Wiadomości

Metro jest możliwe i trzeba zacząć nad nim pracować

2011-03-17, Autor: Bartłomiej Knapik
Czy Wrocław powinien mieć metro? Czy jego budowa jest u nas możliwa i potrzebna? Jak się do tego zabrać? To tylko niektóre tematy poruszane podczas środowego seminarium poświęconego budowie metra we Wrocławiu na Politechnice Wrocławskiej. Organizatorem spotkania była Komisja Budownictwa i Mechaniki Wrocławskiego Oddziału Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Reklama

- Czy budowa metra we Wrocławiu jest możliwa? Oczywiście. W Londynie mieli jeszcze większe problemy z wodami gruntowymi i udało się im zbudować metro w XIX wieku – mówi dr Leszek Wysocki z zakładu inżynierii miejskiej Politechniki Wrocławskiej. - Czy jest potrzebne? Moim zdaniem należy jak najszybciej zacząć nad nim pracować. Zwłaszcza, że doświadczenie wszystkich miast pokazuje, że od rozpoczęcia prac studyjnych do pierwszego przejazdu pierwszą linią metra mija 25 lat – dodaje.


Wysocki przekonuje, że wszystkie protesty przeciw pomysłowi budowy metra biorą się z nieporozumienia:
- Ludzie słyszą metro i wydaje im się, że rozmawiamy o kolejce podziemnej, kiedy tak naprawdę rozmawiamy o kolejce miejskiej, której jedynie kilka procent jest autentycznie pod powierzchnią ziemi – tłumaczy dr Leszek Wysocki. - W takim Lille, które jest podobnej wielkości co Wrocław, na 50 kilometrów torów jedynie 7 jest pod ziemią. I dokładnie tak samo byłoby u nas. Cześć podziemną, pod Starym Miastem i rzekami, uzupełniałaby cała sieć kolei naziemnych wożąc ludzi z Oławy czy Oleśnicy – dodaje.Jedyna niewiadoma w tej chwili to koszty:
- Dziś nikt nie zna i nie jest w stanie policzyć ile mogłoby kosztować metro we Wrocławiu. Trzeba to po prostu zrobić dokładne badania i policzyć. Potrzebujemy dwóch krzyżujących się linii pod Starym Miastem, jednej z Psiego Pola do Leśnicy i drugiej z północy na południe – mówi dr Leszek Wysocki. - Pewne jest, że głębsze metro w budowie będzie tańsze, choć z kolei droższa będzie budowa jego stacji – dodaje.
We Wrocławiu koszt budowy dwóch linii może się wahać od ok. miliarda złotych (gdyby porównywać koszty np. z Pragą) do 5-7 miliardów (gdyby wyliczać na podstawie Warszawy. Jednak na tym etapie szacowanie kosztów to wróżenie z fusów.

Zupełnie inna sprawa to czy metro rzeczywiście jest nam potrzebne. Tu nie zgadzają się nawet miejscy urzędnicy – część jest za rozwijaniem sieci kolejowej, druga twierdzi, że wystarczy nam opieranie się na tramwajach.

Także naukowcy z Politechniki Wrocławskiej analizują oba przypadki. Pomysł jest prosty: skoro nie stać nas na metro, a szybki tramwaj nie jest wcale taki szybki, można rozważyć koncepcję budowy we Wrocławiu tzw. premetra. Czyli dwóch długich tunelów dla tramwajów: z pl. Jana Pawła II na pl. Grunwaldzki oraz z okolic Hubskiej przez Dworzec Główny na Pomorską.
Taki pomysł naukowcy z Politechniki Wrocławskiej: Marek Krużyński i Michał Nowak opisali w „Przeglądzie Komunikacyjnym”. Dzięki temu pomysłowi tramwaj jechałby pięć minut z pl. Jana Pawła II na rondo Reagana, albo sprzed Dworca Głównego na Pomorską. (Proponowany przebieg tras możecie zobaczyć na ilistracji.

„Celem artykułu było zaproponowanie podziemnej przeprawy komunikacją szynową we Wrocławiu. Rozpatrując podobne systemy transportu publicznego w sąsiednich krajach europejskich doskonale widać, jak ułatwia on poruszanie się w zatłoczonych metropoliach. Wrocław z liczbą ponad 630 tys. mieszkańców i zagęszczeniem ponad 2150 mieszkańców na kilometr kwadratowy potrzebuje właśnie takiego rozwiązania” - piszą autorzy pomysłu.

Proponują oni budowę dwóch tuneli, dla zwykłych tramwajów. Nie byłoby to metro, tylko właśnie tunel tramwajowy – po obu stronach pojazdy szynowe jeździłyby po normalnych torowiskach jak obecnie – jedynie pod centrum mknęłyby tunelem. Pierwszy tunel miałby prowadzić z zachodu na wschód. Tramwaj zagłębiałby się pod ziemię wzdłuż ul. Legnickiej, zatrzymywał pod pl. Jana Pawła II, Solnym, Dominikańskim, Społecznym (w pobliżu Urzędu Wojewódzkiego), w okolicach ronda Reagana i wyjeżdżał na powierzchnię przed mostem Szczytnickim.

Drugi ma zaczynać się na Hubskiej, łączyć stację przed wejściem do Dworca Głównego z przystankiem w okolicach Opery i dalej – w wersji krótszej wznosi się łukiem pod Kazimierza Wielkiego i wychodzi na powierzchnię wzdłuż Nowego Światu. W wersji dłuższej krzyżuje się pod pl. Solnym z linią A, ma stację przy skrzyżowaniu Odrzańskiej i Grodzkiej i ostatnią na Pomorskiej wzdłuż której wyjeżdża na powierzchnię.

Tutaj jednak także nie wiadomo ile mogłoby to kosztować. Pierwsza linia podziemna prametra ma mieć 3161 metrów, a druga 2230 w wariancie krótszym i 3278 w wersji dłuższej (z krzyżującymi się liniami na pl. Solnym). Może jednak warto wydać kilka milionów złotych na badania i dokładne wyliczenia?
Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~ 2011-03-17
  07:44:16

  1 1


  Budowa metra we Wrocławiu to są jedynie pobożne,nierealne mrzonki ekspertów.

 • ~ 2011-03-17
  08:02:53

  1 1

  Niebudowanie metra we Wrocławiu jest mrzonką takich "ekspertów" jak Ty.

 • ~ 2011-03-17
  08:22:47

  2 0

  Zamiast metra macie stadion - zadowoleni?

 • ~ 2011-03-17
  08:24:16

  1 0

  Tośmy se pogadali, pobujali w obłokach, a teraz zejdźmy na ziemię. Popatrzmy na tramwaje stojące w korkach, bo nie ma woli ustawienia priorytetu w sygnalizacji, na T+ w skróconej relacji bo nie ma środków na remont torowisk Pilczyce-Leśnica i Stadion Olimpijski-Sępolno, na puste torowisko na Ślężnej, bo miasta nie stać na wznowienie kursowania linii 16, na zatłoczone autobusy linii 114, bo miasta nie stać na zamówienie autobusu przegubowego, itp. itd.

 • ~ 2011-03-17
  08:25:53

  1 0

  Metro??/u nas nawet tramwaju normalnie nie potrafią zrobić bo sie jeden wizjoner z drugim przepycha na wizje....

 • ~ 2011-03-17
  08:34:16

  0 1

  Nie ma zamiast. Stadion po prostu jet w pierwszej kolejności. Na prametro trochę trzeba będzie poczekać

 • ~ 2011-03-17
  08:38:29

  1 0

  Przeciez stadion mamy w zamian za nieposprzatane ulice i dziury w jezdniach, nie zmieniajcie zdania co chwile.

 • ~ 2011-03-17
  08:42:20

  2 0

  Oczywiscie ze jest _zamiast_

  Ponad miliard wydany na stadion bedzie odbijac sie czkawka przez najblizsze 20 lat. Poza tym co jest wazniejsze? Kilkanascie imprez w roku czy codzienna komunikacja?

  A gdyby ten miliard potraktowac jako wklad wlasny na inwestycje komunikacyjna to wtedy UE daje dodatkowe 3. W sumie mamy 4 miliardy a za to mozna by juz kawal tunelu wybudowac.

 • ~ 2011-03-17
  09:09:54

  2 0

  Mrzonki ekspertów? Raczej stadion to mrzonka urzędników, że zarobi, skoro ma się zwracać 74 lata. A na skomunikowaniu miasta zarobią wszyscy mieszkańcy!

 • ~ 2011-03-17
  10:10:46

  1 0

  po ch. nam stadion? kogo stac na bilety na niego? a komunikacja by sie przydala. jak mialobyc euro to mowiliscie i stadiony i drogi, i tory. teraz zostaja tylko stadiony, bo to program minimum. do domu!

 • ~MamNickMamArgument 2011-03-17
  10:30:53

  0 1

  jak czytam "po co nam stadion" to rzygać mis ię chce na waszą głupotę. Po co stadion w Poznaniu, po co stadion w Gdańsku, po o stadion w Warszawie?? przecież za te pieniądze usprawnilibyśmy kolej... W ogóle po co nam Euro??!! najlepiej żeby gówno było...

 • ~ 2011-03-17
  10:37:03

  0 0

  Pozdrawiam wszystkich naiwniaków, którzy myślą, że pieniądze na Stadion zostałyby wydane na drogi, ulice itp. Ja jednak wolę mieć porządny, elegancki stadion Śląska, niż bandę kolesiów przy korytku, którzy podzielą się łupem. Głosujcie drodzy państwo na PO, skończy się jak zwykle.

 • ~ 2011-03-17
  10:50:37

  0 0

  oczywiście, że nie ma zamiast. Stadion, a co za tym idzie Euro napędził wiele inwestycji we Wrocławiu, z AOW na czele, których by nie było, albo byłyby za wiele lat.

  Projekt prametra polegający na dwóch tunelach w centrum miasta ma być opracowywany w najbliższych latach.

  Nie krytykujmy T+ przed jego inauguracją. Jak można oceniać coś co jeszcze nie istnieje.

  Poza tym stadion to rozrywka dla Wrocławian. Nie samymi drogami człowiek żyje

 • ~ 2011-03-17
  10:51:39

  0 0

  Poza tym nie miliard, ale około 700 mln, z czego miasto wykłada około 500 mln

 • ~ 2011-03-17
  10:59:56

  1 0

  "Stadion, a co za tym idzie Euro napędził wiele inwestycji we Wrocławiu, z AOW na czele, których by nie było, albo byłyby za wiele lat." Miało być pięknie, a wyszło jak zawsze - miały być linie T+ do Leśnicy i Sępolna, obwodnica Leśnicy, węzeł przesiadkowy koło Dworca PKP i PKS, kolej na lotnisko. I co z tego wszystkiego zostało? AOW, jedna nowa linia tramwajowa i okrojony T+ dla wiewiórek. "Poza tym nie miliard, ale około 700 mln, z czego miasto wykłada około 500 mln." A doliczyłeś odsetki od kredytu? Wiesz ile za to można wybudować nowych torowisk tramwajowych, a nawet tuneli dla tramwajów?

 • ~ 2011-03-17
  11:01:01

  0 0

  Oczywiście że T+ nie istnieje, bo zrezygnowano z linii na Psie Pole, Nowy Dwór itd. Za to będzie stadion!

 • ~ 2011-03-17
  11:02:58

  1 0

  Metro zawsze było rozważane we Wrocławiu, bardzo podoba mi się porównanie z Lille, jest tam szybkie metro podobne bardziej do tramwaju i poruszające się po betonowym pasie. Lille ma ok 1/3 mieszkańców w stosunku do Wrocławia.
  Metro? Jak najbardziej rozwijajmy się nie oglądając się do tyłu za innymi "polskimi" miastami:D

 • ~ 2011-03-17
  11:05:43

  0 0

  Do metra Unia by nam dopłaciła 3/4, a do stadionu? Buahhahah, będziemy dokładać 100 lat!

 • ~ 2011-03-17
  11:07:13

  0 0

  @Semper Fidelis: jak na razie to inne polskie miasta oglądają się do tyłu za nami ;)

 • ~MamNickMamArgument 2011-03-17
  11:27:55

  0 0

  inne patrza sie do tyłu na nas?? ... co najwyżej warszawa i Kraków reszta miast jest daleko w tyle za nami. http://www.rynekturystyczny.pl/artykul/17422/Wroclaw_najszybciej_rozwijajacym_sie_polskim_miastem.html http://www.regioportal.pl/pl28/teksty383/polskie_miasta_w_europejskiej_lidze i tak bez końca. wielkość i potęgę rozwoju miasta nie liczymy przez tramwaj na Psie Pole

 • ~ 2011-03-17
  11:29:34

  1 0

  Mysle, ze premetro to jest rozwiazanie dla Wroclawia. Juz od dawna na forach przekonuje ze tego wlasnie potrzebujemy, choc nie znalem tego terminu. Celem jest po prostu izolacja komunikacji zbiorowej od potoku aut, zmniejszenie halasu na ulicach, i poprawa estetyki ulic, zwlaszcza w centrum. Premetro to wlasnie daje, a koszty sa mniejsze niz budowa metra.

 • ~ 2011-03-17
  11:31:42

  0 0

  @MamNickMamArgument: masz blad logiczny, to ze Wroclaw jest najszybciej rozwijajacym sie, nie oznacza ze jest przed innymi... czy Indie albo Chiny ktore sa najszybciej rozwijajacymi sie gospodarkami sa najbardziej rozwiniete? Nie (moze beda kiedys jesli ich tempo rozwoju pozostanie wieksze od tempa rozwoju innych panstw).

 • ~MamNickMamArgument 2011-03-17
  11:35:01

  0 0

  to inaczej: http://www.pwc.com/pl/pl/wielkie-miasta-polski/wroclaw-infrastruktura.jhtml

 • ~ 2011-03-17
  11:41:04

  0 0

  PO to jedyna alternatywa na ta chwile. Zapienionych fanatykow z pisu to ja chce ogladac ale w ZOO, zaraz obok afrikanarium! Stadion bedzie czy sie to komus podoba czy nie, mnie sie bardzo podoba :))))))

 • ~ 2011-03-17
  11:49:22

  0 0

  MaszNickAleArgumentyKiepskie - oczywiscie w rankingach Wroclaw jest w TOPie, ale jako zwykly mieszkaniec przyjrzysz sie temu miastu to, co widzisz? Jak juz sie nacieszysz rynkiem, ostrowem, pergola, aquaparkiem - na co dzien masz dziurawe, brudne ulice, wieczne korki, przeciagajace sie remonty tego co juz wyremontowane, kulejaca komunikacja miejska, brudnie zaniedbane kamienice, brak zlobkow/przedszkoli, sluzba zdrowia a'la PRL, nawet nie ma gdzie zaparkowac pod urzedem wojewodzkim, zeby wyrobic paszport za 140 pln, bo urzednicy parkuja...I oczywiscie miejsca prace, ladne nowe osiedla, Sky Tower i miejsca rozrywki to duzy plus, ale to wszystko robi prywatny biznes ze wzgleduz na ilosc mieszkancow, a co robi magistrat? Gdziesz czytalem ze buduje AOW :) To, ze ludzie narzekaja na stadion, to tylko efekt frustracji codziennym, trudnym zyciem, ktore mogloby byc lepsze za te pieniadze wydane na pomnik Dutkiewicza.

 • ~ 2011-03-17
  13:29:58

  0 0

  Nie przy tych popapranych urzędnikach, wraz z prezydentem pozwalającym na ich gnioty komunikacyjne. (ostatnio bezsensowna zmiana na 127)

 • ~ 2011-03-17
  13:34:53

  0 0

  MamNick: ile podpłaciliście za ten raport: "Na uwagę zasługuje natomiast komunikacja lokalna we Wrocławiu, gdyż jedynie Warszawa ma szansę pochwalić się większą liczbą miejsc w środkach transportu publicznego w przeliczeniu na mieszkańca. Dobrze rozwinięta sieć transportu miejskiego, może być dobrą alternatywą dla ruchu samochodowego, utrudnionego wobec sieci drogowej o mniejszej gęstości."??
  To są jakieś bzdury i sama nieprawda. Tu jest to udowodnione: http://trumnapolityczna.salon24.pl/274028,wroclawskiej-komunikacji-miejskiej-trzy-grzechy-glowne

 • ~ 2011-03-17
  16:44:08

  0 0

  Metro we Wrocławiu jest nie uniknione to jedyna konkretna i profesjonalna inwestycja komunikacyjna,która poprawi znacznie jakość życia ale... nie z tą władzą! stadion za 1mld! Narazie ważniejszy bo na tym miejskie spółki dutkiewiczów będą trzepać kasiorę na obiekcie zbudowanym za publiczne pieniądze a metro to same wydatki na mieszkańców, a mieszkańców ta władza ma gdzieś!!!

 • ~ 2011-03-17
  18:35:48

  0 0

  jak Wam tak zle we Wroclawiu i wciaz narzekacie na elementy postepu ktorego przez ostatnie 20-30lat nie bylo, to kto Was zmusza do mieszkania we Wroclawiu?
  Dziwi mnie ze tylu "narzekaczom" nie chce sie wynalezc ich utopijnych przykladow i przeprowadzic do lepszych miast ktory rzekomo musi byc pelno, skoro Wroclaw taki zly. Tego typu mentalnosc faktycznie granicy ze zdrowym rozsadkiem, bo mozna calymi dniami nic nie wkladac w lokalna spolecznosc i region i marudzic ze Dutkiewicz to, Dutkiewicz tamto, ale jakby tak sprawdzic ile i co robili jego poprzednicy to chyba dopiero na wladzach germanskich bysmy sie zatrzymali zanim by bylo z kim porownywac.

  Jak naiwnym i nieswiadomym struktur demokratyzacji i podzialu wladzy trzeba byc, zeby wierzyc ze w miescie o populacji ~650 000 mieszkancow wszystko co sie dzieje wychodzi spod reki jednej osoby. Szkoda ze za Zdrojewskiego nie bylo tak popularnego populizmu internetowego jak w ostatnim dziesiecioleciu, bo by sie inne porownania w takich dyskusjach pojawialy.

  Prametro to swietny pomysl i sprawdzona idea, wiec zamiast ja z zalozenia odrzucac, dajcie ekspertom i ludziom ktorzy wiedza wiecej na temat zarzadzania komunikacja i infrastrukta niz wy [Politechnika], szanse przeprowadzenia badan ktore wtedy odpowiedza na pytania krzykaczy.

  Bez komentarza pozostawiam podwazanie wartosci stadionu. Jak komus zalezy na narzekaniu, to stadion juz stoi, wiec sie z tym pogodzcie.

  dumny Wroclawianin
  nie mam nicka bo nie lubie personalnego linczu.

 • ~ 2011-03-17
  20:04:40

  0 0

  @x: wierz mi, mam znajomych pracujących w Urzędzie Miasta i mam informacje z pierwszej ręki jak są w mieście podejmowane decyzje. Zresztą po nieszczęsnych zmianach w rozkładach jazdy pod koniec wakacji 2009 r. prezydent przecież zapowiedział, że przejmuje osobiście kontrolę nad komunikacją miejską...

 • ~ 2011-03-17
  20:39:10

  0 0

  X: cały czas pracuję nad tym by się z tego miasta wyprowadzić tak jak zrobił to Rafał Dutkiewicz (prezydent), Bartosz Małysa (szef ZDiUMu), Elwira Nowak (WIM) i wielu innych nazwijmy to "decydentów".

 • ~ 2011-03-17
  20:42:19

  0 0

  Jakby miało być metro w "Braslau" to przed II wojną już by je Niemcy wybudowali:)

 • ~ 2011-03-17
  22:02:48

  0 0

  Już w latach 90 XX w.zagraniczna firma chciała uruchomić w mieście kolejkę nadziemną,miasto miało tylko przekazać grunty na przystanki.Niestety ówczesny prezydent nie wyraził zgody.No jak to chłopak ze wsi uważał,że u niego całe pokolenia jeździły furmanką i nikt nie narzekał to we Wrocławiu wystarczą tramwaje chociaż to i tak ekstrawagancja

 • ~ 2011-03-19
  10:59:44

  0 0

  Podziemna kolej powstała w Breslau w czasie wojny, wystarczy tylko ją odnależć.

 • ~ 2011-03-23
  18:33:15

  0 0

  Dutkiewicz do roboty!!! Nie stadion i inne populistyczne inwestycje a metro jest potrzebne temu miastu!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.