Wiadomości

Światła na rondzie Powstańców Śl. znów działają. Pomogą pieszym, nie komunikacji

2011-12-01, Autor: Bartłomiej Knapik
Pojawiły się po raz pierwszy, gdy w przebudowie były ulice wokół Sky Tower. Po remoncie zgasły, ale teraz już palą się od nowa. I tak już zostanie, bo urzędnicy uważają, że są tam potrzebne.

Reklama

Historia sygnalizacji świetlnej na rondzie sięga zeszłego roku, kiedy to podczas remontu ulicy Wielkiej przez plac Powstańców Śląskich poprowadzony został objazd dla samochodów. Urzędnicy zgodzili się na instalację świateł początkowo jako rozwiązanie tymczasowe. Tymczasem teraz po wyremontowaniu ulicy Wielkiej światła nie zostały zdemontowane, lecz ponownie uruchomione.

– Od początku zastanawialiśmy się nad tym, żeby te światła zostały na rondzie i nikt nigdy nie mówił, że będą one tymczasowe – twierdzi Elwira Nowak, zastępca dyrektora wydziału inżynierii miejskiej ds. inwestycji.


Kłopot polega na tym, że nowe światła spowalniają i tak wolne tramwaje, ponieważ synchronizacja nadawania sygnałów między sąsiednimi skrzyżowaniami na kierunku północ-południe (i odwrotnie) występuje wyłącznie dla samochodów.

Dlatego nawet pomimo przyznania dla tramwaju sygnałów o długości około 30 sekund, w stusekundowym cyklu, pojazdy szynowe i tak tracą czas, bo najczęściej muszą czekać na kolejny cykl. Dzięki przedmiotowej sygnalizacji tramwaje na dojeździe do tzw. “Ronda” oraz na jego wyspie tracą około 2 minut przy każdym kursie. Wymiana pasażerów trwa kilkanaście sekund, a podwójne oczekiwanie na “pionowe kreski” znacznie więcej.

Jednak urzędnicy tłumaczą, że światła są ustawione tak, bo to zapewnia bezpieczeństwo pieszym. – Gdy po zakończeniu remontu ulic wokół Sky Tower światła przez jakiś czas nie działały piesi właściwie nie mogli przejść po pasach, bo był taki ruch. Dlatego musieliśmy je uruchomić – tłumaczy Elwira Nowak.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~km 2011-12-01
  12:37:53

  0 0

  Niech je wyłącza, są jak wrzód na tyłku - tylko opóźniają przejazd.

 • ~Elwira KŁAMIE 2011-12-01
  12:47:50

  0 0

  A więc, mimo poniedziałkowej wpadki, magistrat idzie w zaparte. - Sygnalizacja będzie funkcjonować do końca sierpnia. Pracownicy Wydziału Inżynierii Miejskiej będą obserwować jej działanie i wpływ na płynność ruchu - dodaje Grażyna Nosek.

  http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/335906,wroclaw-rondo-na-powstancow-paralizuje-miasto,id,t.html

 • ~boo 2011-12-01
  12:53:00

  0 0

  "Od początku zastanawialiśmy się nad tym, żeby te światła zostały na rondzie i nikt nigdy nie mówił, że będą one tymczasowe – twierdzi Elwira Nowak, zastępca dyrektora wydziału inżynierii miejskiej ds. inwestycji."
  Bzdura!!! Było wyrażnie powiedziane że te światła są tymczasowe! Ciekawe co szanowna pani powie o ruchu rowerowym który został już całkowicie zmieciony z Ronda? Przejazdy pozastawiane, 7 dodatkowych sygnalizatorów. Pieszym też wcale to nie ułatwia życia.

 • ~wroclawjacek 2011-12-01
  12:56:32

  0 0

  Dlaczego przed przejazdem rowerowym wzdłuż torów stoją znaki D6 (przejście ) zamiast D6b ?
  Po co są światła na wylocie w stronę centrum skoro 20 m wcześniej są światła zatrzymujące auta ?
  W efekcie wieczorem gdy auta są ćwierć obwodu ronda jeszcze przed u.Kamienną piesi nie mogą przechodzić.
  Jak już dostana zielone i wejdą na pas z torowiskiem to na przeciwnej jezdni zapala się czerwone.
  Dlaczego auta nie zatrzymują się przed torowiskiem na znaku STOP ?
  Przecież to już następne skrzyżowanie i co z tego ze za Kamienną dostały Zielone ?
  Tam tramwaj nie powinien czekać na czerwonym tylko auta powinny stawać na znaku STOP i go przepuszczać.
  Czasy świateł powinny być inne w szczycie a inne wieczorem.
  Przez złe światła wielu pieszych przechodzi na czerwonym.
  Tramwaje i piesi dostają jednocześnie zielone.Czekam na pierwszego trupa.
 • ~maniuś 2011-12-01
  12:58:09

  0 0

  Czy ciężko wam zrozumieć szanowni poprzednicy, że światła w tym miejscu są KONIECZNOŚCIĄ?!? Wolę, żeby sygnalizacja działała na rondzie, niż dalej koło przy Sky Tower.Rada Osiedla Powstańców Śląskich była z a s y p y w a n a prośbami mieszkańców o włączenie tam sygnalizacji. Vox Populi Vox Dei.

 • ~ 2011-12-01
  13:10:03

  0 0

  "– Od początku zastanawialiśmy się nad tym, żeby te światła zostały na rondzie i nikt nigdy nie mówił, że będą one tymczasowe – twierdzi Elwira Nowak, zastępca dyrektora wydziału inżynierii miejskiej ds. inwestycji." przykro mi to stwierdzic ale ta Pani kłamie, nie poraz pierwszy jak zauważą ci co sledza jej wypowiedzi.......jak zawsze spiewka jest taka żeby wydział inzynierii miejskiej wypadał dobrze w mediach, bo notowania ma beznadziejne w mieście............

 • ~PieszyRowerzysta 2011-12-01
  13:46:30

  0 0

  Światła są tam niezbędne, jest to centralny punkt do którego dochodzi i dojezdza bardzo duzo ludzi w tym bardzo duzo starszych, a w miescie gdzie kierowcy za nic maja przepisy ruchu drogowego to przynajmniej takie swiatla daja szanse bezpiecznego przetransportowania sie z ronda w strone osiedli i z powrotem

 • ~ 2011-12-01
  13:57:39

  0 0

  Od kiedy zaczęły się jaja z tą trasą - Thespian, światła na rondzie i Sky Tower - wolę dorzucić sobie drogi i pojechać Ślężną bądź Gajowicką (zależy gdzie dalej mam jechać) . Współczucia dla osób, które muszą podróżować na tej trasie. Mój pomysł? Ograniczenie 30 + wyniesione przejazdy i przejścia dla pieszych.

 • ~inżynier 2011-12-01
  14:07:17

  0 0

  jeśli Elwira Nowak nie potrafi inaczej uspokoić kierowców, niż dodając światła, powinna za karę kierować ruchem na skrzyżowaniu w Smolcu!

 • ~Adas 2011-12-01
  14:23:37

  0 0

  Wszystkie sukcesy UM - Upadek Króla Dynamizmu
  http://www.youtube.com/watch?v=ZpzCumG8pzY&feature=player_embedded

 • ~Sivert 2011-12-01
  16:49:12

  0 0

  Na Powstańców Śląskich jest tylko jedno przejście dla pieszych przez tory tramwajowe bez sygnalizacji świetlnej (między Jastrzębia a Orlą). Podobna sytuacja jest na Grabiszyńskiej (przejście ostało się przy komendzie). Nie traćmy nadziei na pewno niebawem powstanie w tych miejscach sygnalizacja świetlna, która na 100% poprawi bezpieczeństwo obywateli. :)

 • ~ekonom 2011-12-01
  16:56:15

  0 0

  kto i ile zarabia na tych sygnalizacjach?

 • ~pawel 2011-12-01
  18:53:01

  0 0

  http://tramwaje.wroclaw.pl/2011/04/plpowstsl/ Tutaj wypowiedź Elwiry Nowakz IV 2011: Sygnalizacja świetlna na placu Powstańców Śląskich została wykonana wyłącznie tymczasowo z powodu zamknięcia na czas przebudowy ulicy Wielkiej (między ul. Powstańców Śląskich a pl. Hirszfelda). Właśnie widać, jak planowali od początku pozostawienie jej w tym miejscu. Nic dodać, nic ując. Jeśli Elwira ma mieszkańców Wrocławia za głupków, którzy nie pamiętają, co peplała pół roku temu, to się myli. Wcześniej światła były w miarę zsynchronizowane, teraz ustwione są jak leciało. Ogólnie po ulepszeniach i remontach na Powstańców z pętli Krzyki do Arkad zamiast 11 minut jak przed remontem tramwaj jedzie 16-17. To się nazywa przyspieszenie tramwajów i promowanie komunikacji zbiorowej!

 • ~tantus 2011-12-02
  08:06:40

  0 0

  - Wiesz po co jest ta sygnalizacja? - Nie, nie wiem. - Nikt nie wie. I bardzo dobrze, nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta...

 • ~ 2011-12-02
  08:19:39

  0 0

  te swiatla sa typowo tymczasowe, wisza na drutach, wyglsada to jak wioska. Pani Elwirka teraz idzie w zaparte.

 • ~willy 2011-12-02
  20:00:39

  0 0

  Światła są konieczne.Chamstwo kierowców na tym skrzyzowaniu jest zbyt wielkie.

 • ~ 2011-12-08
  21:18:23

  0 0

  Droga Pani Elwiro... Czy jeszcze długo będziemy musieli znosić drogowe paradoksy, które tworzy w tym mieście Pani drużyna "fachowców". Ze te pieniądze, które co miesiąc ładujecie w kolejne "świetlne wodotryski" utrudniające w głównej mierze przejazd komunikacji miejskiej można by już spokojnie wyremontować choćby odcinek Curie-Skłodowskiej od Reganka do Mostu Zwierzynieckiego... Już zupełnie załamuję ręce bo nie wiem gdzie w końcu jest dno abstrakcji i głupoty, którą Pani wydział prezentuje już od dłuższego czasu. Łatwo jest wydawać cudze pieniądze. PIESI MIELIBY ŁATWIEJ GDYBY KIEROWCY PATRZYLI SIĘ PRZED SIEBIE A NIE W NAWIERZCHNIĘ PO KTÓREJ JADĄ LAWIRUJĄC POMIĘDZY KOSTKĄ, ŁATAMI, SZYNAMI I DZIURAMI. DZIADOSTWO! Pozdrawiam.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.