Wiadomości

Projektują trasę przez Kościuszki, na którą wyrzucą auta z Kazimierza Wielkiego

2011-07-11, Autor: Bartłomiej Knapik
To przestały być tylko obietnice: ZDiUM rozpisał przetarg na zaprojektowanie świateł na skrzyżowaniu ul. Kościuszki – ul. Piłsudskiego – ul. Lelewela oraz na pl. Kościuszki. Mają posłużyć do wyrzucenia aut z Kazimierza Wielkiego.

Reklama

- Ulica Kościuszki będzie miała przejąć ruch samochodów z Kazimierza Wielkiego, z Zachodu na Wschód. To oznacza, że trzeba usprawnić ją tak mocno, jak się da. Temu ma służyć zamontowanie sygnalizacji świetlnej na Piłsudskiego, które pozwoli skręcić kierowcom w ulicę Kościuszki i na samym placu Kościuszki, gdzie tworzą się zatory – mówi Elwira Nowak zastępca dyrektora wydziału inżynierii miejskiej ds. zarządzania inwestycjami we wrocławskim magistracie (o szczegółowych rozwiązaniach czytajcie pod koniec tekstu).

O tym, że auta zostaną wygonione z ul. Kazimierza Wielkiego, a kierowcy będą jeździć z placu Społecznego na Jana Pawła II – Podwalem, a w drugą stronę ulicą Kościuszki, pisaliśmy już w lipcu. O szczegółach opowiadała nam także w wywiadzie Elwira Nowak. Jednym ze sposobów na zmianę nawyków kierowców jest utrudnianie im życia na samej Kazimierza Wielkiego, na przykład przez dokładanie dodatkowych sygnalizacji świetlnych, jak zdarzyło się w przypadku nowego przejścia dla pieszych na wysokości ul. Gepperta.Władze miasta od dawna szukają sposobu by zwęzić Kazimierza Wielkiego i połączyć południową część Starego Miasta (okolice Teatru Lalek, Opery, pl. Wolności czy ul. Włodkowica) z północną, wokół Rynku.
Do tej pory ich pomysłem na to było wybudowanie tzw. śródmiejskiej trasy południowej, czyli trasy zbliżonej parametrami do autostrady, która miała połączyć pl. Wróblewskiego z pl. Strzegomskim z ominięciem centrum.
20 stycznia wrocławscy radni jednogłośnie poparli plan miejscowy, w którym na Szpitalnej jest miejsce na tzw. Śródmiejską Trasę Południową.
Jednak od pół roku wiadomo, że  >nie ma na nią pieniędzy.

Dlatego potrzeba auta skierować na Podwale i Kościuszki, a na ulicy Piłsudskiego i placu Kościuszki pojawią się dodatkowe światła. Szczegółowe rozwiązania mają wymyślić projektanci, którzy wygrają ogłoszony właśnie przez ZDiUM przetarg. My poznamy je po 5 grudnia – bo taki termin zapisany jest w specyfikacji przetargowej. Wiadomo, że dodatkowe światła pojawią się dopiero po Euro.

Wiadomo, że na skrzyżowaniu ul. Kościuszki – ul. Piłsudskiego – ul. Lelewela muszą się pojawić dwa pasy do skrętu z Piłsudskiego w kierunku Kościuszki (dla kierowców jadących od strony pl. Legionów). Nowe światła, które pojawią się na środku pl. Kościuszki będą ustawione tak, żeby samochody nie blokowały się nawzajem, gdy chcą pojechać w ulicę Kościuszki wokół Skweru Solidarności Walczącej.
- Chcemy uszanować piękno tego placu, więc nie będziemy wieszać wielkich sygnalizatorów nad jezdnią. Ustawimy raczej mniejsze, takie jak zazwyczaj pojawiają się przy przejściach dla pierszych, żeby nie były one zbyt wielkie – mówi Elwira Nowak.

Co o tym sądzicie?
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~maniuś 2011-07-11
  06:08:04

  0 0

  a ja się pytam kiedy będzie remont ul. Gajowickiej?!?!?!?!?

 • ~ 2011-07-11
  08:34:21

  1 0

  Brawo! Budowanie kolejnych świateł dla tramwajów na pewno poprawi szybkość KZ

 • ~ 2011-07-11
  08:43:03

  0 0

  jak zwykle działania w stylu tej ekipy-zamiast usprawniać chcą ścieśniać i zwalniać!!!!! brawo osły,

 • ~gość 2011-07-11
  08:51:37

  1 0

  Plac Kościuszki to przykład dobrej niemieckiej roboty w projektowaniu skrzyżowania. Nie korkuje się, nawet gdy reszta jest zakorkowana. No ale zawsze można coś zepsuć. Mapka zamieszczona w gazecie też pomija dyskretnie kwestię Podwala na odcinku do Orlat Lwowskich. Ten odcinek nie jest na zaznaczony bo ... już teraz tam szpilki nie wciśnie się i widać że cały plan jest inżyniersko bez sensu. Tak jak Maniuś pisze, lepiej byłoby te pieniądze wydać na Gajowicką.

 • ~:) 2011-07-11
  09:01:52

  0 0

  Przejścia dla pierwszych :) Ciekawa inicjatywa miasta,ale co z pozostałymi ?

 • ~ 2011-07-11
  10:03:53

  0 0

  durnota i tyle.

 • ~typ 2011-07-11
  10:46:46

  0 0

  wywalic ta bezsensowna fose i tam zrobic tunel czy cos

 • ~ratunku, skad oni ?! 2011-07-11
  11:02:15

  2 0

  zróbmy jeszcze większe korki, a co! jeszcze troche i trzeba będzie pomysleć o jakichś lekkich helikopterach bo komunikacja we wrocławiu będzie przystosowana do miasta wielkości opola, no może częstochowy...wiecznie usmiechnięci i zadowoleni z siebie decydenci ufundują nam z naszych podatków zaśmierdziały, zapyziały skansenik, ale ale, wszak mamy opery, teatry, miastem kultury jestesmy, nowoczesnym i spotkań do tego!gdzie alkohol w centrum to przymusowo co najmniej dyszka w knajpie za lurowate piwnopodobne cuś, mamy aż cztery odkryte kąpieliska, drogi po remoncie trzeba remontować ponownie po 4-5 latach a dobre tramwaje zastępować ładniej oklejonymi za dyszke milionów sztuka,. Zyć w takim mieście niedługo już badzo to rzeczywiście będzie sztuka, może to o tym mówił Rafałek D., to przeciez taki spokojny i kulturalny jegomość...

 • ~o!o 2011-07-11
  11:08:48

  0 0

  czy ktoś ma całościową koncepcję ruchu w mieście? czy studium uwarunkowań przestrzennych rozwoju miasta jest już nieaktualne? LUDZIE! przestańcie robić coś, zacznijcie szukać rozwiązań kompleksowych, tworzących system, a nie pojedyncze pomysły.... Za komuny, kiedy zmieniała się obsada na Ratuszu, zmieniała się organizacja ruchu w Rynku i okolicy. Złośliwi mówili, że to nowy kierowca przewodniczącego ma nowe pomysły, albo po prostu pryncypał dojeżdża do pracy z innej strony. Kto tym razem zmienił stołek na ratuszu?

 • ~nick 2011-07-11
  11:56:41

  0 0

  Pyta się Pan co o tym sądzimy? Wszystko wyjdzie w praniu ale kierunek słuszny.
  Jedno jest tylko pewne, po raz kolejny zaprzecza Pan definicji zawodu dziennikarza bo kłamie Pan powtarzając jak mantre o TŚP jako o drodze o parametrach zbliżonych do autostrady (chociaż jest postęp bo na początku twierdził Pan że to autostrada) Niedługo napisze Pan ze pies to kot bo ma 4 nogi i ogon.

 • ~ 2011-07-11
  13:06:44

  1 0

  "Jakoś to będzie" czyli esencja zarządzania miastem Wrocławiem.

 • ~jot 2011-07-11
  21:33:56

  1 0

  Pogięło kompletnie. Prezydent nie panuje nad pomysłami urzędników. Moze zaczną coś budować zamiast psuć dotychczasowe rozwiazania. To miasto nie ma koncepcji transportu masowego, myślą tylko i ruchu samochodów osobowych. Blaszanki trzeba wywalić z centrum, w to miejsce wprowadzić komunikację masową za darmo. Coś mówią o metrze, coś o likwidacji obwodnicy, na Milenijnej budują torowiska w poprzek skrzyżowania. To paranoje, nikt nie koordynuje tych pomysłów. Najgorzej zarzadzane miasto.

 • ~niktwazny 2011-07-11
  22:16:51

  1 0

  Pani Elwira dawno powinna sobie dac spokoj z wymyslaniem sposobow na rozwiazania komunikacyjne. Juz raz swiatla na osobowicach zaakceptowala, ze pieszy i samochod mieli w tym samym czasie zielone swiatlo:( ale dopiero od tego roku urzednik ma ponosic odpowiedzialnosc za swoje bledy...

 • ~Sylwester Wawer 2017-11-04
  21:44:13

  1 0

  Gdzie tamtędy jak tak jest już teraz ciasno i więcej aut chcą zmusić by się przeciskać między budynkami. Straszny pomysł

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu www.tuwroclaw.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.