Wiadomości

Urząd miasta: przez pomysły rządu nie będzie mostu wschodniego

2011-03-09, Autor: Bartlomiej Knapik
Niemożność pozyskiwania środków unijnych, wstrzymanie inwestycji samorządów i likwidacja projektów partnerstwa publiczno-prywatnego – takie mają zdaniem prezydentów Wrocławia, Krakowa i Poznania być skutki rządowego pomysłu zmian w naliczaniu zadłużenia samorządów. U nas nie powstanie most wschodni. Prezydenci miast apelują do rządu: oszczędności szukajcie u siebie.

Reklama

Taki apel na konferencji prasowej w Warszawie wystosowali wspólnie Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Protestowali oni przeciw zakusom rządu, który chce wprowadzić zmianę sposobu liczenia zadłużenia. Nowy pomysł polega na tym, żeby do wskaźnika zadłużenia samorządów doliczać odroczone płatności oraz partnerstwo publiczno – prywatnego. W efekcie spadnie możliwość zaciągania zobowiązań przez samorządy.

Prezydenci przekonywali, że to samorządy inwestują znacznie więcej, choć dysponują mniejszymi środkami niż rząd i nie wolno im rzucać kłód pod nogi.
Ich zdaniem skutki proponowanych zmian będą następujące:
- radykalne ograniczenie możliwości finansowych samorządów,
niemożność pozyskiwania środków unijnych,
- wstrzymanie inwestycji,
- likwidacja projektów partnerstwa publiczno-prywatnego,
- ograniczenie możliwości korzystania z kredytów,
- odroczonych płatności i ograniczenie przyszłych dochodów państwa w tym samorządów.

Propozycją Dutkiewicza, GrobelnegoMajchrowskiego jest, żeby rząd zamiast wprowadzać nowe restrykcyjne przepisy zmniejszył dług państwa – czyli mówiąc wprost zaczął oszczędzać.

Niestety zagrożenie przekłada się na konkrety:
- Jeśli będziemy mieli ograniczoną zdolność do zadłużania się będzie mniej inwestycji. W praktyce oznacza to, że o pomysłach budowy np. mostu wschodniego w partnerstwie publiczno – prywatnym będziemy mogli zapomnieć – nie zostawia złudzeń Paweł Czuma, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Most Wschodni (ilustracja po lewej) ma być połączeniem ul. Krakowskiej z Mickiewicza. Czyli wschodnim odcinkiem obwodnicy śródmiejskiej, która prowadzi od mostu Millenijnego, przez ul. Na Ostatnim Groszu, Klecińską, Hallera do Armii Krajowej i skrzyżowania tej ostatniej z ulicą z Krakowską. Dalej miałby powstać most przez Oławę i Odrę na Wielką Wyspę, i trasa, która przecinałaby Olszewskiego i wzdłuż ul. 9 maja docierał do Mickiewicza.
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~ 2011-03-09
  16:02:30

  0 0

  Zaczyna się... Buduj za swoje a nie patrz jak ci długi naliczają. Obiecujesz złote góry a później marudzisz, że ci ktoś kasy nie daje na spełnienie obietnic.

 • ~ 2011-03-09
  16:06:36

  0 0

  Co się zaczyna??? Niech Tusk i jego PO szuka oszczędności u siebie w Warszawie!!! Płatna AOW która jest budowana za nasze podatki?! I co jeszcze?!

 • ~ 2011-03-09
  17:27:24

  0 0

  popieram przedmówce!!! To się staje jakimś koszmar.... za wszystko extra kasę chcą! Dziś już czytałem na naszemiasto.pl że obwodnice Oleśnicy chcą zrobić płatną!!!!!!???? już artykułu nie ma bo zawierał zbyt zjadliwy listo do rządu od lokalnych władz :) Płatna A4 to tez przegięcie jak płatna AOW Wrocławia. Czy ktoś liczy wypadki, ich koszty usuwania, ratowania i leczenia ludzi, koszty zniszczenia infrastruktury także przez rozjeżdżenie dróg alternatywnych???????? To pozorne oszczędności a przecież za wszystko i tak płacimy my więc nie pozwólmy na taką niegospodarność rządu!
  Acha, a kiedy rząd obniży kacyzęna to drogie teraz paliwo??? jakoś cisza, a jak wiemy kiedyś obniżyli żeby nie zwiększać inflacji... wszystko znowu drożeje. Dziennikarze - usiądźcie na schabach rządowi!

 • ~ 2011-03-09
  19:24:16

  0 0

  Socjalizm jest dobry jak daje ale jak zabiera to już jest zły. Nie ma nic za darmo i każdą inicjatywę zmierzającą do urealnienia wydatków należy przyjąć z aprobatą.

 • ~ 2011-03-09
  20:39:07

  0 0

  Prezydent do Wrocławia rozwiązywać problemy komunikacyjne. Trzeba było rozsądniej wydawać kasę na stadion(mniejszy, tańszy) to i most by był. Ale może Prezydentowi spodoba się w stolicy i tam już zostanie ??? Kto za

 • ~spajjder 2011-03-09
  21:22:33

  0 0

  @AOW ja jestem za ale w roli premiera RP

 • ~ 2011-03-09
  21:43:38

  0 0

  Od stadionu proponuje się odczepić. Będzie nowoczesny i piękny =) i nic na to nie poradzicie wieczni malkontenci!!! :-) Takim jak Wy zawsze coś nie pasuje, zawsze znajdziecie coś do czego można się przyczepić. A prawda jest taka ,że Wrocław to najlepiej rozwijające się miasto w Polsce pomimo wielu wad jakie posiada bo jak może nie wiecie, i w Nowym Jorku są dziurawe ulice, i w Paryżu korki ;-) postawiłbym takiemu Szymczyszynowi chętnie browara bo chłopak jest brutalnym smutasem i marudą! :-)

 • ~ 2011-03-09
  21:52:31

  0 0

  Prawda jest taka - Czuma zastosował technikę i czysty chwyt JAK NIE BĘDZIE KASY TO NIE WYBUDUJEMY MOSTU NA WIELKIEJ WYSPIE. Zwykły KOWALSKI myśli "jak to nie przecież jest potrzebny!!!" Ale najpierw trzeba umieć liczyć pieniądze swoje - nie czyjeś. Taka sama technika - zróbmy EURO 2012 bo będzie dobrobyt, reklama, inwestycje - bez tego nie będzie. Każdy widzi że straciliśmy miliardy - i za jakiś czas o tych miliardach się dowiemy. Zadać trzeba sobie pytanie ile mamy wydawać i czy jeszcze nas na to stać? Jeżeli brakuje pieniędzy na to lub na tamto - to jeżeli zadłużymy się jeszcze bardziej to co będzie. Spada jakoś życia i normalnosci z dnia na dzień. Nikt nie pyta się jak to wygląda naprawdę i gdzie przepływają publiczne pieniądze - to że są manipulacje każdy widzi. Przykład miasto ma powołać fachowców za 200.000 euro, potem jednak musi być dopłata 25.000.000zł do stadionu - firma najpierw mówi coś innego a potem urząd by nie wtopić pisze pod siebie. Wydają miliony na stadion - który mówili że będzie super - a jak jest? Czy był nam tak naprawdę potrzebny? Nikt z nas nie bierze kredytów - gdy już ma ich za dużo

 • ~ 2011-03-09
  23:16:36

  0 0

  Dworzec Główny też nie wiem po co miasto remontuje. Jeździły pociągi? Jeździły. Doprawdy marnotrawstwo!

 • ~ 2011-03-09
  23:36:06

  0 0

  @t
  Nie miasto, a PKP PLK. Widać twoją niewiedzę.

  Co do długów i kasy. Dopóki z UE można wyciągnąć kasę to niech Wrocław się zadłużą. Szybko i łatwo się rozwinie, a później jak skończą się zapomogi to będzie się spłacało kredyty. Z tym będzie łątwiej, bo poczynione inwestycję przyniosą znaczny zysk dla Wrocławia.

 • ~ 2011-03-09
  23:42:56

  0 0

  dworca akura miasto nie remontuje tylko pkp.
  A nasz kochany rząd znów chce położyć łapę na nieswoich pieniążkach:
  -podwyżka VAT
  -zmiany w dotaci do kredytów dla młodych małżeństw
  -płatne autostrady (stawki mają być podobne jak w Szwajcarii)
  -płatne studia dla zdolnych studentów studiujących na dwóch kierunkach.
  -zmiana systemu emerytalnego - by ZUS mógł więcej naszych pieniędzy przejeść.
  - i wiele innych udogodnień...
  Ale i tak PO ma największe poparcie i to (o zgrozo!) wśród ludzi młodych, których najbardziej niszczy....
  Ale i tak po d**** dostaje się naszemu prezydentowi miasta...
  Ludzie zastanówcie się co piszecie. Widać media kreują wasze postawy i myślenie. Za dużo TVNu!!!

 • ~ 2011-03-10
  00:26:21

  0 0

  A ile miasto wojowało z pkp zeby ten dworzec wyremontowac? Ile lat??? Powiedzcie mi gdzie jest obiecane przez pkp polaczenie kolejowe lotniska z dworcem glownym? Gdyby nie zabiegi miasta tego remontu by nie bylo.

 • ~ 2011-03-10
  08:08:19

  0 0

  No nareszcie mamy jakąś wymówkę żeby nie budować...

 • ~ 2011-03-10
  08:12:43

  0 0

  hahaha tak jest jak sie obiecuje a nie ma kasy-dobrze ze jest popyachadło takie jak PO i można zwalić winę na nich-tak samo nie powstanie nigdy śródmiejska trasa południowa bo to koszty o których nawet fizjonomom sie nienśniło panie ferdku....ale to wina PO....

 • ~ 2011-03-10
  08:15:02

  0 0


  Panie Prezydencie, a może zamiast rezygnacji z Mostu Wschodniego zrezygnować z niepotrzebnych wydatków?
  Np. zlikwidować Wrocławskie Centrum Akademickie? I inne podobne wydatki

  (dla niezorientowanych: WCA nie służy nauce, jest bezużyteczną instytucją, kosztuje 2mln złotych rocznie)

 • ~ 2011-03-10
  19:02:56

  0 0

  Trzeba przerwać budowę stadionu bo i tak będzie stał bezużyteczny.Stadion już jest i to olimpijski.Budujcie most wschodni bo chyba ocipieję jeżdżąc do pl. Wróblewskiego i wracając na Biskupin.Przecież korki na Grunwaldzkim i moście Warszawskim są przez brak tego mostu.Wystarczy stanąć na pl. Wróblewskiego i zobaczyć gdzie jadą auta z Traugutta i Pułaskiego

 • ~ 2011-03-19
  10:53:53

  0 0

  Proszę sprawdzić jak zadłużone są niemieckie miasta. Ale tam nikt sie tym nie przejmuje bo przy budowie infrastruktury ludzie mają pracę.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.