Wiadomości

Nowe wydzielenia torowisk na Krakowskiej, Podwalu i Nowowiejskiej

2011-08-12, Autor: Bartłomiej Knapik
Krakowska na wysokości parku Wschodniego, Nowowiejska od Barlickigo do Prusa i Podwale od Sądowej do Łąkowej to trzy torowiska, które zostały właśnie wydzielone we Wrocławiu. Niestety o ułatwieniach w tych miejscach, gdzie tramwaje tracą najwięcej czasu – wciąż nic nie słychać.

Reklama

Nie napiszemy, że wydzielanie torów w tych trzech punktach nie ma sensu. Zwłaszcza na Krakowskiej każda pomoc dla tramwajów jest niezbędna. Na wysokości parku Wschodniego jezdnia krzyżuje się z torami i uprzywilejowanie komunikacji zbiorowej należy pochwalić. Podobnie jak za wszystkie wydzielenia – chcielibyśmy tylko wreszcie przestać pisać: wydzielili tory, ale nie tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.



Jeszcze rok temu można było dyskutować, gdzie wydzielać torowiska, a gdzie to może poczekać. Jednak od czasu, gdy MPK zbadało, gdzie ich wozy tracą najwięcej czasu, lista potrzeb jest doskonale znana.
Oto lista odcinków pomiędzy poszczególnymi przystankami (w nawiasie różnica czasu przejazdu między porami, w których nie ma korków, a godzinami szczytu), na których pokonanie tramwaje potrzebują minimum o połowę więcej czasu w godzinach szczytu, niż normalnie:
1. Krakowska i Traugutta, od Praktikera do pl. Wróblewskiego (146,2 proc.)
2. Pułaskiego, od Piłsudskiego do pl. Wróblewskiego (133,3 proc)
3. Piłsudskiego, od Świdnickiej do pl. Legionów (119,3 proc)
4. Drobnera i Grodzka, od Dubois do Uniwersytetu (112,3 proc.)
5. Podwale, między pl. Jana Pawła II a pl. Orląt Lwowskich (111,5 proc)
6. Grabiszyńska, od Bzowej do FAT-u (100,6 proc)
7. Pułaskiego, od pl. Wróblewskiego do Piłsudskiego (75,3 proc)
8. Podwale, między pl. Orląt Lwowskich a pl. Jana Pawła II (68,1 proc)
9. Żmigrodzka, Mosty Trzebnickie i Trzebnicka, od Broniewskiego do Dworca Nadodrze (62,7 proc.)
10. Sienkiewicza, od Grunwaldzkiej do Ogrodu Botanicznego (58,4 proc.)
11. Chrobrego, pl. Św. Macieja, Łokietka i Drobnera, od Dworca Nadodrze do Dubois (52,4 proc.)
12. Traugutta i Krakowska, od pl. Wróblewskiego do Praktikera (50,2 proc.)


Niestety, żaden z dwunastu odcinków torowisk, na których tramwaje tracą najwięcej czasu nie będzie wydzielony w tym roku. Dlaczego? Bo urzędnicy za to odpowiedzialni nie badali gdzie tramwaje zyskają najwięcej, tylko zabrali się za wydzielenie tych torów, gdzie najmniej ucierpią kierowcy.

I nie przekonują ich nawet ich własne słowa. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o planie magistratu na promowanie komunikacji zbiorowej po otwarciu AOW.
– Chcemy zrobić wszystko, co jest możliwe, aby po uruchomieniu obwodnicy autostradowej przeniósł się na nią ruch tranzytowy. Mamy przygotowany pakiet działań, który ułatwi podróżowanie po mieście tramwajami i autobusami, gdy z ulic znikną samochody – mówiła nam wtedy Elwira Nowak, zastępca dyrektora wydziału inżynierii miejskiej ds. zarządzania inwestycjami we wrocławskim magistracie. 

Eksperci, których poprosiliśmy o ocenę tego planu nawet (częściowo) go chwalili.
– Patrząc na to, co do tej pory robiło miasto, to ten plan jest ambitny i nawet z rozmachem – skomentował dr Maciej Kruszyna z Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej. - Tyle że to za mało i za późno – dodał szybko.

Kłopot w tym, że magistrat nie chce nawet wydzielić torów pod linię Tramwaju Plus na Podwalu, między pl. Jana Pawła II a pl. Orląt Lwowskich. Tramwaje w korkach pokonują w godzinach szczytu ten odcinek dwa razy dłużej niż poza nim, to nie zostanie ono wydzielone przynajmniej do końca przyszłego roku. To zaś oznacza, że Tramwaj Plus będzie przez półtora roku jeździł po niewydzielonych torach. Bo urzędnicy najpierw chcą przebudować inne ulice, żeby kierowcy mieli się gdzie podziać.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~elgreco 2011-08-12
    10:15:42

    0 0

    \\\"o urzędnicy najpierw chcą przebudować inne ulice, żeby kierowcy mieli się gdzie podziać.\\\"

    A mogli by się podziać do tramwajów, gdyby te szybko i sprawnie jeździli po miescie i dojeżdżały na wszystkie duże osiedla. W takim zdaniu właśnie pokazuję się cały błąd myślenia. To nie jest tak, że najpierw przebudujemy całe miasto pod auta, i wtedy jak będą pustę ulice, to wtedy wypuścimy ten śmieszny tramwaj na droge, żeby emeryci i dzieci też mieli sie poruszać.

    A wydzielenie 200 m krakowskiej to mikro-kroczek. Akurat w tym miejscu tramwaj dosyć szybko przejeżdżał nawet w korkach. Do tej pory wyglądało to tak: Wyjeżdża tramwaj z pod Armii Krajowej (wydzielone) na wspólny odczinek (jakies 70 m). Na tym odczinku ruch może jest troche wolny, ale zwykle płynny. Dojeżdża do przystanku \\\"Park wschodni\\\" po max. 30 sekundach, gdzie i tak musi się zatrzymać. Póki co cały ruch samochodowy za tramwajem stoi, a przed nim droga się opróżnia. Tramwaj rusza z przystanku i jedzie przes pustą Krakowska (130 m) aż znowu dojedzie do wydzielonego torowiska obok krakowskiej. W odwrotnym kierunku podobnie. Czyli to całe wydzielenie tytaj pomoże oszczędzić tramwajowi kilka sekund. Samochodów też nie boli, bo tuż za (lub przed, zależy c której strony) Krakowska się zwęża na jeden pas. A korki powstają przez zwężeniem, czy to 200 m wszcześniej czy później to nic nie zmieni.

    Jednak i tak mnie trochę to wydzielanie cieszy, lepiej niż nic, ale efekt taki malutki że nie będzie odczywalny.

  • ~elgreco 2011-08-12
    10:26:56

    0 0

    A jeszcze coś: Wiadomo że dużo kierowców ma takie wydzielanie malowanymi pasami w d**ie. Przecież akurat właśnie wyremontowali ten odcinek Krakowskiej, to nie mogli tego wydzielić tak, żeby nie można było tak łatwo na torowisko wjechać? Czy może s tym wydzielaniem malowaniem to o to chodzi, że szybciutko można znowu włączyć pas do ruchu?

  • ~erdf 2011-08-12
    10:28:50

    0 0

    poprawa kz - tak, szykanowanie kierowcow - nie

  • ~ 2011-08-12
    10:38:20

    0 0

    to nie szykanowanie, to wyrównywanie warunków

  • ~Składak 2011-08-12
    11:02:55

    0 0

    Niech se wydzielają. Dopóki autobusy i tramwaje będą tak brudne i śmierdzące jak dotychczas i tak nie przesiądę się to komunikacji miejskiej. Wolę stać w korkach i dłużej jeździć w pachnącym wnętrzu niż w smrodzi i lepiących się od brudu wagonach!!!

  • ~ 2011-08-12
    11:59:31

    0 0

    jakiego brudu...chyba dawno nie wysiadałeś ze swojego auta. Polecam przejażdżkę zwłaszcza mercedasami citaro i tramwajami skody.

  • ~ 2011-08-12
    12:10:41

    0 0

    Żaden z w/w pojazdów nie pojawia się na moim osiedlu ;)

  • ~$$$ 2011-08-12
    12:18:26

    0 0

    to sa szykany, wyrownywac ? a niby dlaczego ? to kierowcy utrzymuja kz i drogi wiec nie pisz mi tu o zadnej rownosci

  • ~elgreco 2011-08-12
    12:27:39

    0 0

    W w ogóle uważam że powinno się zamknąć jeden z tych dwóch przystanków na Krakowskiej also 'Park Wschodni' albo 'Armii Krajowej'. Odległość tych przystanków to tylko 300 m, mało kto na obydwóch wsiada/wysiada. Może latem w weekend troche ruchu na 'Park Wschodni'.

  • ~ricco 2011-08-12
    13:56:11

    0 0

    elcośtam - to masz złe informacje , nie zawsze ale wsiadają ludzie tam i tam . T. Jakubczak - o tym jak wygladają te autobusy można wiele pisac ale na pewno nie to że są czyste.

  • ~havranek 2011-08-12
    14:08:03

    0 0

    @$$$ No to wyobraź sobie (choć wiem, że może Ci być ciężko), że od teraz wszyscy ci co jeżdżą KZ przesiadają się do swoich samochodów. Gwarantuję Ci, że szczyt komunikacyjny będzie taki jak w Moskwie. Tam korki potrafią być o 3 w nocy. Powiesz wybudujmy więcej dróg. Wiele amerykańskich miast ma autostrady biegnące przez centra miast i tam dopiero są korki. Mógłbym tu długie wywody pisać dlaczego mimo tego korki nie maleją, ale wręcz rosną. Ale w skrócie wygląda to tak, aut zawsze będzie przybywać szybciej niż nowych dróg. Po pierwsze kupno samochodu trwa kilka godzin, a budowa dróg kilka lat. Po drugie na budowę nowych dróg może po prostu zwyczajnie nie być miejsca. Jeśli w ciągu 20 lat liczba aut we Wrocławiu zwiększyła się czterokrotnie to żeby to pomieścić przepustowość dróg też powinna zwiększyć się o tyle samo. Czyli Kazimierza Wielkiego zamiast 3 powinna mieć 12 pasów. Drogi to nie wszystko, bo i tak najważniejsze są mosty. Jedynym rozwiązaniem na redukcję korków jest KZ zapewniająca porównywalny czas podróży od drzwi do drzwi co auto. Jeden tramwaj ze stoma osobami zajmuje 30 m. Sto samochodów zajmuje pół kilometra. W Nowym Jorku połowa gospodarstw domowych w ogóle nie ma samochodu. KZ w tym mieście jest tak atrakcyjna, że samochód w ogóle nie jest potrzebny. Wiem, że porównywanie Wrocławia i NY nie ma sensu, ale chodzi o wyjaśnienie mechanizmu działania KZ.

  • ~o!o 2011-08-12
    14:47:26

    0 0

    należy wydzielić torowiska tramwajowe na Psie Pole, Nowy Dwór-Kuźniki i na Ołtaszyn - to w pierwszym rzucie.

  • ~ 2011-08-12
    14:59:58

    0 0

    Krakowska była niedawno gruntownie przebudowana i urzędnicy przekonywali że wydzielenie torów nie jest tam potrzebne, więc ja bym oczekiwał od nich konsekwencji w działaniu. Krakowska to jedna z najbardziej zakorkowanych ulic w Polsce, korki już teraz bez wydzielonego torowiska ciągną się do połowy Radwanic, a raczej trochę za późno na poszerzenie drogi.

  • ~$$$ 2011-08-12
    15:19:23

    0 0

    @havranek
    moskwa to 20-milionowa metropolia, ma swietna komunikacje-chyba najlepszy system metra na swiecie!!! w tak duzych skupiskach ludzkich problemy komunikacyjne sa na zupelnie innym poziomie niz u nas, wroclaw to 600-tysieczne miasto, a samochodow nie bedzie przybywac w nieskonczonosc jesli mieszkancow metropolii nie przybywa; ja nie postuluje likwidacji komunikacji zbiorowej, tylko likwidacje tramwajowego badziewia i postaienia na autobusy, a drogi budowac trzeba, mosty tez, w kolejce czekaja juz mosty na wielka wyspe, polaczenie alei piastow i raclawickiej oraz most w ciagu obwodnicy staromiejskiej a takze wiadukt od strzegomskiego do szpitalnej, nalezy tez wybudowac tunel na milenijnej aby usprawnic skrzyzowanie z popowicka i legnicka oraz na skrzyzowaniu klecinska/grabiszynska, inne czekajace na realizacje usprawnienia drogowe to M.IN. obwodnica lesnicy, poszerzenia kosmonautow, pilczyckiej, strzegomskiej, budowa polnocnego odcina obwodnicy srodmiejskiej, aleja stablowicka, lacznik pawlowicki, zwycieska, obwodnica staromiejska, buspasy+budowa nowych drog i poszerzanie istniejacych, oprocz usprawnienia podstawowego ruchu kolowego, usprawni komunikacje autobusowa, rozbudowac nalezy tez sciezki rowerowe, jak uporamy sie z tym za 20-25 lat mozna zaczac budowac metro, wroclaw nie jest 10 milionowa metropolia i taka przez najblizsze 50 lat na pewno nie bedzie, dajmy wiec pokoj moskwie, londynowi, stambulowi, pekinowi, meksykowi, NY czy LA

  • ~ekonom 2011-08-12
    17:08:32

    0 0

    Jak kierowcy utrzymują KZ, skoro ich kasy nie starcza na drogi za miastami, a budżet Wrocławia nie jest finansowany z paliwa? Za to z biletów jest połowa budżetu MPK.

  • ~liczący 2011-08-12
    17:47:11

    0 0

    jest taki skecz, w ktorym koles zatrudnia ekipe do budowy domu i majster mowi, ze zabraklo farby do malowania scian, wlasciciel dziwi sie, ze przeciez tej farby wystarczyloby na pomalowanie pieciu mieszkan, na co majster odpowiada, ze wystarczylo... tak wlasnie wyglada sytuacja z drogami, jak to okresliles \"poza miastem\" gdyby pieniadze pobierane od kierowcow szly tylko na drogi to wg wyliczen ekspertow juz od dobrych kilku lat (liczac za start upadek komuny) mielibysmy kraj opasany tysiacami autostrad i drog ekspresowych, no ale pieniadze te ida na finansowanie oswiaty, sluzby zdrowia itd., a co do drog miejskich to mylisz, sie, gmina dostaje z budzetu centalnego swoja dzialke na drogi, jako pewien procent z pobieranych od kierowcow podatkow. Kierowcy sa lupieni przez panstwo, loza ogromne sumy !!! Jest caly szereg podatkow, z ktorych najwiekszy to myto od paliw ~70% ceny benzyny to podatki!!!

  • ~set 2011-08-12
    18:34:29

    0 0

    Loby samochodowe we Wrocku wygrywa. Komunikacja publiczna jest źle zorganizowana, źle rządzona, decyzje są podejmowane w ratuszu zamiast w MPK. Po AOW powiniej jeździć autobus pomiędzy węzłami Bielany i Psie Pole. Powinny zostać zmienione linie autobusowe na stadion. Dlaczego tramwaj kończy się przed stadionem zamiast dojeżdżać do Pilczyc, kiedy będzie dojeżdżał pociąg na stadion. Dlaczego buduje sie torowisko w poprzek obwodnicy? Dlaczego tramwaj Plus przecina w 2 miejscach 4 pasmową jezdnię? To chore. Najpierw buduje sie obwodnicę śródmiejską a później montuje na niej światła co 200 metrów, to normalne? Dlaczego skrzyżowanie Milenijna Legnicka nie jest 2 poziomowe? Autobusy są tańsze w eksploatacji i w zakupie, dlaczego rozwijany jest transport szynowy? Z powodu ekologii, to bzdura. W Polsce prąd jest z węgla, a nie z białej energii.

  • ~$$$ 2011-08-12
    18:45:41

    0 0

    @set:
    w dodatku mamy juz opracowana przeciez technologie czystego wegla, kwoty co2 to niezly przekret, panstwa ue handluja miedzy soba teraz limitami na co2, jesli pojdzie to dalej to nasza gospodarka niezle dostanie za dojenie nas z powodu uzywania wegla, usa i azja nie przejmuja sie takimi bzdurami i robia swoje, ekooszusci zrobili juz nas w bambuko z freonem,ddt i co2 a probuja tez robic z ocieplaniem klimatu, warto poczytac wywiady z profesorami, ktorzy obnazaja to oszustwo

  • ~havranek 2011-08-12
    23:00:34

    0 0

    A czy ja porównuję Wrocław do Moskwy czy innych wielkich metropolii? Zdaje się, że nawet o tym napisałem w ostatnim zdaniu swojej wypowiedzi. Samochodów będzie przybywać. Wrocław, jak każda metropolia staje się magnesem dla mieszkańców okolicznych miast i wsi, więc nie tylko Wrocławianie jeżdżą po mieście. Wymieniłeś szereg ulic i żadna z nich (poza wirtualną obwodnicą staromiejską) nie znajduje się w centrum. Poszerzać? Ciekaw jestem jak można jeszcze poszerzyć ulice w centrum, wysiedlać ludzi i wyburzać domy. Rower. Bardzo dobre rozwiązanie, niestety tylko 8 może 9 miesięcy w roku. Co z pozostałymi trzema? Metro? Nie ma i nie będzie. Kto w to wierzy jest naiwny jak dziecko. Na metro nas nie stać i jeszcze długo, długo nie będzie. Napisałeś też żeby likwidować tramwaje a w to miejsce dawać autobusy. W mocno zurbanizowanym terenie transport szynowy jest wydajniejszy. Tramwaj ma mniejszą skrajnię od autobusu. Proszę sobie porównać szerokości wspólnych torowisk i pasów autobusowy z z torowiskiem tylko dla tramwajów. Dlatego zamiast likwidować lepiej usprawnić już to co istnieje. A można to zrobić przy nie wielkim lub nawet zerowym nakładzie. Bo ile kosztuje przeprogramowanie sygnalizacji tak, żeby tramwaj nie tracił po 1,5 minuty na każdym skrzyżowaniu? A tak się dzieje np. na jaju Reagana. Tramwaj najpierw czeka by na nie wjechać, a potem żeby zjechać.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.