Wiadomości

Adamski: negocjujemy umowę z naukowcami, którzy zbadają czy potrzeba nam metra

2011-06-28, Autor: Bartłomiej Knapik
Polska Akademia Nauk ma na zlecenie urzędu miasta stworzyć koncepcję budowy metra we Wrocławiu. Władze stolicy Dolnego Śląska właśnie negocjują z nimi umowę. To PAN ma wskazać, czy w naszym mieście pod ziemią mamy jeździć kolejką, jak w Warszawie, czy raczej, jak sugerują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, tramwajami.

Reklama

- Jesteśmy po pierwszych rozmowach z Polską Akademią Nauk i w tej chwili negocjujemy treść umowy z tą instytucją – potwierdza Wojciech Adamski, wiceprezydent miasta odpowiedzialny m.in. za walkę z korkami w mieście. - Pomysł polega na tym, żeby PAN opierając się na wynikach badań ruchu i mapach geologicznych opracował wstępną koncepcję budowy metra we Wrocławiu. Czyli analizę, która ma odpowiedzieć na pytanie czy metro jest nam potrzebne i ile mniej więcej może kosztować jego budowa – dodaje.

O tym, że  budowa metra jest możliwa już wam pisaliśmy.
- Czy budowa metra we Wrocławiu jest możliwa? Oczywiście. W Londynie mieli jeszcze większe problemy z wodami gruntowymi i udało się im zbudować metro w XIX wieku – mówił nam kilka miesięcy temu dr Leszek Wysocki z zakładu inżynierii miejskiej Politechniki Wrocławskiej.
Naukowiec tłumaczył nam także, że w przypadku Wrocławia nie chodzi o kolejkę podziemną, tylko o kolejkę miejską, której jedynie kilka procent jest autentycznie pod powierzchnią ziemi. - W takim Lille, które jest podobnej wielkości co Wrocław, na 50 kilometrów torów jedynie 7 jest pod ziemią. I dokładnie tak samo byłoby u nas. Cześć podziemną, pod Starym Miastem i rzekami, uzupełniałaby cała sieć kolei naziemnych wożąc ludzi z Oławy czy Oleśnicy – dodaje dr Leszek Wysocki.

Pewne jest jedno - doświadczenie innych miast pokazuje, że od pierwszych prac studyjnych do pierwszej przejażdżki metrem jest około 25 lat.Największą, ale kluczową dla przyszłości metra, czy jakiegokolwiek innego systemu z częścią podziemną (naukowcy z Politechniki Wrocławskiej proponują budowę tuneli dla tramwajów – o czym poniżej) – to ewentualny koszt budowy. Pewne jest, że głębsze metro w budowie będzie tańsze, choć z kolei droższa będzie budowa jego stacji. Z drugiej strony jeśli tunele mają być krótkie to naturalna wydaje się budowa tzw. płytkiego metra.
W każdym razie we Wrocławiu koszt budowy dwóch linii może się wahać od ok. miliarda złotych (gdyby porównywać koszty np. z Pragą) do 5-7 miliardów (gdyby wyliczać na podstawie Warszawy.

Zdaniem części ekspertów kluczowe, aby być w stanie dobrze oszacować koszty budowy wrocławskiego systemu z kolejką podziemną (albo jego częścią) jest wykonanie odwiertów i na podstawie wyników badań geologicznych dokładne oszacowanie z jakimi warunkami podziemnymi będzie musiała sobie poradzić ekipa budująca tunele. Jednak urzędnicy mają to zrobić inaczej.
- Wstępnie ustaliliśmy, że naukowcy z PAN mają przygotować koncepcję budowy metra opierając się na mapach geologicznych i wynikach badań ruchu, w tej części, która dotyczyć będzie przebiegu trasy – mówi Wojciech Adamski. - Oczywiście jeśli przyjdzie do mnie profesor tłumacząc, że wyniki będą dwa razy bardziej wiarygodne, jeśli wywierci gdzieś jedną dziurę w ziemi to oczywiście się na to zgodzimy – dodaje.

Pod ziemią pociągiem czy tramwajem?

Zupełnie inna sprawa to czy decydować się na tradycyjne metro – w którym podróżowalibyśmy pociągami, czy raczej system tzw. premetra, czyli opieranie się na tramwajach.

Pociąg mógłby dojeżdżać po ziemi w okolice dworca Świebodzkiego, zagłębiać się pod ziemię i tunelem docierać aż za pl. Grunwaldzki – wyjeżdżając z powrotem na ziemię np. za Wielką Wyspą. Taki przebieg pierwszej linii metra był już kilka razy rozważany. Można próbować przekonać kolejarzy, żeby zbudowali taki tunel dla tzw. kolei dużych prędkości, czyli polskiego TGV, który ma połączyć Warszawę z Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem. Zwłaszcza, że jest już podpisany list intencyjny w sprawie połączenia taką szybką koleją między naszym miastem a Pragą. Gdyby taki pomysł miał zostać zrealizowany pociąg musiałby mieć tunel od strony Oleśnicy właśnie w kierunku Czech – albo straci na przejazd przez Wrocław tyle samo ile nadrobi. Aby był system metra – w okolicach Rynku powinna się oka krzyżować z linią północ – południe.

O pomyśle budowy tzw. premetra, czyli dwóch długich tunelów dla tramwajów pisali już naukowcy z Politechniki Wrocławskiej: Marek Krużyński i Michał Nowak „Przeglądzie Komunikacyjnym” (szczegóły znajdziesz tutaj). Dzięki temu pomysłowi tramwaj jechałby pięć minut z pl. Jana Pawła II na rondo Reagana, albo sprzed Dworca Głównego na Pomorską. (Proponowany przebieg tras możecie zobaczyć na ilistracji.

Marek Krużyński i Michał Nowak proponują budowę dwóch tuneli, dla zwykłych tramwajów. Nie byłoby to metro, tylko właśnie tunel tramwajowy – po obu stronach pojazdy szynowe jeździłyby po normalnych torowiskach jak obecnie – jedynie pod centrum mknęłyby tunelem. Pierwszy tunel miałby prowadzić z zachodu na wschód. Tramwaj zagłębiałby się pod ziemię wzdłuż ul. Legnickiej, zatrzymywał pod pl. Jana Pawła II, Solnym, Dominikańskim, Społecznym (w pobliżu Urzędu Wojewódzkiego), w okolicach ronda Reagana i wyjeżdżał na powierzchnię przed mostem Szczytnickim.

Drugi ma zaczynać się na Hubskiej, łączyć stację przed wejściem do Dworca Głównego z przystankiem w okolicach Opery i dalej – w wersji krótszej wznosi się łukiem pod Kazimierza Wielkiego i wychodzi na powierzchnię wzdłuż Nowego Światu. W wersji dłuższej krzyżuje się pod pl. Solnym z linią A, ma stację przy skrzyżowaniu Odrzańskiej i Grodzkiej i ostatnią na Pomorskiej wzdłuż której wyjeżdża na powierzchnię.
Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (53):
 • ~ 2011-06-28
  08:08:10

  1 0

  Pięknie! gdy powstanie metro we Wrocławiu, chyba będę mógł już nim jeździć za darmo. :)

 • ~ 2011-06-28
  08:09:27

  0 0

  Ile razy można analizować to samo? [część wpisu została usunięta za naruszenie regulaminu]

 • ~dfgfdg 2011-06-28
  08:20:17

  0 0

  Ciąg dalszy mocno niestrawnej kiełbasy wyborczej. Banda nieudaczników uwaliła nawet tak prosty projekt (w porównaniu do budowy metra) jak Tplus, a bierze się z motyką na słońce...

 • ~ 2011-06-28
  08:45:58

  0 0

  Teraz możemy spokojnie położyć lachę na to co jeździ po ziemi i czekać aż zbierzemy szacowane 5 dużych baniek na metro by wybudować jedną linię, która coś tam poprawi w najbliższej okolicy ale cały system będzie nadal tak samo upośledzony jak jest. Laicy jak słyszą metro to wyobrażają sobie system rodem conajmniej z Paryża z kilkunastoma liniami i gazylionami stacji i jeżdżących po nich wagonów. Tymczasem za równowartość całego rocznego budżetu miasta moglibyśmy wybudować co najwyżej odcinek Plac Grunwaldzki - Plac 1 Maja ale bez taboru i być może bez stacji. Patrząc na możliwości finansowe miasta realnie i mnożąc to przez rzeczywistą chęć poprawy komunikacji w mieście przez ekipę Dutkiewicza to możemy sobie metro co najwyżej na mapie porysować za pomocą flamastra i moim skromnym zdaniem ludzie tylko totalnie nieświadomi mogą się na takie coś nabrać.
  Zresztą kotlet metro, premetro czy tramwaj w tunelu trochę mi się przejadł bo ileż razy można odrzewać to samo.

 • ~ 2011-06-28
  09:48:41

  0 0

  i nad czym tu dywagowac: linia A + linia B w wariancie dluzszym to jest to co potrzebujemy. pisze i mowie o czyms takim od 10 lat, jak widac panowie z PWr tez tak uwazaja. bardzo ciekaw jestem czym sie te wszystkie dyskusje zakoncza, ale final obejrze z daleka, bo juz skonczyla mi sie cierpliwosc do wroclawskich korkow.

 • ~ 2011-06-28
  10:27:13

  0 0

  Finału to nie dożyjesz ;)

 • ~ 2011-06-28
  10:32:11

  0 0

  czyli co, Tramwaj + jednak nie spełnił oczekiwań Adamskiego i Dutkiewicza?

 • ~r' 2011-06-28
  10:33:42

  0 0

  "Zdaniem części ekspertów kluczowe (...) jest wykonanie odwiertów (...). Jednak urzędnicy mają to zrobić inaczej."

  I

 • ~havranek 2011-06-28
  10:42:46

  0 0

  Proponuję zacząć dyskusję od koloru jakie będą miały wagony metra.

 • ~gość wczorajszy 2011-06-28
  10:44:14

  0 0

  Kolejne działanie na pokaz przez władze, że niby coś robią i myślą o przyszłości. Pozoranctwo. Szkoda tej kasy, lepiej wydać ja np. na wymianę torów, większy będzie z tego pożytek.

 • ~inżynier 2011-06-28
  10:54:59

  0 0

  Przecież Komar już z Adamskim analizowali tunele:

  http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,3237294.html

 • ~rumcajs 2011-06-28
  10:58:40

  0 0

  zamiast zbudować ludziom tramwaj na Psie Pole, albo inteligentnie połączyć ich koleją z miastem( oczywiście po wymienionych torach, przez wyremontowane dworce) to snuje się wizje. Chociaż to pewnie nie są nawet wizje, tylko niespełnione marzenia dziecka z czasów kiedy radziecka kolejka na pokrętło była poważną sprawą. Nie zgadzam się z tezą , że jest Wrocław a i b. Teraz mamy całe a b c-adło , a nie mieszkam na psiaku. Ale nie bać się inni mają gorzej... ale co to mnie tak naprawdę obchodzi;)

 • ~qba 2011-06-28
  10:59:55

  0 0

  Jakie metro? Ale o co chodzi? Ja się pytam jak czuje się Pan Komar ze swoim Tramwajem + wyprzedzającym inne tramwaje po tych samych torach?

 • ~rumcajs 2011-06-28
  11:03:59

  0 0

  do qba...
  nie siej paniki! jechałem plusem, one nie muszą wyprzedzać po prostu przenikają przez inne składy;). a nie ma jeszcze nawet tego zintegrowanego drogiego systemu- wtedy to będzie nadświetlna, nie zdążymy wysiąść !

 • ~ 2011-06-28
  11:41:51

  0 0

  Metro, kiełbasa, metro, kiełbasa. Widzę, że pan Adamski ma poważne problemy z pamięcią. Widzę tramwaj+ okazał się genialnym pomysłem, prędkość handlowa taka, że aż tory wygina. Na wszelkie dodatkowe koszta bez problemu się zgodzimy - łatwo się wydaje nie swoje pieniądze. Pewnie na euro tyle zarobimy, że na 10 nitek metra będzie ;) . A tak serio, tramwaj w mieście, pociąg za miastem wydaje się racjonalnym rozwiązaniem + tunel, może dwa. A może poprowadzić tą kolejkę nad ziemią? Tak jak chociażby Subway w NY. Gdzieś w Niemczech jeszcze widziałem podobne rozwiązanie, nie pamiętam gdzie.

 • ~inżynier 2011-06-28
  12:21:56

  0 0

  Kolej nad ziemią widziałeś na Bogusławskiego.

 • ~zed 2011-06-28
  13:03:09

  0 0

  Adamski??? Teraz jest "fachowcem" od metra??? Ten strażak wyrzucony ze Straży Pożarnej??? Na temat metra nie ma co się zastanawiać to najlepsze rozwiązanie komunikacyjne w miastach wielkości Wrocławia! Ale oczywiście pan Adamski wymyśli nam coś ciekawszego!

 • ~l_wro 2011-06-28
  13:24:47

  0 0

  Po co w mieście gdzie mamy kilometry torów kolejowych na wiaduktach budować jeszcze tunele? Obrzeża metropolii powinny być skomunikowane z miastem poprzez często kursujące pociągi lokalne. Dodatkowo w obrębie miasta tramwaje z dużych osiedli, które w centrum tworzą gęstą siekę płynnie łączącą się w węzłach przesiadkowych z tramwajami. Autobusy dowożą pasażerów do tychże węzłów i przecinają centrum łącząc mniej zamieszkane osiedla takie które nie mają infrastruktury kolejowej. Ot cała zasada, a nie metro jedynie w centrum które będzie kosztowało tyle co ww. system na który i tak nas nie stać.

 • ~l_wro 2011-06-28
  13:31:11

  0 0

  Jak narzazie ludzie z miasta próbowali zrobić węzeł przesiadkowy na Nadodrzu. Wybudowali go 300 metrów od wyjścia z dworca. Sytuacja powtarza się przy dworcu głównym, gdzie żeby się przesiąść z pociągu na autobus trzeba będzie iść na bezsensownie zorganizowany węzeł przesiadkowy przy Borowskiej gdzie tramwaj nie będzie ruszał z tego samego miejsca co autobus.

 • ~Stasio 2011-06-28
  14:15:20

  0 0

  Metro jest potrzebne ale nie takie co będzie jeździć po centrum!! Lecz takie co będzie dowozić do centrum z peryferii miasta gdzie powstają największe osiedla. To powinno ograniczyć korki jak ludzie z największych osiedli będą mogli dojechać z jednego końca miasta na 2 z jedną przesiadką i w miarę szybko to może pozostawią swoje auta i skorzystają z metra. Połączenie Wsch -Zach i Pł -Pd z jedną centralną stacja przesiadkową na skrzyżowaniu tych 2 lini i parkingi na auta przy stacjach końcowych i kluczowych by można było w pobliżu metra zaparkować metrem dojechać i wrócić a później wsiąść w auto i dojechać do domu bo nie wszyscy mieszkają we Wrocławiu, a muszą jakoś dojechać do metra ... przykładowo Psie Pole - Fabryczna Osobowice - Krzyki

 • ~czytelnik 2011-06-28
  14:29:55

  0 0

  Tomku Szymczyszyn mam do Ciebie pytanie. Czy to Ty jesteś założycielem http://www.wroclaw2011.pl/ czy tylko ściągnąłeś stamtąd tekst, który umieściłeś w swoim 2 poście?

 • ~ 2011-06-28
  16:47:32

  0 0

  czytelnik on jest wlascicielem tego bloga i jego argumentacja na tutejszym forum opiera sie tylko i wylacznie na tym cio napisał na swoim blogu..

 • ~ricco 2011-06-28
  18:14:56

  0 0

  ale ja nie wiem po co czytac te komentarze pieniacza szczyszyna... nie dosyc że smęci to jeszcze mówi że to jego zdanie się tylko liczy...

 • ~ja 2011-06-28
  18:34:05

  0 0

  A Adamski jak zwykle fantazjuje/za naszą kasę oczywiście/Pewnie znajomy profesorek potrzebuje kaski na wakacje.

 • ~ 2011-06-28
  19:47:01

  0 0

  hehe. Jaka paraoja, głupota i jad wylewa się z komentarzy niektórych. Czyli i T+ jest zły i planowania metra jest złe. Wogóle wszystko jest do bani. Jak ja bym chciał, żeby ci wszyscy parnoiczni narzekacze (nie mówię tu o ludziach, którzy potrafią w sposób zasadny i racjonalny krytykować) wyprowadzili się z naszego pięknego miasta. Bo pożytek z nich zerowy. Krytykują, a sami niczego lepszego nie potrafią zaproponować.

 • ~ 2011-06-28
  19:53:24

  0 0

  Może starczy też tego użalania się nad T+? Wyszło to jak wyszło. Może warto by się trochę cieszyć z nowoczesnego taboru, wielu wyremontowanych torowisk, nowych torów na gaj, stadion i kozanów oraz z systemu sterowania ruchem, który znacznie przyśpieszy te tramwaje? Co innego w tej kwocie byście oczekiwali? latających spodków? tego czego głównie żal to to, żę nie przedłużono linii do pętli na Sępolnie i że nie wykorzystano możliwości dwukierunkowca. Mniejsza z tym, że tramwaj nie dojedzie na pętlę Oporów bo tam i tak średnio parę osób na godzinę się pojawia.

 • ~paul123 2011-06-28
  20:17:26

  0 0

  O prosze.... Nagle wroclawskie "nie da sie", "nie oplaca sie", "nie bo za drogo" zmienia sie cudownie w "YES, WE CAN". Szkoda tylko ze nasz czas wyborow. Wszystko co dobre w tym to to ze takie artykuly i wypowiedzi obalaja chyba wszelkie obawy niedowiarkow bojacych sie o kamienice na starowce, rzeke Odre czy inne takie pierdy. Rownaja rowniez z ziemia argumenty tych co widza w priorytecie dla tramwajow sygnalizacje swietlna. Tak jak powiedzialem wczesniej - bylby to system cudotworczy, nitk nie budowalby metra, tak samo Warszawa jak i Poznan PST. Badanie czy we Wroclawiu potrzebne jest metro to kpina. Badac to sie powinno juz ktoredy je poprowadzic ile lin itp. Zgadzam sie rowniez ze metro nie ma wozic w kolo miasta tylko z obrzezy/duzych osiedli do centrum. Pomysl z koleja to niewypal. Do goscia o nicku ~I_wro -> daj sobie siana z tymi torami ktore az po same centrum ida wzdluz dzialek, łąk, starych fabryk i lasow. Dzialkowiczow i grzybiarzy chcesz wozic? A jak bedzie nawet ta kolej to co ile bedzie jezdzic? Max co pol godziny jak sie uda, to bedzie cud. A metro/szybki tramwaj powinien jezdzic co 2-3min i co 5 min poza godzinami szczytu. Przypomne ze w Berlinie S-Bahn ma wlasne tory. Nie jedzi po torach DB. Naukowcy z PWr maja racje - lepiej tramwaj niz pociag. Trzeba ten pociag wladzom miasta szybko wybic z glowy. Co do tramwaju na Psie Pole to wlasnie taki tramwaj, czy tez na ND powinien byc bezkolizyjny (jak PST) i przed centrum wchodzic do tuneli proponowanych w artykule

 • ~ 2011-06-28
  20:32:04

  0 0

  Na Oporowie średnio parę osób - całe tłumy wysiadają za to na pętli Słup... pardon Cmentarz Grabiszyński. Były propozycje by nie skracać linii autobusowych (131,141 i 139)? Były! Była propozycja buspasa na Legnickiej i linii 710 do Leśnicy? Były! Były propozycje torowiska na Borowskiej? Były - sam komarowi mówiłem w 2006, że przez Bardzką to jest bez sensu. I co? I nic... bo Urząd wie lepiej. Oczywiście można udawać, że jest super i jak w kawale o Leninie "a mógł zabić" ale nie jest super i nie będzie lepiej bo projekt wstrzymano zanim się naprawdę rozpoczął. Na następne linie tramwajowe znów będziemy czekać 30 lat.

 • ~ 2011-06-28
  20:45:40

  0 0

  Nie mówię, że jest idealnie, ale nie ma też powodów do ciągłęgo biadolenia. Każdy popełnia błedy i się na nich uczy. Poczekajmy na T+ a się przekonamy jak to wyszło. Na Bardzkiej tramwaj ma sens. Na Borowskiej też. I jest to zaznaczone w planie zagospodarowania. Dojazd do pętli przy cmentarzu Grabiszyńskim ma sens, bo zdecydowana większość pasażerów jedzie właśnie na cmentarz.

 • ~ 2011-06-28
  20:49:19

  0 0

  Te tunele od starówką to jest opcja cholernie trudna do wykoania, a co za tym idzie cholernie droga, wielokrotnie droższa niż w normalnych warunkach geologicznych.

 • ~ 2011-06-28
  20:56:47

  0 0

  Urząd miasta się nie uczy na własnych ani cudzych błędach. Ich zła wola lub tępota jest wartością stałą. Było dwa lata temu wałkowane - nie róbcie tylu przesiadek (Kwiska i sławne 730) - i co? Do Leśnicy dołożono jeszcze więcej tych przesiadek. Nie skracajcie linii jak 139 a te durnie kombinują jak by tu urwać na D i N. Nieee - urząd sie nie uczy na własnych błędach. On je powiela.

 • ~ 2011-06-28
  20:58:10

  0 0

  Pasażerowie na cmentarz to jadą 1 listopada poza tymi dniami to na cmentarzu wysiadają pszczoły luzem. Za to na Oporowie wysiada sporo ludzi, którzy się trochę wkurwią jak im się zabierze 11stkę.

 • ~paul123 2011-06-28
  21:48:20

  0 0

  @Maciej, wiem ze tunele pod starowka sa cholernie drogie. Ten artykul pokazuje ze jednak mozna. Ale tu Ci przyznam racje i powiem ze sam jestem zaskoczony tak cholernie drogim rozwiazaniem. To dowodzi jednego, nie robia tego na powaznie a jedynie na pokaz, pod wybory. Co prawda ja proponowalem tunele dla tramwaju jako dwie linie krzyzowe, ale jedna moglaby isc pod KW od pl. J. Pawla II do Grunwaldu a druga od dworca PKS do DW Nadodrze pod ul P. Skargi, pl. Bema i Trzebnicką ze stacja "krzyzowa" na pl. Dominikanskim. Chyba wyjdzie taniej i bezpieczniej oraz moze szybciej?

 • ~ 2011-06-28
  22:46:35

  0 0

  Trzeba zastanowić się nad każdym możliwym rozwiązaniem i wybrać najlepsze. Przyznam, że przyśpieszenie tramwaju również wyobrażam sobie poprzez 2 tunele w centrum. Ich trasa przez Ciebie zaproponowana wydaje się realna, bo w tych miejscach jest sporo przestrzeni, a mało starej zabudowy. Bo to głównie w przejeździe przez ciasne i kręte centrum pleży problem Wrocławskich tramwajów. I tak projekt 2 dosyć prostych tuneli byłby zdecydowanie bardziej realny do wykonania niż metro. Z tego co pamiętam miasto zastanawiało się nad podobną koncepcją. Byleby to dobrze zaprojektowali i nie powtórzyli błędów Krakowa.

 • ~ 2011-06-28
  22:50:45

  0 0

  Moi drodzy, szkoda patrzeć jak grupka wizjonerów bawi się w lans za nie swoje pieniądze, po co wydawać grubą kasę na coś na co i gtak przez wiele lat nie będzie środków....dopóki nie spadną ze stołków inteligenci typu Adamski Nowak i klika innych osób wdrażający w mieście swoje genialne pomysły kasa będzie leciała na boki szkoda że tylko nie na to co trzeba. W ZOJMie leźą setki wniosków rad osiedlim mieszkańców apropo zapadniętych chodników, ulic, przez które nie da się jeździć, spraw komunalnych - wnioski na które odpowiada się magicznym stwierdzxeniem brak środków w związku z priorytetowymi zadaniami na euro itp- to samo jest w zdiumie, ogranicza się środki na bieżące utrztmnanie np oznakowania poziomego czyli w zasadzie bezpieczeństwa na drodze, a lekką ręką wydaje się setki tysięcy na malowanie skrzyżowań na czerwono co skutek odniosło żadden poza takim że Adamski pokazał się w telewizji....Moio drodzy, jako były już pracownik administracji samorzadowej we Wrocłąwiu przyznam że jest bardzo źle, jesteśmy niedoinwestowani, dobre plany są niweczone przez wizjonerskie zapędy najwazniejszych osób w mieście a rola fachowców spadla do roli chłopców na posyłki którzy wykonuja polecenia telefoniczne z samej góry....szkoda ale nie ma na to siły- a pierdolamento Macieja Musiała który gada że "wyszło jak wyszło" i " każdy popełnia błędy" przysparza mnie o wymioty bo trzeba byc kompletnym ignorantem żeby tak mówić w sytuacji gdy marnowane są miejskie pieniądze..koniec liter

 • ~ 2011-06-28
  22:52:22

  0 0

  Moi drodzy, szkoda patrzeć jak grupka wizjonerów bawi się w lans za nie swoje pieniądze, po co wydawać grubą kasę na coś na co i gtak przez wiele lat nie będzie środków....dopóki nie spadną ze stołków inteligenci typu Adamski Nowak i klika innych osób wdrażający w mieście swoje genialne pomysły kasa będzie leciała na boki szkoda że tylko nie na to co trzeba. W ZOJMie leźą setki wniosków rad osiedlim mieszkańców apropo zapadniętych chodników, ulic, przez które nie da się jeździć, spraw komunalnych - wnioski na które odpowiada się magicznym stwierdzxeniem brak środków w związku z priorytetowymi zadaniami na euro itp- to samo jest w zdiumie, ogranicza się środki na bieżące utrztmnanie np oznakowania poziomego czyli w zasadzie bezpieczeństwa na drodze, a lekką ręką wydaje się setki tysięcy na malowanie skrzyżowań na czerwono co skutek odniosło żadden poza takim że Adamski pokazał się w telewizji....Moio drodzy, jako były już pracownik administracji samorzadowej we Wrocłąwiu przyznam że jest bardzo źle, jesteśmy niedoinwestowani, dobre plany są niweczone przez wizjonerskie zapędy najwazniejszych osób w mieście a rola fachowców spadla do roli chłopców na posyłki którzy wykonuja polecenia telefoniczne z samej góry....szkoda ale nie ma na to siły- a pierdolamento Macieja Musiała który gada że "wyszło jak wyszło" i " każdy popełnia błędy" przysparza mnie o wymioty bo trzeba byc kompletnym ignorantem żeby tak mówić w sytuacji gdy marnowane są miejskie pieniądze..koniec liter

 • ~ 2011-06-28
  22:59:37

  0 0

  tyle, że nie są marnowane. T+ będzie funkcjonował. Niech rady osiedli spółdzielczych najpierw się wytłumaczą na co wydają sporą część czynszów pt. "fundusz remontowy" a potem wysyłają wnioski. Adamski i Nowak odejdą po obecnej kadencji Dutkiewicza, więc malokontenci, bądźcie cierpliwi :] Malowanie na czerwono miało nauczyć kierowców myśleć. W którym miejscu jesteśmy niedoinwestowani? Chyba cała Polska jest niedoinwestowana. Tak z ciekawości jakie dobre plany zostały zniweczone?

 • ~# 2011-06-29
  00:27:25

  0 0

  W urzędzie płacą nadgodziny za siedzenie o 22:59 przy kompie i wychwalanie magistratu? No to jest dopiero marnowanie pieniędzy! Podobnie jak wydawanie jakiejkolwiek złotówki na pseudoanalizy dotyczące metra. Fachowcy znający na wylot miejscowe uwarunkowania i potrzeby powiedzieli wyraźnie, co ma sens, ale niestety koncepcja ta okazała się być nie dość medialna, bo znowu te nieszczęsne tramwaje. Potrzeba więc było znaleźć innych, którzy za drobną opłatą zrobią taką analizę, jak pasuje do wizji specjalistów od marketingu, nie mylić z urzędnikami. A chodniki dalej będą porozpieprzane, tramwaje - te co jeszcze jakimś cudem dają radę - będą się kulać po coraz bardziej powykrzywianych, bo w ogóle nieutrzymywanych, torach, wszystkie oczywiście pooklejane obowiązkowymi barwami Śląska Wrocław, bo kogo obchodzi jakieś pierdzielenie o estetyce taboru. Ewentualnie będzie można jeszcze wpaść pod samochód czekając półtorej minuty na przejściu dla pieszych w samym centrum miasta. Taka jest rzeczywistość we Wrocławiu, każdy przyjezdny szybciej niż później przekonuje się, że jakością życia to miasto naprawdę nie porywa, jest odpicowane dla turystów, a zapuszczone dla mieszkańców. Sad but true.

 • ~qwop 2011-06-29
  08:19:52

  0 0

  Tak, sezon ogórkowy w pełni i p. knapik w swoim żywiole...

 • ~Maciej 2011-06-29
  08:46:43

  0 0

  tyle, że chodniki są remontowane. true and obvious

 • ~ 2011-06-29
  09:00:11

  0 0

  Gdzieeee.... ile to promili całosci?

 • ~# 2011-06-29
  09:03:15

  0 0

  Gdzie?

 • ~ 2011-06-29
  09:42:37

  0 0

  poszukajcie siebie w budżecie. Jest tego całkiem sporo. Widzę, że tak jak w przypadku dróg wymagany jest od razu remont całości infrastruktury :] paranoja. Dla niektórych z was najlepszym rozwiązaniem byłoby zawołanie Harrego Pottera, żeby machnięciem różdżki naprawiał w sekundę całą infrastrukturę.

 • ~ 2011-06-29
  09:52:41

  0 0

  Konkrety.

 • ~ 2011-06-29
  09:55:24

  0 0

  To ja mam za Ciebie sprawdzać? jeszcze czego. Google się kłania.

 • ~ 2011-06-29
  10:03:16

  0 0

  Wysunąłeś tezę to ją obroń, ja w mojej okolicy nie widzę aby cokolwiek tknięto od 20 lat za wyjątkiem 100metrów ale to Dachbud zrobił przy okazji budowy nowego klocka.

 • ~ricco 2011-06-29
  11:11:10

  0 0

  na olbinie chociażby szczyszyn ... okolice wyszyńskiego itp ...

 • ~ 2011-06-29
  11:22:54

  0 0

  http://dolnyslask.naszemiasto.pl/artykul/890091,wroclaw-chodniki-niebezpieczne-dla-pieszych,id,t.html to mamy jakąś inną wyszyńskiego we Wrocławiu?

 • ~Wrockanin 2011-06-29
  11:50:01

  0 0

  Tramwaj plus okazał się ściemą pozbawioną realnych podstaw, to magistrat wymyślił kolejną bajkę. Jakie metro ludzie szanowni? Nie ma pieniędzy na bieżąca naprawę torowisk i likwiduje się co się da, żeby tylko zaoszczędzić, a Wrocław to już jedna wielka dziura budżetowa, a Wy liczycie, że znajdą się nagle pieniądze znikąd na opłacenie tak wielkiej i drogiej inwestycji? Zanim zaczniecie myśleć o metrze we Wrocławiu przypomnijcie sobie ile było poprawiania tunelu pod placem Grunwaldzkim bo przeciekał, a to przecież tylko mały tunelik, nawet nie promil tego ile będzie trzeba wybudować na metro. Dorośnijcie wreszcie i przestańcie traktować poważnie te PR'owe bajeczki.

 • ~Maciej 2011-06-30
  10:04:38

  0 0

  zajrzyj do budżetu to się dowiesz. Obecnie nie mam czasu na grzebanie w sieci

 • ~kjbr 2011-07-03
  09:52:30

  0 0

  Kilka lat temu byłem w Korei Płd., gdzie korzystałem z komunikacji miejskiej w kilku miastach, m.in. w Seulu. Nikt tam nie zawraca sobie głowy budową linii tramwajowych, byli bardzo zdziwieni, że w Polsce coś tak archaicznego jest eksploatowane. Należy wziąć z nich przykład i wybudować w naszym mieście dwie + istniejąca sieć kolejowa PKP, a może nawet trzy linie metra oraz zlikwidować tramwaje, jednocześnie zwiększając ilość linii autobusowych. Uważam, że jedna z linii metra powinna zaczynać się na Bielanach Wr., natomiast druga w porcie lotniczym, gdzie byłby również dworzec autobusowy PKS-u. Argumenty za likwidacją linii tramwajowych: autobus miejski może dojechać wszędzie, nie jest przywiązany do torów, co jest istotne w czasie awarii, remontów ulic, itp.; w miejsce zlikwidowanych torowisk można poszerzyć istniejące jezdnie zwiększając przez ilość dostępnych pasów ruchu. System, który zaproponowałem, a który sprawdza się np. w Seulu, w połączeniu z obwodnicą doprowadzi do likwidacji korków w mieście tj. sprawnej komunikacji. Poza tym uważam, iż idea pre metra nie sprawdzi się, poza tym jest przestarzała. Pragnę zwrócić uwagę na to, iż nie należy bezkrytycznie przyjmować opinie osób z tytułami naukowymi, którzy często są w podeszłym wieku i tkwią mentalnie w latach 70. XX w., często nigdzie też nie pracowali poza uczelnią pisząc prace, których nikt by nie czytał, gdyby nie zmuszali do tego studentów. Wystarczy pojechać do Seulu (12 mln) jako zwykły turysta, tam to działa.

 • ~podróżny 2011-07-03
  22:50:12

  0 0

  Jest jeden punkt, który z pewnością w Twoim planie spodobałby się urzędnikom: zlikwidować tramwaje. Od tego pewnie by ochoczo zaczęli, a co do realizacji reszty punktów... wiadomo, 2012, 2016. Niestety nie rady, rozumiecie.

 • ~ 2012-11-17
  19:14:36

  0 0

  Zdumiewający pomysł lobby prosamochodowego. Zdumiewające porównanie do Seulu (metropolia 23 mln, wobec 0,9 mln wrocławskiej). Tramwaje od 1980 roku wróciły już prawie wszędzie tam w Europie gdzie je zlikwidowano. Właśnie buduje się je po 50 latach w małym Arhus, gdyż wychodzą najbardziej ekonomicznie dla relacji koszt i sprawność transportu/jakość życia. Kwestia szkodliwości i nieekonomiczności budowy metra w miastach 1-2 milionowych została rozstrzygnięta w literaturze niemieckojęzycznej już w latach 80-tych. Budowę takich systemów w Monachium, Kolonii, Frankfurcie oceniono negatywnie. Wszystkie miasta od 30 lat zaniechały swoich projektów rozbudowy metra. W Szwajcarii metro rozważano do lat 70tych, potem wszystkie miasta postawiły na renesans tramwaju. W Austrii i Holandii zamrożono projekty budowy metra, już tam istniejącego, podobnie myśli się w miastach Francji (z nielicznymi wyjątkami) i Włoch. Metro to rozwiązanie dla miast wielomilionowych.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.