Wiadomości

Przejście przez Kazimierza Wielkiego gotowe, ale nie uruchomione

2011-04-18, Autor: Bartłomiej Knapik
Pasy pomalowane, żółte pulsujące światła włączone, ale wciąż nie ma daty oficjalnego uruchomienia przejścia dla pieszych przez ul. Kazimierza Wielkiego na wysokości ul. Gepperta. Nie ma, bo termin zależy od odbiorów technicznych. Wszystko wskazuje na to, że prawdopodobnie przejście uruchomione zostanie w czwartek.

Reklama

Chodzi o połączenie Rynku i pl. Solnego z rejonem pl. Wolności. Do tej pory, żeby dojść tam na piechotę trzeba było zejść pod ziemię na wysokości ul. Świdnickiej, albo przekraczać przy okazji dwie ulice (Kazimierza Wielkiego i Krupniczą) w rejonie biblioteki uniwersyteckiej.

Teraz ma być łatwiej, tyle, że to „teraz” już kilka razy opisywało różną datę. Przejście miało być gotowe w wakacje, potem z końcem listopada, aż wreszcie do końca stycznia. O perypetiach z budową możecie przeczytać tutaj.
Kłopotem był kabel energetyczny – a właściwie sposób jego przełożenia. Metoda znalazła się dopiero niedawno i właściwie dopiero w ten weekend przejście powstało.

- Wszystkie prace są zakończone, ale nie oznacza to, że znamy datę uruchomienia tego przejścia. W tej chwili sygnalizacja pracuje w trybie pulsowania żółtych świateł i tak będzie do momentu, w którym nie zakończą się odbiory techniczne – tłumaczy Krzysztof Kubicki z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. - Prawdopodobnie nie uda się go uruchomić przed świętami – dodaje.
Według naszych informacji datą uruchomienia przejścia może być w wielki czwartek po południu.Na pewno ulica Kazimierza Wielkiego została już zwężona w tym miejscu do dwóch pasów jezdni w stronę pl. Dominikańskiego – i tak już zostanie.
Pomysł utrudnienia jazdy samochodom na ul. Kazimierza Wielkiego i przełożenia ruchu na Podwale i ul. Kościuszki nie jest nowy. Pisaliśmy o nim w maju ubiegłego roku. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz o dzisiejszej Kazimierza Wielkiego mówi „największa blizna na tkance miasta” i planuje przesunięcie granic ścisłego centrum z tej trasy na linię Odry i Fosy.
Żeby to zrobić, Kazimierza Wielkiego musi przestać być główną trasą przelotową między wschodem a zachodem Wrocławia. Ich rolę mają przejąć Podwale i ulica Kościuszki. Samochody mają jechać Podwalem od pl. Społecznego (okolice Hiltona) aż do placu Jana Pawła II.
W drugą stronę mają jechać od pl. Jana Pawła II najpierw ul. Piłsudskiego do pl. Legionów, a potem Kościuszki aż do ul. Pułaskiego.
- To nie będzie zmiana rewolucyjna, tylko stopniowa, ale do tego doprowadzi – powtarza od miesięcy Rafał Dutkiewicz.
A kierowcy mają się przyzwyczaić, że centrum nie jest dla nich.
To utarta taktyka magistratu także w kwestii zabraniania parkowania o czym pisaliśmy w piątek informując, które ulice zostaną zamknięte wiosną w 2012 r:
- zamknięty zostanie pl. Solny wraz z częścią ul. Ruskiej do skrzyżowania z Rzeźniczą,
- Kiełbaśnicza do Łaziennej,
- św. Mikołaja (między Odrzańską a Kiełbaśniczą),
- Rzeźnicza (od św. Mikołaja do Łaziennej), - św. Elżbiety,
- Odrzańska (od św. Elżbiety do Jatek).

Jak się okazuje, taka strategia została w naszej sondzie pozytywnie oceniona przez połowę głosujących. Czyli – idzie ku lepszemu?
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~ 2011-04-18
  12:32:02

  0 0

  Miast igra z losem. Ponieważ pasy już tam są - ludzie i tak przechodzą grupami, widziałem nie raz - barierki nie stanowią problemu. Tym bardziej turyści, którzy nie wiedzą, że to np. nowe, jeszcze niezalegalizowane, przejście.

 • ~ 2011-04-18
  12:38:49

  0 0

  "Na pewno ulica Kazimierza Wielkiego została już zwężona w tym miejscu do dwóch pasów jezdni w każdą stronę – i tak już zostanie."
  Czy Redaktor był na miejscu? Bo w stronę Krupniczej jak były 3 pasy tak są i nic się tu nie zmieniło.

 • ~ 2011-04-18
  12:49:53

  0 0

  W drugą strone też były dwa pasy. Pozbyto się prawoskrętu i pasa zanikającego, który nie jest wykorzystywany za często.

 • ~ 2011-04-18
  12:55:07

  0 0

  Tylko po co komu to przejsćie. Na razie pl. Wolności jest w budowie. Pewnie chodzi o robotników, aby mieli bliżej do piwa....

 • ~ 2011-04-18
  13:21:36

  0 0

  A może by tak Podwale i Kościuszki wyremontować a nie przerzucać ruch z dobrej drogi na dziurawkę !!!

 • ~ 2011-04-18
  13:23:32

  0 0

  W drugą stronę możnaby wydzielić torowisko na Kropniczej, zakazać zawracania i zlikwidować skrajnie lewy pas - nie byłby potrzebny. Szkoda, że tego nie zrobiono, wtedy dałoby się zrobić pas rowerowy i na północnej nitce. Ale może w przyszłości...

 • ~ 2011-04-18
  14:40:01

  0 0

  Bardzo dobre pomysły. W końcu pojawiły się osoby z pomysłami na forum, a nie tylko narzękające na potęgę. Pewnie, ze powinno się wyremontować Podwale i zrobić piękny bulwar, a w dodatku w szczycie tam nawet 1 dodatkowe auto już nie zmieści. Wiec pomysł przerzucania ruchu na Podwale i Kościuszki jest totalnym absurdem.

 • ~ 2011-04-18
  14:45:47

  0 0

  Przy tych fachowcach z samej góry u nas są same absurdy chociaz pomysly zdarzaja sie czasem dobre ale brak umiejętności konsuktowania ich z podległymi pracownikami i jednostkami powoduje za każdym razem klape- Tak to jest że brygadier ciągle chce miec zasługi dla siebie i to go gubi......bo trzeba miec wiedze a nie tylko stołek......

 • ~ 2011-04-18
  20:40:06

  0 0

  Fachowcy są ale ojców sukcesu jest zawsze długa kolejka począwszy od Adamskiego........w tym mieście tylko rzeka odstepuje czasem od koryta.....zresztą to kanał sztucznie regulowanybo gdyby w UM była jakas ocena kompetencji to Adamski, Nowaki kilka innych osób powinno dawno wylecieć za niegospodarnośc i narażanie budżetu gminy na straty

 • ~ 2011-04-18
  22:21:09

  0 0

  Wreszcie. To przejście już dawno powinno tam być.

 • ~ 2011-04-19
  01:19:17

  0 0

  Udało się! Tylko pół roku i gotowe!

 • ~ 2011-04-19
  08:31:49

  0 0

  Chcecie pomysłów? Są ich tysiące:
  1. Tor w kierunku południowym na Szewskiej
  2. Buspas od wiaduktu na Krzywoustego do skrzyżowania z Brucknera
  3. Torowisko na Gaj prosto a nie opłotkami
  4. Tramwaj na Muchobór Wielki z punktem przesiadkowym na Krzyżówce
  5. Dodatkowe, Przystanki kolejowe: Długa, Boya-Żeleńskiego, Strachocin, Psie Pole i na Obwodnicy towarowej Wrocławia i puścić tam pociągi osobowe
  6. Całodzienne 331 do stacji kolejowej na Psim Polu
  7. Bilety kwartalne i miesięczne ważne w pociagach na terenie miasta
  8. Autobus do ulicy stacyjnej z przystankiem pod stacją Mikołajów
  9. Punkt przesiadkowy PRZED dworcem Głównym a nie za nim
  10. Tramwaj Plus przez przystanek Rynek a nie przez Podwale
  I tak dalej, i tak dalej - można sobie wybrać. Ale tu nawet nikt nie myśli by było lepiej w tym temacie bo żyjemy w paradygmacie piłki noznej i samochodu.

 • ~ 2011-04-19
  09:42:37

  0 0

  Przejście przy ul,Kazimierza Wielkiego nie może być oddane do użytku bez podpisu Prezydenta m.Wrocławia.

 • ~ 2011-04-19
  10:02:42

  0 0

  MAX- nie ma czegos takiego jak Prezydent m. Wrocławia-jest PREZYDENT WROCŁAWIA - jako jedyne miasto w Polsce ma zatwierdzony statut z takim własnie określeniem - dodatkowo chyba tylko u nas mamy viceprezydentów a nie zastepców prezydenta-a ta oryginalnośc wynika z niedopatrzenia MSWIA kiedyś tam......fajnie nie???

 • ~ 2011-04-21
  13:29:45

  0 0

  Ks.Ziom napisał: Miasto igra z losem. Ponieważ pasy już tam są - ludzie i tak przechodzą grupami, widziałem nie raz - barierki nie stanowią problemu. Tym bardziej turyści, którzy nie wiedzą, że to np. nowe, jeszcze niezalegalizowane, przejście. -----chyba przyleciałeś z UFO. We Wrocławiu większość skrzyżowań nie ma świateł a to przejście ma żółte migające ostrzegawczo światła widoczne z daleka przez kierowców. Jest to przejście przed skrzyżowaniem więc nic nie rozprasza uwagi kierowców. Z przejścia już korzystałem i było bezpiecznie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.