Wiadomości

Debata: Samochód, rower, tramwaj. Jak je pogodzić?

2010-12-06, Autor: js, bk
Czy można zmusić kierowców, żeby się przesiedli do tramwajów lub na rowery? Czy powinno się to robić? A może trzeba tak przebudować miasto, że łatwiej się po nim jeździło w autach? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi będą szukać uczestnicy warsztatu "Samochód, rower i tramwaj: co możemy zrobić, by je pogodzić?". Początek o godz. 18.

Reklama

Spotkanie poprowadzi Przemysław Filar, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia:
- Porozmawiamy o pięciu modelach miast. Od takich jak Houston, zbudowanych dla samochodów, przez takie gdzie samochody są uprzywilejowane, ale działa komunikacja zbiorowa, aż po takie, gdzie auta eliminuje się całkowicie – mówi Przemysław Filar.Dyskusja ma pomóc w znalezieniu sposobu na pogodzenie w mieście samochodów, tramwajów, autobusów i rowerów.
Kilka miesięcy temu „szkolenie” z tego samego tematu dla miejskich urzędników odpowiedzialnych za walkę z korkami zrobił prof. Jan Gehl, duński „naprawiacz miast” - Trzeba odwrócić myślenie i projektować miasta dla ludzi, a nie dla aut. Skoro udało się z nimi wygrać na Brodwayu to może się udać wszędzie – tłumaczył wrocławskim urzędnikom.

Gehl przerobił Brodway, zabierając jeden pas samochodom na zieleń, drugi na ścieżkę rowerową i poszerzając chodniki. W zamian samochody nie dostały nic, jedynie więcej utrudnień w innych rejonach Nowego Yorku:
- Burmistrz Bloomberg postawił cel: redukcję codziennych podróży samochodem na Manhattan o milion i ją realizuje – tłumaczył urzędnikom prof. Jan Gehl. - Nie potrafię zrozumieć jednej rzeczy. W Kopenhadze na tysiąc mieszkańców jest 300 samochodów, we Wrocławiu 450. Musicie zrozumieć, że dwa razy więcej aut, nie da dwa razy więcej szczęścia, tylko dwa razy więcej korków, zanieczyszczenia i hałasu – dodaje. 

Gehl podkreśla, że czasu nie jest wiele: - W Kopenhadze walka z samochodami trwała kilkadziesiąt lat, bo zaczynała w latach 60-tych. Lyon, czy Barcelona wprowadzały zmiany w 7 lat, a już Nowy York w trzy. Czasu na zmiany jest coraz mniej, bo problemy narastają – podkreśla Duńczyk.

Pytanie brzmi nie co, tylko jak. Czy zabieranie pasów, zmuszanie kierowców do porzucenia samochodów choćby tak, jak proponował to w kampanii wyborczej Dawid Jackiewicz , decydując się na model włoski, który zakłada, że w dni parzyste mogą jeździć tylko samochody, których rejestracja kończy się na cyfrę parzystą, a w nieparzyste – nieparzystą.

Dyskusja jest otwarta, każdy może wziąć w niej udział. Zacznie się o godz. 18 w Infopunkcie Nadodrze przy ul. Łokietka 5
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~ 2010-12-06
  00:20:06

  0 0

  Wrocławiem rządzą tumany, którzy nic nie potrafią!Tak we Wrocku nigdy nie będzie! Miasto jest budowane pod jeszcze większe korki i ilości samochodów!!! Okraja się już niewydolną komunikację zbiorową! Czego efekt widać na co dzień! Opowiadają bzdury zpołeczństwu po to tylko żeby wygrać wybory! Sterują miastem jak swoją własnością i co usłyszą, co podpatrzą to chcą realizować. Tak jak głupia blondynka kopiująca wszystko!!!

 • ~ 2010-12-06
  09:48:13

  0 0

  wystarczy zrobić jedno - komunikacja nie może stać w korkach, czyli pasy dla autobusów wszędzie gdzie to możliwe, wydzielone torowiska po których mogą jeździć tramwaje i autobusy. olewać auta - same znikną jeśli komunikacja będzie sprawna!

 • ~ 2010-12-06
  09:49:20

  0 0

  apropo pomysłu Jackiewicza o modelu włoskim - głupota.

 • ~ 2010-12-06
  10:13:32

  0 0

  Przecież Słońce Sudetów już dawno zapowiedziało, że nie będzie buspasów, bo nasza "kochana" władza "stawia" na tramwaje, np. poprzez wycofanie się z planów budowy linii tramwajowych na Psie Pole i Nowy Dwór...

 • ~ 2010-12-06
  11:35:45

  0 0

  Teraz debata? Teraz to jest po ptokach. Działki, gdzie mogły być parkingi, już wyprzedane. Komunikacja coraz ciaśniejsza, coraz bardziej śmierdząca i coraz więcej tam buractwa, więc kto nie musi, wybierze stanie w korku, ale w ciepłym samochodzie. Tym to się należało zająć z 8 lat temu, jak zaczynała ta ekipa. A teraz, po ponownym wybraniu tej samej ekipy do koryta, możemy dać sobie spokój. Nic już nie zapobiegnie katastrofie komunikacyjnej.

 • ~ 2010-12-06
  11:47:20

  0 0

  @wrockanin: śmierdząca? chyba dawno nią nie podróżowałeś albo jeździsz jakimiś dziwnymi liniami.... coraz więcej buractwa? oj trzeba MPK zwrócić uwagę aby przy drzwiach stali selekcjonerzy (ty możesz wsiąść ale Ty już nie bo wyglądasz na buraka)... ciepły samochód? jeszcze nie spotkałem się z zimna komunikacja.... nic nie zapobiegnie? wystarczy aby ludzie się zmienili i nie wozili 4 liter 100 metrów do sklepu. @ivn: we Wrocławiu nie ma miejsca na bus pasy i każdy mieszkaniec o tym wie, no chyba, że na dwupasmówkach zabierzemy jeden pas dla autobusów (oj to dopiero ta druga część wyborców się wścieknie) ale i tak nie ma gwarancji, ze kierowcy nie będą się poruszać tym pasem i go blokować. @tantus: dja już spokój z tym tramwajem na Psie Pole... każdy już wie, ze komunikacja będzie tam przestawiona tak aby ludzie mogli na stacji PKP wsiąść w szynobus

 • ~ 2010-12-06
  13:03:56

  0 0

  @Gość: nie da się wyznaczyć buspasów? Oczywiście, że się da, chociażby na Kazimierza Wlk. i pl. Społecznym - tam są po 3 pasy w każdą stronę + skręty. Ale po co? Szynobus? Ciekawe skąd miasto weźmie kasę na szynobusy, jak nie ma środków, żeby zwiększyć częstotliwość kursowania zwykłych autobusów. I niby gdzie ci mieszkańcy dojadą tym szynobusem? Poza tym, czy to ja mówiłem, że priorytetem dla miasta będą tramwaje, a nie autobusy?

 • ~ 2010-12-06
  13:21:26

  0 0

  @gość Nie spotkałeś się z zimną komunikacją? To wsiądź do volvo, nr boczny 8018 lub 8020 podczas tylko 10-stopniowego mrozu (ostatnio takie jeździły na 409), to poczujesz na twarzy powiew zimy. I wtedy pogadamy. A jechałeś kiedyś tramwajem obok żula pijącego piwo? Nie, no to próbuj w zerówce, może poznasz nieznane Ci wonie komunikacji zbiorowej. Pozdro

 • ~ 2010-12-06
  16:14:38

  0 0

  Zacznijmy od wstępu do centrum tylko dla aut spełniających EURO 5
  I po sprawie, korki znikną jak ręką odjął.

 • ~ 2010-12-06
  18:36:17

  0 0

  @tantus: po pierwsze na tych ulicach jest tak duże natężenie autobusów, ze naprawdę potrzebny jest buspas... ktoś mądry powiedział, ze nie należy wydzielać gdzie popadnie tylko tam gdzie to jest potrzebne, a akurat tam gdzie jset potrzebny bus pas nie ma na to miejsca.( usiądź nad mapą, popatrz na pl. Społeczny i wyznacz trasę bus pasu i ją przeanalizuj... to że buspas będzie miał 100 metrów nie przyspieszy komunikacji). nikt nie będzie Ci podawał informacji na talerzu. Sam się zainteresuj tematem szynobusów we Wrocławiu a nie ujadasz na lewo i prawo. @gość to zwróć uwagę kierowcy lub zadzwoń do mpk ze skargą (jeżdżę codziennie różnymi liniami i sie nie spotkałem z wyłączonym ogrzewaniem) co do żuli... no cóż póki co nie ma na to sposobu, bo kto im zabroni jechać MPK?

 • ~ 2010-12-07
  09:11:15

  0 0

  Ja jestem za tym aby nawet na dwupasmówce zabrać jeden pas dla autobusów (chyba ze jest wydzielone torowisko to zrobić tam PAT). Jak nie chcesz jechać KM to stój w korku na jednym pasie a ja sobie pojadę pustym buspasem. Kierowców aut nie obchodzą autobusy to niby dlaczego pasażerów komunikacji mają obchodzić jakieś auta ? Od pilnowania aby nikt nie jeździł po buspasach jest SM lub Policja więc w czym problem widzisz ? Posypią się mandaty i tyle. Taki buspas to też idealny pas dla przejazdu karetek czy straży pożarnej. Chyba nie chciałbyś czekać na karetkę która utknęła w korku ? Ale o tym nikt nie myśli do póki nic mu się nie przydaży.

 • ~ 2010-12-07
  10:42:59

  0 0

  no widzisz problem jest taki, że żaden polityk nie dogodzi jednym aby narazić się drugim. W tym jest problem. Co do mandatów to wystarczy pojechać na Pułaskiego i zobaczyć jak się one "sypią". Kierowcy blokują. a policji czy SM ani widu ani słychu. PS we Wrocławiu karetki nie stoją w korkach, bo w tej sprawie kierowcy jeszcze myślą i sprawnie je przepuszczają

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.