Wiadomości

Prezydent Dutkiewicz: dziś Wrocławia nie stać na budowę metra, ale będzie nas stać za kilkanaście lat

2015-05-22, Autor: Tomek Matejuk
Plany budowy metra - jak bumerang - wracają w naszym mieście co kilka lat. Teraz prezydent stolicy Dolnego Śląska znów rozpoczyna dyskusję na ten temat i chce zapytać o zdanie mieszkańców. - Wrocławia nie stać na rozpoczęcie budowy metra dzisiaj. Będzie go jednak stać na taką inwestycję (realizowaną przy pomocy rządu) za kilkanaście lat - podkreśla Rafał Dutkiewicz.

Reklama

Temat budowy we Wrocławiu metra wraca co kilka lat. Już w 2011 roku donosiliśmy, że koncepcję całej inwestycji przygotuje dla magistratu Polska Akademia Nauk.

 

- Chcemy się dowiedzieć, czy można zbudować metro we Wrocławiu. Zwróciłem się z prośbą o przeprowadzenie prac studyjnych naukowców z wrocławskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk. Ich analizy potrwają około dwóch lat, więc wtedy będziemy mogli odpowiedzieć na pytania: czy jest ono potrzebne i czy będzie nas na nie stać – tłumaczył latem 2011 roku Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

 

Dwa lata później miejscy planiści pokazali pierwsze koncepcje przebiegu linii metra, które mogłyby powstać w stolicy Dolnego Śląska.

 

- Decyzja na pewno nie jest kwestią kilku miesięcy, bardziej kilku lat. Trzeba przeprowadzić wiele analiz: inżynieryjnych, możliwości finansowania, po których może się okazać, że sprawnie działające rozwiązanie typu np. pociąg plus tramwaj lub autobus w wystarczającym stopniu zaspokaja potrzeby komunikacji zbiorowej w naszym mieście - mówił wówczas Marek Żabiński, zastępca dyrektora Biura Rozwoju Wrocławia.

 

 

Teraz urzędnicy po raz kolejny rozpoczynają dyskusję na ten temat. W środę prezydent Wrocławia zapowiedział, że o budowę metra będzie chciał zapytać mieszkańców w planowanym na wrzesień referendum.

 

- Zgodnie z informacjami płynącymi z Ministerstwa Infrastruktury, pierwsza nitka metra w drugim polskim mieście po Warszawie, ma powstać do 2025 roku. Niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej rozpocząć starania o to, by ta pierwsza linia powstała właśnie we Wrocławiu - podkreśla Rafał Dutkiewicz.

 

W czwartek, na platformie Blogi Wrocław, prezydent Dutkiewicz szerzej rozpisał się na ten temat.

 

- Chcę zwrócić uwagę na to, że w momencie, gdy Polska zdecyduje się na budowę metra w kolejnym miejscu, to zbuduje je w takim mieście, które będzie do tego przygotowane. Które będzie dysponowało analizą geologiczną, koncepcją ruchową i przestrzenną, innymi analizami - tłumaczy Dutkiewicz.

 

Prezydent przyznaje, że Wrocławia nie stać na rozpoczęcie budowy metra dzisiaj, ale będzie go jednak stać na taką inwestycję (realizowaną przy pomocy rządu) za kilkanaście lat.

 

- Inaczej mówiąc – dziś metro może się wydawać mrzonką. Za lat kilkanaście jednak już nie. Aby jednak wtedy nie pozostało wyłącznie w sferze marzeń, musielibyśmy już teraz rozpocząć spokojne i niedrogie przygotowania do takiej inwestycji - wyjaśnia Rafał Dutkiewicz.

 

Jak dodaje Dutkiewicz, metro ma wielu zwolenników, przez których uważane jest za najlepsze rozwiązanie komunikacyjne, ale miewa też przeciwników, twierdzących, że na wyzwania polityki mobilności można skutecznie odpowiedzieć poprzez transport naziemny.

 

Dlatego - tłumaczy prezydent - budowa metra to decyzja, którą mogą i powinni podjąć wszyscy wrocławianie.

 

- Każde rozstrzygnięcie zostanie uszanowane. Osobiście uważam, że Wrocław powinien w przyszłości metro zbudować - podkreśla Rafał Dutkiewicz.

 

A Wy co sądzicie o budowie metra we Wrocławiu? Zapraszamy do dyskusji.
Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~ 2015-05-22
  13:44:34

  4 0

  Za cenę centralnego odcinka II linii warszawskiego metra (7 stacji- 6km) czyli za nieco ponad 3,5 miliarda złotych, można by we Wrocławiu wymienić cały tabor na nowoczesny i niskopodłogowy, wyremontować istniejące i wybudować brakujące linie tramwajowe.
  Przy odpowiednim priorytecie na skrzyżowaniach mielibyśmy 90km quasimetra i nie trzeba by do niego schodzić schodami i jeździć windami.

 • ~inz_mr 2015-05-22
  14:32:27

  2 0

  Miasto Wrocław rozwija się nieustannie i będzie się rozwijało w przyszłości.

  W pewnym momencie okaże się, że transport naziemny nie jest w stanie zaspokoić potrzeb komunikacyjnych miasta.

  Szacuje się, że gdy miasto przekroczy 500 tys. mieszkańców jest to moment w którym powinno się zacząć myśleć o budowie metra.

  Ja sam tracę bezproduktywnie około 60-90 dziennie w korkach, doskonale wiemy że Wrocłąw jest bardzo zakorkowanym miastem.

  Jestem za budową metra, ale nie za wszelką cenę.

 • ~Hndo 2015-05-22
  15:59:29

  1 0

  A chodniki sie sypia. Blazenek Dudi wciaz pajacuje.

 • ~glewe 2015-05-22
  16:46:25

  0 1

  Ten ćwok z Miksztat zwany Prezeim Rafałem udaje idiotę! Po pierwsze, Wrocław będzie generował od 2025 roku spadek mieszkańców (dane GUS i Eurostatu) koło 50 -70 tys. Jeżeli w tym bantustanie nic się nie zmieni, to będzie jakieś 100 tys. Wyjadą młodzi, spadnie ilość sutdentów i sloików! Siądzie developerka. Po drugie: mamy we Wrocławiu tzw. "wędrujące piaski", a po trzecie Wrocławianie nie chcą Metra bo: Wrocławiowi metro nie jest potrzebne, ponieważ wrocławianie wybierając Dutkiewicza postawili na budowę stadionu i fontanny a nie na komunikację miejską. Wrocławianie nie chcą ani kolejki aglomeracyjnej, ani metra. Wrocławianie pragną Dody w rynku. Tak twierdzi 85% wrocławian, którzy wzięli udział w ostatnich wyborach samorządowych. To nie jest kwestia techniki, a
  jedynie polityki oraz prawidłowego rozpoznawania potrzeb i ustawiania do nich priorytetów rozwoju Wrocławia - to cytat z forum! Podpisuję się pod nim! Nie metro wieśniaki, ale chodniki i ulice remontować , zabytkowe domy się walą!

 • ~boodex 2015-05-22
  18:50:47

  1 0

  Niestety tylko Metro może odciążyć nasze biedne, zakorkowane miasto, zwłaszcza ciasne średniowieczne centrum. Zas na obrzeżach metro nie musiałoby być pod ziemia, tak jak np. w Pradze.

 • ~folksdojcz 2015-05-22
  20:17:34

  0 6

  Każdy ma wybór! Każdy może:
  a) czekać 15lat na pierwszą nitkę metra we Wrocławiu, zarabiając 1000EUR/mc
  b) przenieść się do Wiednia i mieć kilka nitek metra od jutra, zarabiając 3000EURM/mc

  Wybór należy do Ciebie, Polaku! :)
  Hahaha!
  Podziwiam tych co chcą czekać! ;)

 • ~dziadu 2015-05-22
  20:49:04

  8 0

  @Kuba Minajew, widać nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że tramwaj nigdy nie będzie mógł się równać z metrem pod względem mobilności i szybkości z prostego powodu: światła, skrzyżowania, przystanki co 100 metrów i zwrotnice na których kilka razy w tygodniu wykolejają się wózki. Tak się składa, że z Wrocławia jest bliżej do Pragi i Berlina niż do Warszawy, polecam odwiedzić któreś z tych miast i przejechać się metrem.

  Przedstawiony projekt z liniami krzyżującymi się w jednym punkcie jest absurdalny i zaprojektowany przez kogoś bez wyobraźni. Model praskiego metra sprawdził by się we Wrocławiu idealnie.

  Druga sprawa, wizjonerom wydaje się, że trzeba ryć kilometry tuneli a tak na prawdę potrzebne by były tylko na krótkim odcinku pod ścisłym centrum. Poza nim wystarczyło by wykorzystać infrastrukturę naziemną, spora część torów kolejowych poprowadzona jest nasypem nad ziemią i nie jest uzależniona od ruchu ulicznego.

  No i ostatnia sprawa, "Wrocławia nie stać na rozpoczęcie budowy metra dzisiaj. Będzie go jednak stać na taką inwestycję za kilkanaście lat". Skoro stać miasto na kosztowne i beznadziejne inwestycje a nie stać na rozpoczęcie budowy metra to za kilkanaście lat wróćmy do tematu ograniczania ruchu samochodowego w centrum. Bo jak widać miasto nie oferuje żadnej alternatywy

 • ~bajkopisarz 2015-05-22
  21:48:09

  3 0

  Czytałem już lepsze bajki na dobranoc.
  Rowery są zbyt drogie, potrzebna jest prywatna firma. Autobusy wypożyczone i przez prywatną firmę obsługiwane. No dobra kilka, dosłownie kilka tramwajów miasto zamierza kupić w tym roku ...

  Czy mam napisać jeszcze o innej pieśni przyszłości pt. " Most Wschodni " czy remont ul Powstańców Śl. ...
  Więc jeśli chodzi o bajki to bym prosił aby zostawił je swoim dzieciom a dorosłym coś poważnego zaproponował.
  Dziękuję .

 • ~mat 2015-05-23
  11:39:34

  0 0

  Metro to wynalazek dziewiętnastowieczny, może warto się zastanowić nad nowymi technologiami. Rozumiem, że pomysł z metrem to ma być skok na kasę przygotowany przez układ mafijny zwany PO-PSL.

 • ~tantus 2015-05-25
  08:23:04

  1 0

  Panie Dutkiewicz, za kilkanaście lat to Wrocławiem będzie rządził zarząd komisaryczny.

 • ~glewe 2015-06-19
  17:02:42

  0 0

  inz_mr - Miasto Wrocław liczy sobie 640 tys mieszkańców, 90 tys wyjechało za "chlebem" lepszym! Czyli pozostało jakieś 550 tys o dla tych ludzi tzw. gospodarz, a nie cicerone zwany Dudim I powinien stworzyć, bo po to go wynajęli czytaj: wybrali czytelne i funkcjonujące rozwiązanie problemy komunikacyjnego Wrocławia! Jeżeli ten jełop tego nie potrafi, to za co bierze kasę! Przecież wróble nawet wiedzą, że jego rachunki płaci Inter-System! Takie mamy Prezia - zmiksowany gość z Miksztat vel Remiszów! Chcieliście kogoś podobnego do Was - to macie!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.