Wiadomości

Obwodnica Wrocławia otwarta: trasę z Magnic do Długołęki przejechaliśmy w 18 min

2011-08-31, Autor: Bartłomiej Knapik
W środę po godz. 13 oficjalnie otworzono ostatni, środkowy odcinek obwodnicy Wrocławia. Najdroższa inwestycja w historii miasta (choć z pieniędzy rządowych) jest już właściwie gotowa - trasę z Magnic do Długołęki pokonaliśmy w 18 minut. Czy rozładuje korki? Na pewno przyniesie ulgę. Co równie ważne – skończą się wymówki, że mamy zatory na drogach, bo nie mamy obwodnicy. Teraz każdy kłopot musi rozwiązać urząd miasta.

Reklama

Zacznijmy od wyjaśnień. Po pierwsze, to wciąż obwodnica autostradowa, bo rozporządzenia zmieniającego ją w drogę ekspresową (co zapowiedział Donald Tusk) nie ma. Czyli teoretycznie wciąż może być płatna.
Po drugie, to inwestycja sfinansowana z budżetu państwa, o którą zabiegali wszyscy posłowie i senatorowie z naszego miasta – niezależnie od barw politycznych. Jeśli kogoś interesują spory kogo ona jest bardziej: niech je toczy. Dla nas najważniejsze jest, że już jest.

Jaki będzie efekt jej otwarcia?
- Po otwarciu obwodnicy w najwyższym standardzie z innych ulic zniknie część ruchu, więc zrobi się luźniej. Potem jednak, jeśli poprawią się warunki ruchu dla samochodów, a alternatywnym środkom poruszania się nie ułatwi się życia, szybko na ulicach pojawią się dodatkowi kierowcy w dodatkowych autach. Tacy, którzy dziś nie jeżdżą na co dzień samochodami, żeby uniknąć korków – tłumaczy Igor Gisterek z Zakładu Infrastruktury Transportu Szynowego Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej. - Zobaczą oni, że na ulicach jest luźniej i kupią auta, albo zaczną częściej używać tych, które już mają – dodaje. 

AOW jest więc szansą – i niczym więcej – żeby poradzić sobie z korkami. Jednak dla ludzi Rafała Dutkiewicza jest także zagrożeniem: teraz już nie będzie się dało tłumaczyć, że korki to stąd, że nie mamy obwodnicy. Teraz wszystko w rękach magistratu.



Urzędnicy twierdzą, że mają plan jak wykorzystać otwarcie AOW (pisaliśmy już o nim).
1. Pierwszym etapem jest zmiana tzw. zielonych tablic kierujących na obwodnicę śródmiejską i autostradową. Polegać będzie on na wymianie prawie stu tablic na nowe. Z centrum nikt, kto nie wie jak jechać, nie zostanie skierowany bezpośrednio na Warszawę, czy Kudowę-Słone – ale białą tablicą na obwodnicę śródmiejską. Jeśli kierowca będzie dalej od Rynku – może zostać skierowany na A8, czyli obwodnicę autostradową. Szczegółowo o tym pomyśle możecie przeczytać tutaj.
Pomysł jest świetny, ale zostanie zrealizowany wiosną, bo trzeba jeszcze rozpisać i rozstrzygnąć przetarg.

2. Uszczelniona zostanie strefa zakazu wjazdu 18 ton.
- Do tej pory reagowaliśmy gdy kierowcy największych ciężarówek starali się naginać te przepisy. Teraz, gdy zostanie uruchomiona obwodnica, będzie dla nich alternatywa i zrobimy co się da, żeby najcięższy tranzyt omijał tą trasą miasto – wyjaśnia Elwira Nowak, zastępca dyrektora wydziału inżynierii miejskiej.



3. Trzeci punkt to „bramkowanie wjazdów”. Chodzi o takie przestawianie świateł na wlotach do miasta, żeby sukcesywnie ubywało sekund do jazdy w kierunku centrum.
Karkonoska/Zwycięska, Mokronoska/Kwiatkowskiego, Czekoladowa przy Centrum Auchan oraz skrzyżowanie Żmigrodzkiej z obwodnicą Śródmiejską – na tych czterech skrzyżowaniach, po otworzeniu całej AOW, urzędnicy będą stopniowo wydłużać czerwone światło w kierunku centrum miasta.



4. Uprzywilejowanie komunikacji zbiorowej, czyli wydzielanie torowisk. W tym roku chodzi o Reymonta, Podwale (między Świdnicką a Sądową), Piastowską, Nowowiejską, Trzebnicką i Pomorską. W pierwszej połowie przyszłego roku Sienkiewicza, Jedności Narodowej i Słowiańską.



5. Sterowanie światłami, czyli ITS. Na początku września system ruszy na 10. skrzyżowaniach (choć nie wiadomo od kiedy) Tramwaju Plus od pętli na Gaju do Borowskiej. Zaś w listopadzie na wszystkich liniach Tramwaju Plus. Światła będą się zmieniać tak, żeby tramwaje jeździły jak najszybciej.



6. Kolejne uprzywilejowanie pieszych i rowerzystów w centrum (już w przyszłym roku). Piesi będą mieli więcej czasu na przejściach dla pieszych, a jednoślady kolejne kontrapasy.



7. Budowa nowych przystanków w centrum miasta na Świętej Katarzyny przy pl. Nowy Targ, Krupnicza przy Narodowym Forum Muzyki, Kazimierza Wielkiego przy Gepperta oraz Grodzka na wysokości Odrzańskiej.

8. Ułatwienie samochodowego ruchu lokalnego.
- Do tej pory robiliśmy co się dało, żeby poprawiać przepustowość skrzyżowań. Teraz, gdy ruch będzie mniejszy, będziemy mogli ułatwić włączanie się do ruchu kierowcom z osiedli. Na przykład na skrzyżowaniu Kochanowskiego z Różyckiego z tej drugiej ulicy da się teraz skręcić tylko w jedną stronę. Teraz będziemy mogli dodać skręt w drugą stronę – wyjaśnia Elwira Nowak.

Co sądzą eksperci o tym planie?
– Patrząc na to, co do tej pory robiło miasto, to ten plan jest ambitny i nawet z rozmachem, tyle że to za mało i za późno – komentuje dr Maciej Kruszyna z Instytutu Inżynierii Lądowej Politechniki Wrocławskiej. – Oczywiście cieszę się z niego, tyle że to są jedynie doraźne działania i obejmują tylko część miasta. Co z Muchoborem? Co z Zawidawiem? – dopytuje.

Przeczytajcie co na miejscu urzędników zrobiliby eksperci.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~qba 2011-08-31
    14:37:21

    0 0

    Cieszę się, że AOW już otwarta w całości choć można było wykonać ją (most) dużo taniej. Ale mamy obwodnicę! Super! Płatna czy darmowa dla aut do 3,5 tony - nie ma to znaczenia jeśli do poboru opłat będzie wykorzystany system Viatoll (system ten, co ciekawe działa z powodzeniem w kilku krajach Europy dla wszystkich pojazdów bez kosztownego, generującego korki i frustracje kierowców, a najważniejsze czyli spowolnienie ruchu - Punktów Poboru Opłat).
    Zwrócę jednak uwagę (kolejny już raz) na punkt 4 odnośnie wydzielonego torowiska. Dalej jest to wydzielanie torowisk tylko sezonowo: do zatarcia znaków poziomych lub.. do opadów i zalegania śniegu. Po zaistnieniu ów czynników torowiska zgodnie z KD nie są wydzielone.
    Do Redakcji: czy te kody z obrazka mogą być czasem bardziej czytelne??

  • ~ 2011-08-31
    15:17:11

    0 0

    Gwoli ścisłości poza magistratem został jeszcze marszałek, który buduje "Via Romana", a do zrobienia zostało mi także kilka innych inwestycji drogowych w promieniu 60km od Wrocławia, które powinny odciążyć miasto. Co do planu WIM - w teorii jest dobry, poza punktem trzecim, bo skrzyżowania wlotowe powinny też być objęte ITS, a nie po prostu na siłę skracane. Powinny automatycznie dostosowywać się do potrzeb ruchu. Natomiast najwięcej wątpliwości budzi praktyka - ot choćby dzisiejszy artykuł w tym serwisie o tramwajach przy Sky Tower pokazuje z jaką determinacją urzędnicy wdrażają przygotowany plan w zakresie ułatwień dla komunikacji zbiorowej.

  • ~dżon 2011-08-31
    15:22:38

    0 0

    Nie pokładałbym takiej wiary w ludzi z magistratu bo to wyjątkowej klasy ignoranci i gamonie. Jeśli ta idea, że "teraz wszystko w ludziach Dutkiewicza" dotrze do bufona - ten świadomie bądź nieświadomie zrobi wszystko by to spieprzyć, położyć i uprzykrzyć ludziom życie

  • ~dżon 2011-08-31
    15:29:00

    0 0

    podam przykład: Uparcie i z wywalaniem sporych pieniędzy realizowany jest plan przenoszenia przystanków tramwajowych ZA SKRZYŻOWANIA (pl. JP2,Sky tower i inne). W ten sposób tramwaj zamiast jednego postoju gdy wymienia pasażerów i rusza na zielonym - musi stawać DWA RAZY. Dodatkowo zajmując wysepkę za skrzyżowaniem, zmusza skład jadacy za nim do odczekania kolejnego cyklu świetlnego pomimo że zastał zielone albo tarasowania skrzyżowania, w oczekiwaniu na zwolnienie miejsca przy wysepce. Całokształt tego pomysłu można nazwać tylko jednym słowem: KOMPROMITACJA. I jeszcze przebudowuje się przystanki, wyrzuca pieniądze na brukowanie nowych wysepek, wiaty itp.

  • ~ 2011-08-31
    16:03:08

    0 0

    Akurat wyrzucanie przystanków (A/T) za skrzyżowania jest rozwiązaniem dobrym (w większości wypadków). Z jednego przystanku wyjeżdżają wtedy wszystkie pojazdy w danym kierunku i nie trzeba biegać po skrzyżowaniu (jak np. na pl. Legionów chcąc jechać Grabiszyńską musimy obserwować 3 przystanki).
    Problem, o którym pisze dżon nie istniałby, gdyby tramwaje mogły liczyć na płynny przejazd przez skrzyżowania (cała nadzieja w ITS).

  • ~dźon 2011-08-31
    16:26:46

    0 0

    mlodywroclaw. Niestety problem przystanków za skrzyżowaniem, nie broni się w żaden sposób. Czy ITS czy bez nigdy nie będzie tak żeby tramwaj płynnie przejechał przez skrzyżowanie - chyba ze normalny przypadek tak jak ze wszystkim. Kilka razy (w samochodzie) zdarzyłomi się natomiast obserwować tramwaj na środku skrzyżowania, który nie miał się gdzie podziać bo na przystanku stał inny. Przystanki nie mają długości wystarczajacej by obsługiwać 2 lub 3 parunastumetrowe składy. Efekt jest tak debilny jak JP2 gdzie wygodne przejścia podziemne prowadzą już donikąd natomiast trzeba biegać po powierzchni (pasy, światła, przeszkoda dla kierowców) by trafić na przystanek przed którym wcześniej tramwaj zdołał obsłużyć pasażerów i ruszał. Teraz rusza i stoi

  • ~dymmo 2011-08-31
    17:00:14

    0 0

    Dzisiaj jechałem z oleśnicy i na łaczniku długołęka jest mega długi korek. kierowcy już pewnie plują sobie w brodę ze pojechali przez obwodnicę

  • ~atomek 2011-08-31
    20:05:06

    0 0

    To było oczywiste, że po otwarciu AOW będą megakorki w Leśnicy i Długołęce

  • ~set 2011-08-31
    20:19:33

    0 0

    18 minut to długo coś, korek był czy co? Poprawić komunikację publiczną i zwiększyć ilość autobusów, A mieszkańcy przestaną jeździć samochodami. Tramwaje to przeżytek, zawalidrogi, autobusy to przyszłość i wygoda. i Zakaz jazdy dla osobówek po Kazia Wielkiego. Tam niezbędny jest deptak. Tak w ogóle to najlepiej całe stare Miasto przerobić na plac piwny i ogródki, taki piwny salon.

  • ~Dude 2011-08-31
    22:00:50

    0 0

    Jak otworzą S8 do Oleśnicy i potem dalej do Sycowa to problem korków na światłach w Długołęce zniknie, bo łącznikiem będzie jeździło znacznie mniej pojazdów! Większość z obwodnicy A8 pojedzie dalej prosto w S8! Problem ten może powrócić (z tym, że z drugiej strony DK 8) po otwarciu fragmentu Via Romana do Długołęki, który ma się spotykać z DK 8 dokładnie na tym samym skrzyżowaniu co łącznik AOW! Czy będą korki od południowej strony DK 8 w Długołęce zależy tylko i wyłącznie od faktycznego wykorzystania Via Romana, a to w przeciwieństwie do oszacowania wykorzystania AOW jest trudne do przewidzenia!

  • ~wroocc 2011-09-07
    01:57:43

    0 0

    Czy ktos zwraca uwage na debilizmy ktory sie robi np pl jana Pawla II podwojne swiatla (przejscie dla pieszych) a 30m dalej swiatla skrzyzowania, to samo robia przy dworcu PKS/sucha przejscie swiatla 20m dalej swiatla skrzyzowania, ze o sciezkach rowerowych do nikad juz nie wspominajac, czemu urzad miasta ignoruje psujacy sie przynajmniej kilka razy w mc przejazd kolejowy na strzegomskiej przy factory ktory powodoje gigantyczne korki, zamykanie przejazdu kolejowego na bystrzycka/gubinska za kazdym razem ok 10min za nim przejedzie pociag, co ciekawe 300m dalej przejazd jest otwarty problem ten sam spory korek nowy dwor - kosmonautow.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.