Wiadomości

Dziś nadzwyczajna sesja o MPK, a urzędnicy przekonują, że pasażerowie...są zadowoleni

2013-03-01, Autor: tm
W piątkowe popołudnie radni na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej będą domagać się szczegółowych wyjaśnień dotyczących funkcjonowania MPK. To efekt m.in. pojawiających się informacji o złej sytuacji finansowej spółki, a także niekorzystnych wyników badań stanu technicznego pojazdów. Tymczasem dzień przed sesją urzędnicy pochwalili się badaniami, z których wynika, że wrocławianie z usług przewoźnika są zadowoleni.

Reklama

W piątek o godzinie 17 wrocławscy rajcy spotkają się na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, o którą wnioskowali radni klubu Platformy Obywatelskiej.

Sesja w całości będzie poświęcona funkcjonowaniu MPK, które ostatnio nie ma dobrej passy. Wśród zagadnień, które mają zostać poruszone znalazła się m.in. dystrybucja i dostępność biletów i szczegóły umowy zawartej z Mennicą Polską (chodzi przede wszystkim o wadliwie działające biletomaty), a także stan techniczny pojazdów, ich punktualność i ilość wypadków z ich udziałem.

W programie obrad są też m.in. punkty dotyczące likwidacji i skracania linii autobusowych i tramwajowych, przystosowywania komunikacji do nowo powstających osiedli, a także planów poprowadzenia linii tramwajowych na Psie Pole, Nowy Dwór i Jagodno.

Radni domagają się też informacji na temat struktury zatrudnienia w spółce przewozowej, sytuacji finansowej MPK, a także wysokości środków unijnych wykorzystywanych przez Wrocław na rozwój komunikacji zbiorowej.


Tymczasem dzień przed nadzwyczajną sesją Rady Miejskiej urzędnicy pochwalili się wynikami badań (przeprowadzonymi w grudniu 2012 roku na  zlecenie urzędu miejskiego), świadczącymi, że pasażerowie MPK są z  poziomu usług świadczonych przez przewoźnika zadowolenia.

Jak podkreślają urzędnicy, z badań wynika, że blisko 70% respondentów dobrze lub bardzo dobrze ocenia MPK, a tylko 15% badanych ocenia przewoźnika źle lub bardzo źle. Co ciekawe, w magistracie przekonują też, że  wrocławianie są także bardzo zadowoleni z punktualności komunikacji miejskiej.

- Bardzo dobrze i dobrze ocenia ją 80% respondentów, a  tylko niecałe 20% jest przeciwnego zdania. Wysoko mieszkańcy ocenili czystość pojazdów MPK. Notę pozytywną wystawiło 70,7% ankietowanych. W  zdecydowanej większości mieszkańcy są zadowoleni z oferty połączeń transportu miejskiego. Bardzo dobrze i raczej dobrze ocenia ją 71,4% respondentów - czytamy na stronie wroclaw.pl.

Ponad 40 proc. wrocławian uważa też, że cena biletów MPK jest na odpowiednim poziomie. Odmiennego zdania jest blisko 44 proc. ankietowanych.

Badania przeprowadził na reprezentatywnej grupie 1000 respondentów Instytut Badania Opinii Homo Homini.

Co sądzicie o tych wynikach? Jak Wy oceniacie funkcjonowanie MPK? Zapraszamy do dyskusji.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Jest Super 2013-03-01
  10:42:43

  0 0

  Badania przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 50 pracowników MPK osobiście wytypowanych przez Prezesa tegoż.

 • ~wrocławianiN 2013-03-01
  10:57:02

  0 0

  Czy będzie internetowa viedeo transmisja na żywo z tej konferencji ?

 • ~wrocławianiN 2013-03-01
  11:01:26

  0 0

  Na metro Wrocławia nie stać a więc głównym celem na najbliższe lata powinna być modernizacja i rozbudowa infrastruktury komunikacji masowej, głównie tramwajowej.
  Zarówno tramwaje jak i autobusy MPK powinny być traktowane na terenie miasta jako pojazdy uprzywilejowane. Należy je wyposażyć w odpowiednie systemy sygnalizacji ostrzegającej. Za blokowanie przejazdu tramwaju czy autobusy powinny być mandaty w odstraszającej wysokości. Masowa komunikacja miejska ma działać dobrze a nawet bardzo dobrze. Należy doprowadzić do tego aby poruszanie się komunikacją masową w szeroko rozumianym centrum Wrocławia było szybsze niż samochodem osobowym. Dopiero w takiej sytuacji będziemy mieli szanse pozbyć się korków komunikacyjnych w mieście.
  Potrzebne na wczoraj inwestycje tramwajowe to:
  - tramwaj w ciągu ulic Dmowskiego-Długa-Starogroblowa-Popowicka-Królewiecka-Brodzka do EIT Plus ( szkoda że władze miasta zrezygnowały w 2012 roku z przyznanych miastu 95 mln zł na ten cel),
  - doprojektowanie torowiska tramwajowego na Moście Wschodnim
  - tramwaj na Nowy Dwór i dalej do Portu Lotniczego
  - tramwaj na Psie Pole
  - tramwaj na Jagodno
  - połączenie Oporowa z Racławicką (ulica i torowisko tramwajowe Aleja Piastów-most
  na Ślęzie-Racławicka-Gajowicka).
  Dobra komunikacja tramwajowa to metoda na zmniejszenie ilości poruszających się po mieście samochodów osobowych z jednym pasażerem-kierowcą, tworzących zatory i korki zwłaszcza w szeroko rozumianym centrum miasta.

 • ~kraken 2013-03-01
  11:05:04

  0 0

  Większość pasażerów KM jest zadowolona, zwłaszcza ci, którzy przesiedli się do własnych aut.

 • ~Kuba 2013-03-01
  11:37:12

  0 0

  Ha ha zadowoleni pasażerowie ale MPK wali kit w żywe oczy.
  Brudne rozpadające się autobusy, dziury w drzwiach, opóźnienia nagminne Lini 132 i 142 oraz 119 i 10. Alby przyjazdy 10 minut przed czasem, jazda jest tak wolna że czasami ślimaki na legnickiej mijają autobusy...Mpk jest tak słabą i słabo zarządzaną firmą że głowa mała aby to wszystko pojąć. Ale bilety coraz droższe chociaż ceny ropy lecą w dół ale co tam trzeba nachapać kasy na głupich podróżnych parę tysięcy mandatów przy okazji wystawić byle z powodu i życie jest piękne.
  Mam nadzieję że kiedyś mieszkańcy tego brudnego i brzydkiego miasta pomyślą że można jeździć w parę osób robić zrzutę na paliwo wychodzi taniej i o wiele szybciej niż niby naszą szybką komunikacją miejską.
  ŚMIECH NA SALI SZYBKOŚĆ MPK BUHA BUHA BUHHHAAAAA

 • ~malko 2013-03-01
  11:38:15

  0 0

  Poproszę o nazwiska tych urzędników!

 • ~zadzior 2013-03-01
  12:54:02

  0 0

  Zadowoleni?

  - najwolniej jezdzace tramwaje i autobusy w polsce
  - smierdzace przez bezdomnych tramwaje
  - totalna niepunktualnosc

  jedyny plus to cena biletow ktora wg mnie jest uczciwa (mowie o miesiecznych)

 • ~kroker 2013-03-01
  21:06:41

  0 0

  Chcesz zobaczyć zadowolonych pasażerów?
  Wpisz w g/le:

  Guys on three wheel motorbikes drifting in Brazil

 • ~yhmm 2013-03-01
  21:32:40

  0 0

  "Reprezentatywna grupa 1000 respondentów" - śmiech, a zarazem żal... co to jest 1000 osób ? do tego z jakiejś reprezentatywnej grupy, jakiej ? znajomki znajomków od urzędników ?

 • ~WALDI 2013-03-02
  15:07:00

  0 0

  TU NIE MA CO DYSKUTOWAĆ BEZ NOWEGO TABORU JEDNEGO I DRUGIEGO KOMUNIKACJA MIASTA WROCŁAW JEST DO KITU A W TYM SPRZECIE WEDŁUG INNYCH MIAST JESTESMY W TYLE BIJE NAS WARSZAWA,POZNAN,KRAKÓW,GDANSK I SZCZECIN NAS DOGANIAJA SMUTNO NA TO PATRZEC

 • ~Jański 2013-03-02
  18:35:15

  0 0

  Ale jaja, najgorsza komunikacja publiczna w Polsce, a trzymający władzę mówią,że jest ok. Brudne, śmierdzące, rozpadające sie pojazdy, a nowe Skody to przepłacone ina stałych wózkach. Nie potrafią sensownie wydawac kasy miejskiej. Skandal.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.