Wiadomości

Mamy za mało nie tylko na remonty torów, ale nawet na zbadanie, które są złe

2011-07-27, Autor: Bartłomiej Knapik
Jeśli po raz czwarty ZDiUM unieważnia przetarg na kontrolę stanu technicznego 200 km torowisk, gdyż „cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę [...] na sfinansowanie zamówienia”, pojawia się pytanie: jak chcemy promować tramwaje skoro nie stać nas już nie tylko na remonty torów ale nawet na ich badanie. Jednak jest światełko w tunelu – wszystko wskazuje na to, że kolejny przetarg się uda.

Reklama

ZDiUM szuka firmy, która ma odpowiedzieć na pytania gdzie łuk nie jest taki, jaki być powinien, gdzie torowisko grozi wykolejeniem tramwaju, a gdzie trzeba zeszlifować szynę. Tyle, że składane oferty są wciąż wyższe niż pieniądze, jakie są na badania.
- Pierwsze dwa przetargi musieliśmy unieważnić, bo nie było ofert. Trzeci, bo najtańsza złożona dwukrotnie przekroczyła sumę, którą mamy na ten cel. W tym czwartym oferta złożona przez firmę Bahn Technik była tylko nieznacznie droższa niż 297 tysięcy złotych, które mamy na ten cel, ale była pełna błędów i nie mieliśmy innego wyjścia jak ponowne jego unieważnienie – tłumaczy Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. - Mamy nadzieję, że firma poprawi błędy i będziemy mogli rozstrzygnąć go za piątym razem – dodaje.

Trudno tu winić ZDiUM, któremu budżet ustalają mu - na podstawie wytycznych przygotowanych przez urzędników – radni miejscy. Zaś jedni i drudzy z roku na rok obcinają pieniądze na remonty torów. Pozycja bieżąca konserwacja torowisk w budżecie na 2007 rok wynosiła 4,74, w ubiegłym 3,8, a plan na ten rok to już tylko 3 mln zł.Nic dziwnego, że są one w coraz gorszym stanie. W mieście jest co najmniej 12 miejsc (Legnicka, Olszewskiego, Curie-Skłodowskiej, Reymonta czy Krupnicza), gdzie są ograniczenia prędkości dla pojazdów szynowych do 30, 20, 10 a czasami nawet do 5 km/h. W tej chwili we Wrocławiu takich miejsc, gdzie niewyremontowane tory zmuszają do ograniczania prędkości jest kilkanaście (przeczytaj o szczegółach).

Fatalny stan torowisk (oprócz tego, że urzędnicy nie wydzielają torowisk i większość świateł spowalnia tramwaje bardziej niż auta) to jeden z głównych powodów, dla których pieniądze – i to konkretne – traci MPK.
- Zarząd spółki zakładał, że autobusy i tramwaje przyspieszą, tymczasem średnia prędkość tych pierwszych to wciąż 15,8 km/h a nie 17, a tramwaje nie jeżdżą 14, tylko 12,8 km/h. To oznacza, że na tych samych liniach potrzebujemy więcej kierujących, a więcej kierujących to wyższe koszty. Po prostu nie stać nas na to, żeby wydawać więcej – tłumaczył już miesiąc temu Władysław Smyk, prezes MPK (przeczytaj o szczegółach).
Efekt jest taki, że w tym roku MPK straci 3 do 3,5 miliona złotych, a miejscy radni (podkreślmy – za namową urzędników) na remonty torów przeznaczyli 3 mln zł.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~wroc 2011-07-27
  08:42:55

  0 0

  ale idioci. Przetarg na taką kontrole. To widać gołym okiem gdzie jest źle. Niech te urzędasy ruszą swoje tłuste tyłki i sami to sprawdza. Ja chętnie posprawdzam. 200 zł za 100 metrów toru pojedynczego.

 • ~robert 2011-07-27
  09:07:35

  0 0

  Trzeba wybudować metro... kupić jeszcze z 50 Tramwaj PLUS ---- i będziecie puszki zbierać. Co za durnowata polityka w tym mieście?!!!!

 • ~zed 2011-07-27
  10:26:30

  0 0

  Jak to rugi budżet w kraju jak chwalił się Dudu przed wyborami a teraz że za mało??? A gdzie są nasze pieniądze??? O to jak polityka nieudaczników spycha nasze miasto do drugiej dziesiątki! Pan Dutkiewicz już dawno powinien ze swoją kliką kolesi odejść i wrócić do swojego Mikstatu albo karierowiczować do Warszawy! My mieszkańcy Wrocławia mamy już dosyć tych kłamstw i cwaniactwa!!! Przeciętnemu Wrocławianinowi żyje się coraz trudniej, coraz dłużej jeździ do pracy po rozpadających się drogach i krzywych szynach tramwajowych i do coraz mniej miejsc może się wybrać, bo gdzie nie pójdzie to korki i kolejki do kas!!! Gdzie ten rosnący poziom życia w naszym mieście???

 • ~krzywy tor 2011-07-27
  10:47:54

  0 0

  Wiadomo nie od dziś, że te całe "badania" nie są po to, żeby dowiedzieć się, gdzie są krzywe tory, bo takiej wiedzy udzielić może każdy motorniczy z MPK. Badania są potrzebne po to, żeby był papierek o złym stanie i w razie wypadku po stwierdzeniu niechybnego przekroczenia prędkości (widzieliście kiedyś, żeby tramwaj jechał przepisowe 5-10 km/h? to jest nawet niewykonalne częścią istniejącego taboru) było się czym zasłonić. Ale co tam. Będzie euro, będzie esk, a na 2020 też się coś wymyśli, może jakieś wielkie miejskie megaparty z okazji kolejnego układania kostki brukowej na placu Grunwaldzkim? :)

 • ~rafał 2011-07-27
  10:59:54

  0 0

  no jak to???stadion masz fontanne bez której wrocławianom trudno zyc, wielkie imprezy na horyzoncie, czego się czepiasz, marudzisz, malokntencisz-przeciez władza robi dla ciebie tyle dobrego a Ty jeszcze jakies remonty, inwestycje chcesz???a po co skoro to nie przynosi rozgłosu, mieszkańcu siedź w swoim domu i nie zawracaj magistratowi głowy , nie przeszkadzaj w lansowaniu się bo może byc gorzej.......

 • ~edzio 2011-07-27
  18:21:12

  0 0

  no tak , nie ma pieniedzy na eksploatacje linii tramwajowych , ale bedziemy budowac metro ....

 • ~Korowiow 2011-07-27
  18:25:43

  0 0

  Ogromna większość dróg we Wrocławiu przypomina polne drogi! To skandal. Wszyscy o tej bzdetnej KZ, a nikt nie dostrzega, że pod względem dróg Wrocław staje się wiochą. I stadion nie pomoże i fontanna. Nawet wszelkiej maści festiwale i inne igrzyska. Pomoże tylko zmiana naszego wspaniałego Sternika, naszego Słońca Karkonoszy! Czas na zmianę, czas na nowych ludzi rządzących Wrocławiem. Szybko, bo staniemy się zapiziałym miastem powiatowym, a nie stolicą Śląska!

 • ~as 2011-07-27
  19:45:48

  0 0

  Korowiow, a kogo interesują samochodziki w mieście? To jest przeszłość. KZ jest dużo ważniejsza!

 • ~ 2011-07-28
  08:08:25

  0 0

  sternik to połowa sukcesu-pozostaja jeszcze betonowi dyrektorzy depratamentów i jednostek miejskich którzy mają taką samą politykę od lat...chociazby WIM.............

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.