. Pochłonęłoby to ogromne pieniądze, bo estakady dla tramwajów muszą być dużo dłuższe, a więc i droższe, niż wiadukt dla autobusów – mówił niedawno w rozmowie z miejskim serwisem wroclaw.pl zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Gospodarki Zbigniew Komar. Jednocześnie dodawał, że w zastępstwie planowane jest wytyczenie trasy autobusowej, przy czym wyraźnie zaznaczał, że nie chodzi o buspas, czy w inny sposób wydzielony pas na istniejącej jezdni, ale zupełnie nowy odcinek drogi przeznaczony wyłącznie dla autobusów.

  Już teraz na Strzegomskiej, w kilku miejscach poszerzonej, wyznaczono osobne buspasy. Pomysł władz Wrocławia wskazuje jednak, że miasto myśli o osobnej linii BRT. „ http://www.rynek-kolejowy.pl/51131/brt_zamiast_nowej_linii_tramwajowej_we_wroclawiu.html

 • ~rolop 2014-03-03
  21:06:25

  17 0

  Te kawałki jezdni wydzielone na Strzegomskiej już nadają się do remontu. Budowała Skańska. Więc teraz nie można zmienić wyłącznie nawierzchni i położyć torowisko. Trzeba zmienić podłoże, bo tramwaje cięższe i powodują większe drgania. Dlaczego zbudowano wydzielony pas dla autobusów byle jak? To wiedzą tylko Wrocławskie Inwestycje. Dlaczego nad linią kolejową nie ma wiaduktu, wiedzą Wrocławskie Inwestycje. Dlaczego mieszkańcy głosują na Dutkiewicza, tego nie wie nikt zdrowo myślący. To fakt, Wrocław traci pieniądze z UE i czas. Miasto jest brudne, zakorkowane, z brudną i słabą komunikacją zbiorową. Większość jeździ blaszankami i ma w d.. ochroną środowiska.

 • ~wrorafa 2014-03-04
  09:52:47

  15 0

  Fatalnie - komunikacja miejska i rozwój infrastruktury jest prowadzona przez kompletnych dyletantów. Przeładowane, brudne, powolne MPK, kursy dwa razy na godzinę, trasy do okoła miasta, zamiast do celu. Do tego prezes MPK przyznaje sobie premię. Na Klecinę wielki remont jednej nitki torów, na Nowy Dwór rezygnacja z tramwaju. Galopujące przedmieścia, przybywa samochodów na ulicach Kompletna porażka miasta na całej lini.

 • ~PAN ELF 2014-03-04
  12:08:05

  9 0

  Nie jesteście sami u nas w POZznań U też urzędnicy chcą zablokować budowę tramwaju do dużej dzielnic gdzie mieszka dużo mieszkańców POZnań A a konkretnie NARAMOWIC . To jest jakaś kpina co się dzieje w tym kraju a jak i u was jak i u nas kasa z UNI EUROPEJSKIEJ na ten cel jest przewidziana .

 • ~Arew 2014-04-14
  17:17:27

  5 0

  Miał być tramwaj, dziś mówią o autobusach, a jutro karzą jeździć z ND na rowerach bo tak dla nich najtaniej i najprościej. Z jednej strony dobrze, że cokolwiek robią, ale widząc, że są w czarnej d*** z budźetem powinni ssać z unii jak najwięcej pieniędzy na rzeczy przyszłościowe czyli np budowę linii tramwajowej, kktóra posłuży na długie lata!

 • ~m. 2014-04-14
  18:15:30

  10 0

  Wydajemy kolejne publiczne pieniądze na kolejną koncepcję! Co do jasnej cholery z poprzednimi? Przecież tu prokuratura powinna wkroczyć.

 • ~adi 2014-04-14
  21:39:31

  9 0

  A ja mam pomysła :D Pogodzeniem autobusu i tramwaju jest po prostu trolejbus :) to może trolejbusy niech puszczą i ci co są za autobusem i ci co są za tramwajem nie będą mieli się czego czepić :) Jak to mówią że wtedy to i wilk syty i owca cała była by :)

 • ~zed 2014-04-14
  23:04:52

  8 0

  Wrocław to już grajdołek! Przez trzy kadencję Dutkiewicza miasto zeszło na psy i już długo się nie podniesie!

 • ~czytelnik 2014-04-25
  13:46:44

  0 0

  Co Wy macie z tym Filarem? No gość zna się na wszystkim, nie mogę już go czytać!

 • ~ 2014-04-25
  14:48:48

  1 0

  od dzisaj rorganizuje protest to jeste jakas paranoja

 • ~pasażer 2014-04-25
  14:52:38

  2 0

  Róbcie sobie ten metrobus ale powiedzcie tez kiedy zaczną się prace przy budowie torowiska tramwajowego na Nowy Dwór bo to jest bardziej interesujące.

 • ~tantus 2014-04-25
  16:10:28

  2 0

  @pasażer: aleś Ty naiwny. Przecież nie po to zlikwidowano właśnie jedną z zajezdni tramwajowych, żeby w najbliższej przyszłości uruchamiać jakieś nowe linie tramwajowe. A obawiam się, że budowa ewentualnego metrobusa na Nowy Dwór zablokuje doprowadzenie na to osiedle tramwaju na wiele lat, bo po prostu straci sens ekonomiczny.

 • ~Shrek 2014-04-25
  17:06:02

  1 0

  Kolejne pomysły ekipy Dutkiewicza można porównać do kolejnych nierealnych planów Don Matołka Pinokia platformerskiego.

 • ~z. 2014-04-26
  09:10:30

  2 0

  Patryk zglos sprawe do NIK-u

 • ~Wroc 2014-04-26
  12:20:20

  2 0

  Jaja sobie robią urzędasy. Żadne autobusy (jak by ich nie nazwać) nie usprawnią miasta jak by to zrobiły kolejne linie tramwajowe. Rozwiązanie sprawdzone i działające. Gdzie te linie co miały biec na:
  Nowy Dwór,
  Jagodno,
  Psie Pole,
  Popowice i Kozanów ale ulicą Długą
  ??
  Myślę, że nie głupim pomysłem było by też opracowanie kolejnych linii np:
  na Strachocin - Wojnów
  kierunek Bielany Wr oraz rejon Ołtaszyna
  przedłużenie linii tramwajowej za Nowy Dwór w kierunku rozwijających się terenów Smolca i okolic.

  To są pomysły na rozwój komunikacji miejskiej a nie Metrobusy czy b.drogie metro.

 • ~ziuu 2014-04-27
  09:57:49

  3 0

  moze zrobic numer urzedasom, jak wystapia do Ue o dofinansowanie, to napsac pismo zbiorowe, ze zlamano zasade konslitacji spolecznej oraz zasad dotacji EU, UE dofiansowowuje srodkos transport proekologiczne, a tramwja jest lepszy niz autobus, podnato UE stoi na tanowsku, ze miasta z tramwajami powinny roziajac tramwaje anie zastepowanec je autobusami

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.